Čo sú autoimunitné ochorenia? Je možné ich vyliečiť?

Čo sú autoimunitné ochorenia? Je možné ich vyliečiť?

  • Zdieľaj:
 • 4

Správna funkcia imunitného systému je pre zdravie človeka nesmierne dôležitá. Ide totiž o jeden zo základných mechanizmov organizmu, ktorý napomáha rozlišovať škodlivé od neškodného a zahrňuje obranyschopnosť voči patogénom. Tento systém však nemusí vždy pracovať správne. Viete, aké sú to takzvané autoimunitné ochorenia? Ide o skupinu chorôb, pre ktoré je charakteristická, zjednodušene povedané, nesprávna činnosť imunitného systému. Dalo by sa povedať, že v takomto prípade útočí tento systém proti vlastnému telu. Aké sú príčiny vzniku takýchto chorôb a ktoré z nich sa vyskytujú najčastejšie? Je možné ich liečiť? Všetko dôležité sa dozviete v nasledujúcom článku.

Čo je príčinou autoimunitných ochorení?

Pod pojmom autoimunitné ochorenia rozumieme skupinu chorôb, pri ktorých dochádza spravidla k nadmernej či nesprávnej aktivite imunitného systému, ktorý v dôsledku tohto stavu začne napádať niektoré štruktúry vlastného tela. To znamená, že bunky, ktoré majú zabezpečiť obranu organizmu proti infekcii a poškodeniu, začnú ničiť aj iné bunky v tele. Imunitný systém človeka tak vlastne nedokáže v dôsledku poruchy rozlíšiť vlastné bunky od tých cudzích. I zdravé bunky nesprávne vyhodnocuje za telu škodlivé a produkuje proti nim protilátky. K takémuto poškodzovaniu vlastných buniek imunitným systémom môže dochádzať v rôznych miestach v tele, či už v tkanivách alebo aj orgánoch.

Následkom toho môže dochádzať k vzniku zápalových procesov a rozvoju rozličných sprievodných zdravotných ťažkostí, pričom konkrétne príznaky závisia od toho, o aké ochorenie ide a ktorá časť ľudského tela je postihnutá. Hoci sa v dnešnej dobe vie, na akom princípe autoimunitné choroby fungujú, stále je pomerne málo objasnené, prečo vlastne dôjde k rozvoju takéhoto ochorenia, a teda nesprávnej či nadmernej aktivite imunitného systému. Predpokladá sa, že najväčší vplyv má genetická predispozícia, no možno hovoriť aj o vplyve environmentálnych faktorov, životného štýlu človeka, nadmerného stresu a iných faktorov, ktoré môžu pôsobiť na to, že sa ochorenie u človeka prejaví.

Odporúčame: Ako sa môže prejaviť zápal maternice? Toto sú časté varovné signály!

najčastejšie autoimunitné ochorenia

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú najčastejšie sa vyskytujúce autoimunitné choroby?

Pri autoimunitných ochoreniach môže imunitný systém napádať zdravé bunky prakticky kdekoľvek v tele. Známe sú autoimunitné choroby štítnej žľazy, kĺbov, kože, tráviaceho traktu či dokonca nervov a ďalších tkanív i orgánov. Konkrétne príznaky sú špecifické pre dané ochorenie. Typickým príkladom autoimunitného ochorenia je napríklad vitiligo, čo je ochorenie kože. Dochádza pri ňom k poškodeniu pigmentových buniek vplyvom autoimunitnej reakcie, čo sa prejaví vznikom bielych škvŕn na pokožke. Vzácnym autoimunitných ochorením je takzvaná sklerodermia, pri ktorej sú postihnuté spojivové tkanivá, pričom dochádza k ich zhrubnutiu a zjazveniu po celom tele. 

Medzi známe autoimunitné ochorenia je radená aj Crohnova choroba, ktorá sa týka tráviaceho traktu človeka. Predpokladá sa, že na rozvoj tohto ochorenia majú vplyv práve rozličné imunitné pochody nasmerované proti bunkách čreva. Táto choroba sa charakteristicky prejavuje najmä rôznymi tráviacimi ťažkosťami, hnačkami, kŕčmi, problémami s vyprázdňovaním a podobne. Ochorením autoimunitného charakteru je tiež sarkoidóza, ktorou sú často postihnuté napríklad pľúca, ale aj iné vnútorné orgány. Aj skleróza multiplex nachádza miesto medzi týmito ochoreniami. Imunitný systém v tomto napáda myelín, čo je tukový obal pokrývajúci a chrániaci nervové vlákna v mozgu a mieche. Vplyvom toho je narušený prenos nervových impulzov. Medzi autoimunitné ochorenia radíme napríklad aj psoriázu, reumatoidnú artritídu, ulceróznu kolitídu a mnohé ďalšie.

liečba autoimunitných ochorení

Zdroj: Shutterstock®

Je možné takéto ochorenie vyliečiť?

Autoimunitné ochorenia predstavujú pomerne širokú skupinu chorôb. Mnohé z nich sú zriedkavé, no rovnako sa veľká časť z nich vyskytuje v populácii pomerne často. Značný výskyt autoimunitných chorôb je najmä v Európe či Severnej Amerike. Predpokladá sa, že je to najmä z toho dôvodu, že k prepuknutiu ochorenia prispieva nielen genetika, ale práve aj životný štýl jedinca, vrátane nekvalitnej stravy, uponáhľaného spôsobu života, zhoršujúceho sa životného prostredia a podobne. Autoimunitná choroba môže u človeka prepuknúť prakticky v akomkoľvek veku. Môže postihnúť deti aj starších jedincov, v o niečo vyššej miere zasahuje ženy. Hoci liečba v oblasti autoimunitných ochorení v posledných rokoch zaznamenala veľký rozvoj, ani dnes ich nie je spravidla možné úplne vyliečiť.

Ide o ochorenia, ktoré človeka sprevádzajú počas celého života. Správna liečba je však nesmierne dôležitá a má obrovský význam. Vďaka vhodnej liečbe je pri mnohých ochoreniach možné zastaviť či spomaliť ich rozvoj, eliminovať rozličné sprievodné ťažkosti a zlepšiť tak i kvalitu života jedinca. Pri liečbe sa využívajú napríklad rôzne protizápalové liečivá, kortikosteroidy či imunosupresíva, ktoré napomáhajú tlmiť aktivitu imunitného systému. Všetko závisí od konkrétneho ochorenia a ťažkostí, ktoré jedinec má. Liečba týchto ochorení patrí do rúk lekárov a odborníkov, ktorí nastavia vhodnú liečbu. Pri mnohých autoimunitných chorobách tiež dobre vplýva na zdravotný stav pacienta aj prírodná liečba, ako účinný doplnok klasickej liečby, význam má tiež zdravý životný štýl, vrátane zdravej stravy a pravidelného pohybu aj oddychu.

Odporúčame: Hodgkinov lymfóm: Aké sú prejavy tohto zhubného ochorenia?


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 11.10.20 06:27

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi nepríjemné ochorenia!

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 15.10.20 14:09

AK
karma
100.00

veľmi poučný článok

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 15.10.20 20:20

karma
100.00

Autoimunitné ochorenie je veľmi nepríjemné pre náš organizmus, keď sa nevieme z neho vyliečiť.

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 08.11.20 10:19

MC
karma
109.00

Ďalšie z radu neliečiteľných ochorení.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vyhraj Toaletný stolík Emilie du Chatelet v hodnote 259 € od therese.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj Toaletný stolík Emilie du Chatelet v hodnote 259 € od therese.sk

 • 9
 • 01.12.2022
Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €
SÚŤAŽE

Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €

 • 4
 • 14.11.2022
Vyhraj 3x balíček prípravkov NUANCE ABSOLUTE CAVIAR AND PEARL
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček prípravkov NUANCE ABSOLUTE CAVIAR AND PEARL

 • 4
 • 10.10.2022