Čo je sklerodermia? Zisti, či patríš k tým, ktorých ohrozuje najčastejšie!

Čo je sklerodermia? Zisti, či patríš k tým, ktorých ohrozuje najčastejšie!

  • Zdieľaj:
 • 4

Už ste niekedy počuli o ochorení zvanom sklerodermia? Možno ani nie, keďže ide skôr o zriedkavú a vzácnu chorobu. V dôsledku tohto ochorenia sa na tele pacienta objavujú predovšetkým rôzne kožné zmeny. Sklerodermia však nepredstavuje len kožné ochorenie, ale môže byť sprevádzaná aj rozličnými problémami s vnútornými orgánmi a v závislosti od konkrétneho pacienta aj mnohými ďalšími zdravotnými ťažkosťami. Čo ju vlastne spôsobuje a dá sa vôbec liečiť? V našom článku nájdete o sklerodermii množstvo dôležitých informácií!

Čo je sklerodermia?

Sklerodermiu možno charakterizovať ako vzácne chronické autoimunitné ochorenie postihujúce spojivové tkanivo, ktoré spravidla sprevádzajú primárne rôzne zmeny na pokožke a v podkožných vrstvách. Pojem sklerodermia je odvodený z gréckeho skleros, čo značí tvrdý a derma, teda koža. U pacienta s týmto ochorením dochádza ku charakteristickému zhrubnutiu a zjazveniu spojivových tkanív postupne po celom tele, respektíve fibrotizácii ciev a kože. Ochorenie je sprevádzané nadprodukciou kolagénu, ktorý sa nadmerne ukladá v postihnutých tkanivách a nahradzuje pôvodné tkanivá. Príčiny vzniku tohto problému nie sú ani v dnešnej dobe úplne známe.

Sklerodermia je však radená medzi zápalové autoimunitné ochorenia. Jej rozvoj teda súvisí so vznikom zápalu a nesprávnou reakciou imunitného systému, ktorý začne byť nadmerne aktívny a napádať i štruktúry vlastného tela. Hovorí sa však o rôznych rizikových faktoroch či spúšťačoch, ktoré môžu prispieť k rozvoju sklerodermie. Ide napríklad o nadmernú psychickú či fyzickú záťaž, hormonálne zmeny v tele, vplyv vonkajšieho prostredia, nadmerný stres, taktiež sa spomínajú isté dedičné faktory. I keď priama dedičnosť nie je potvrdená, viac ohrozené rozvojom sklerodermie sú osoby, u ktorých sa v rodine toto ochorenie už vyskytlo. Sklerodermia taktiež o niečo častejšie postihuje ženy. Zväčša nastupuje vo veku od 25 do 55 rokov, isté formy sklerodermie sa však môžu objaviť aj v detskom veku.

Pozri aj: Nepríjemná infekcia v ústnej dutine: Ako sa prejavuje múčnivka?

prejavy sklerodermie

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú príznaky sklerodermie?

Príznaky sklerodermie závisia zvyčajne od konkrétneho pacienta, respektíve od formy či typu sklerodermie, ktorá je uňho prítomná. Vo všeobecnosti sa hovorí o dvoch základní typoch ochorenia, a to o lokalizovanej a systémovej sklerodermii. Lokalizovaná sklerodermia predstavuje spravidla oveľa miernejšiu formu choroby, pretože postihuje primárne len kožu, podkožie a blízke tkanivá, napríklad kostné či svalové. Tento typ ochorenia je charakteristický vznikom oválnych lokálnych bledých a hlavne tuhších ložísk na koži, ktoré sú ohraničené červeným až purpurovým lemom. Môžu sa objaviť na končatinách aj tvári. Ložiská môžu postupne splývať a vytvárať rozsiahle plochy.

Lokalizovaná sklerodermia tiež môže mať lineárnu formu, kedy majú ložiská tvar tuhých pruh a pásov. Často sa objavujú napríklad aj na trupe a zvyknú postihovať aj hlbšie uložené tkanivá. Pri systémovej sklerodermii sa očakáva zvyčajne ťažší priebeh. Tento typ sklerodermie sa v detskom veku vyskytuje skôr vzácne. Pri tomto ochorení nepostihuje chorobný proces len kožu, ale aj vnútorné orgány. U väčšiny pacientov so systémovou sklerodermiou je prítomný takzvaný Raynaudov fenomén, čo je záchvatovité zbelenie a následné sčervenanie prstov na rukách, spravidla v dôsledku sťahu krvných ciev, napríklad pri pobyte v chlade. Tento stav býva sprevádzaný bolesťou kĺbov.

Pri systémovej sklerodermii dochádza k postupným zmenám na koži. Prvotný opuch strieda stuhnutosť kože a podkožia, nasleduje zatuhnutie kože, strata elasticity, taktiež neschopnosť mimiky či ohybu rúk v kĺboch, čomu sa často hovorí aj drápovitá či pazúrovitá ruka. Zmeny na koži sa objavujú na končatinách, trupe i tvári. Ochorenie býva sprevádzané bolestivými deformáciami kĺbov. Rozvojom choroby dochádza aj k postihnutiu vnútorných orgánov, napríklad pažeráka, čo býva spojené s problémami s prehĺtaním. Zasiahnuté bývajú aj tráviace orgány, srdce, obličky, pľúca. Podľa toho sa u pacienta vyskytujú ďalšie ťažkosti.

liečba sklerodermie

Zdroj: Shutterstock®

Dá sa ochorenie liečiť?

Keďže presné príčiny vzniku sklerodermie nie sú jasné, nie je v súčasnosti dostupný ani žiadny liek, ktorý by zabezpečil úplne vyliečenie pacienta s týmto ochorením. Výnimkou je lokalizovaná sklerodermia u detí, pri ktorej v mnohých prípadoch ochorenie po niekoľkých rokoch prakticky úplne ustúpi. Správne zvolená liečba, ktorá sa zameriava predovšetkým na sprievodné príznaky ochorenia, je veľmi dôležitá. Vďaka nej je totiž možné nielen minimalizovať ťažkosti, ktoré pacient má, ale aj výrazne spomaliť rozvoj ochorenia a predísť zhoršeniu stavu a rozvoju rozličných komplikácií, ktoré by život pacienta mohli dokonca ohroziť. Život ohrozujúce je hlavne poškodenie pľúc či zlyhanie srdca v dôsledku ochorenia. Ďalšími vážnymi komplikáciami sú aj problémy s trávením, poruchy obličiek či neurologické ťažkosti.

Liečba sklerodermie je tak veľmi individuálna. Záleží na tom, akú formu ochorenia pacient má a aké sprievodné príznaky sú prítomné. Vo všeobecnosti sú podávané napríklad protizápalové lieky, rôzne kortikoidy, lieky na potlačenie imunitného systému, na tlmenie bolesti a ďalšie. Sklerodermia je chronické ochorenie, ktoré prebieha dlhodobo a zvykne sa aj zhoršovať, preto je nevyhnutný pravidelný lekársky dohľad a monitorovanie vývoja choroby. Dôležité sú aj rôzne režimové opatrenia. Je potrebné zabezpečiť telu dostatok pohybu aj oddychu, nápomocné sú rôzne druhy rehabilitácií, vhodné je vyhýbať sa chladu, stresu a dodržiavať zásady zdravého životného štýlu.

Odporúčame: Pozor na otravu potravinami! Ako rozpoznať prejavy botulizmu včas?


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Vlasta Mäsiarová 30.07.20 19:49

karma
100.00

Nerada vítam takéto články o chorobách. Ale na zaujal, takže dúfam, že ho nemám

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 25.08.20 22:27

karma
111.00

Človek sa nestačí diviť,koľko chorôb je na svete :-(

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 29.08.20 14:25

karma
100.00

Je to slabo liečiteľná choroba a pacient sa musí s ňou vyrovnať a trpí najmä v chladnom období.

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 24.10.20 14:54

JK
karma
100.00

Ešte som o tejto chorobe nepočul

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vieš, kde býva Santa Claus? Spoznaj jedno z najčarovnejších miest na svete
Ostatné

Vieš, kde býva Santa Claus? Spoznaj jedno z najčarovnejších miest na svete

 • 2
 • 10.12.2022
Nedotknuté Estónsko: Čím ťa prekvapí táto malá pobaltská krajina?
Pobyty a výlety

Nedotknuté Estónsko: Čím ťa prekvapí táto malá pobaltská krajina?

 • 0
 • 30.01.2023
Kam na výlet po Európe? Využi víkend a navštív tieto úchvatné mestá!
Pobyty a výlety

Kam na výlet po Európe? Využi víkend a navštív tieto úchvatné mestá!

 • 1
 • 25.01.2023