Hodgkinov lymfóm: Aké sú prejavy tohto zhubného ochorenia?

Hodgkinov lymfóm: Aké sú prejavy tohto zhubného ochorenia?

  • Zdieľaj:
 • 5

Lymfatická sústava má význam z hľadiska transportu lymfy do krvného obehu a zabezpečenia imunitných reakcií pri vniknutí cudzorodých látok do organizmu. Pre transport sú nevyhnutné lymfatické cievy a pre imunitu zase biele krvinky, ktoré sú prítomné v lymfatických orgánoch. V dnešnom článku sa pozrieme na jedno pomerne zriedkavé ochorenie, ktoré postihuje práve lymfatický systém človeka. Ide o Hodgkinov lymfóm, no používa sa tiež pomenovanie Hodgkinova choroba. Zistite spolu s nami niečo viac o tej chorobe. Aké sú jej prejavy, čo môže byť jej príčinou a aké sú možnosti liečby?

Čo je Hodgkinov lymfóm?

Hodgkinov lymfóm predstavuje pomerne zriedkavé zhubné nádorové ochorenie lymfatického systému. Vzniká v lymfatických uzlinách, odkiaľ sa šíri ďalej. Vychádzať môže prakticky z akéhokoľvek lymfatického tkaniva. V mnohých prípadoch Hodgkinov lymfóm postihuje lymfatické uzliny na krku, okrem toho aj v medzihrudí medzi pľúcami či za hrudnou kosťou, taktiež sa vyskytuje v lymfatických uzlinách v podpazuší, panve či slabinách. Hodgkinova choroba predstavuje približne 10 % všetkých lymfómov, pričom existuje viacero foriem a typov tohto ochorenia. Pojem lymfóm pritom vo všeobecnosti označuje rakovinu, respektíve zhubné ochorenie lymfatického systému. 

Presné príčiny vzniku tohto druhu nádorového ochorenia dodnes nie sú úplne známe. Predpokladá sa však vplyv istých rizikových faktorov, medzi ktoré radíme genetickú predispozíciu, prekonanie infekcie spôsobenej vírusom Epstein-Barrovej (pôvodca infekčnej mononukleózy) či výrazné oslabenie imunitného systému. Rolu zohráva aj vek. Hodgkinov lymfóm je najčastejšie diagnostikovaný u jedincov vo veku od 15 do 30 rokov, niekedy u detí starších ako 10 rokov, následne u osôb starších ako 50 až 60 rokov. V o niečo vyššej miere ochorenie postihuje mužov. Ochorenie dostalo názov podľa Thomasa Hodgkina, ktorý ho popísal v rok 1832.

Odporúčame: Kedy vzniká reumatická horúčka? Pozor na rôzne príznaky ochorenia!

prejavy Hodgkinovho lymfómu

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa toto zhubné ochorenie prejavuje?

Ako aj pri iných druhoch rakovinových, respektíve nádorových ochorení, i v prípade Hodgkinovho lymfómu sa nádorové bunky nekontrolovateľne množia a rastú. Pri tejto diagnóze sú najčastejšie prítomné bunky zvané Reedovej-Sternbergove bunky. Pôvodne ide o B-lymfocyty, čo je typ bielej krvinky. Chorobne zmenené bunky strácajú prirodzenú funkciu a nie sú schopné tvoriť protilátky. Hodgkinov lymfóm sa rozvíja postupne, pričom ochorenie prechádza niekoľkými štádiami. Spravidla sa ako prvý sprievodný príznak choroby objaví nebolestivé zväčšenie lymfatických uzlín. Neraz je takáto uzlina prítomná na krku, v podpazuší či slabinách, stále sa zväčšuje a postupne je jasne viditeľná. 

V prípade zväčšenia uzlín v okolí pľúc sa môžu objaviť ťažkosti s dýchaním, kašeľ, tlak na hrudníku a podobne. Okrem toho sa spravidla pridávajú aj veľmi nejasné a všeobecné príznaky, ako sú opakované teploty, niekedy sprevádzané aj zimnicou, nadmerná únava či strata chuti do jedla. Postupne môže u chorého dochádzať k strate telesnej hmotnosti, a to bez zjavnej príčiny. Ďalším častým sprievodným príznakom Hodgkinovho lymfómu je aj nočné potenie. Jedinec tiež môže pociťovať svrbenie po celom tele. Hoci zväčšené uzliny spravidla nebývajú bolestivé, po požití alkoholu sa bolesť môže objaviť. Chorý je časom celkovo malátny, cíti sa slabý a nie úplne v kondícii. Keď sa Hodgkinov lymfóm postupne rozvíja, môže nádor tlačiť na okolité orgány, v dôsledku čoho sa vyskytujú u pacienta ďalšie zdravotné ťažkosti.

liečba Hodgkinovho lymfómu

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti liečby?

Vyššie menované príznaky a zdravotné ťažkosti neradno podceňovať a pri ich výskyte je vhodné prekonzultovať stav s lekárom. Ignorovať nie je vhodné najmä zväčšujúce sa uzliny. Pri rôznych druhoch rakoviny a nádorových ochorení vo všeobecnosti veľmi záleží na včasnej diagnostike. Skoré štádium ochorenia má spravidla lepšiu prognózu, pri neskorých štádiách sú možnosti liečby neraz značne limitované. Pri podozrení na Hodgkinov lymfóm berie lekár do úvahy prítomnosť daných príznakov u pacienta, no pre potvrdenie diagnózy môžu byť potrebné viaceré vyšetrenia, napríklad vyšetrenie krvi, histopatologické vyšetrenie postihnutej uzliny, RTG hrudníka, CT a ďalšie. Ak lekár diagnózu potvrdí, nastaví vhodnú liečbu. Tá záleží od formy ochorenia, jeho štádia či zdravotného stavu pacienta.

Napríklad v úvodných štádiách sa neraz pristupuje k rádioterapii, ak sa však lymfóm značne rozšíril, môže byť potrebná chemoterapia, prípadne sa využíva kombinácia týchto dvoch typov liečby. V ťažších prípadoch sa tiež v rámci liečby uplatňuje transplantácia kostnej drene. Niekedy dochádza i k opätovnému výskytu choroby, prípadne k rozvoju sekundárnych nádorov v organizme, ktoré je rovnako potrebné liečiť. Úspešnosť liečby veľmi záleží na tom, kedy bolo ochorenie objavené a ako telo zareagovalo na liečbu. Prognóza v prípade tohto ochorenia býva však vo všeobecnosti veľmi dobrá. Vysoká úspešnosť liečby je napríklad zaznamenaná u mladých pacientov, u ktorých bolo ochorenie diagnostikované v počiatočných štádiách. 

Pozri aj: Čo pridávať do kúpeľa? Týchto 7 surovín bude tvoje telo milovať!


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 24.08.20 06:57

ĽŠ
karma
100.00

Nepríjemné ochorenie! Poznám človeka, ktorý si ním prešiel...

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 24.08.20 09:18

KK
karma
121.00

je toľko druhov chorôb o ktorých sa dozvedám

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 24.08.20 11:13

MS
karma
112.00

Verím medicíne.Napreduje rýchlo a snád sa podarí ľudstvu aj zvíťaziť nad onkologickými ochoreniami.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 25.08.20 22:22

karma
111.00

Hned ako som si prečítala nadpis,tak ma napadla Aneta Parišková,ktorá si touto chorobou práve prechádza.Želám jej veľa síl a dúfam,že nad chorobou zvíťazí.Veľmi držím palce všetkým pacientom - rakovina (akákoľvek) ,je zlá.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 26.08.20 08:11

MR
karma
104.00

je dobre o tom písať, najmä o príznakoch, ktoré je potrebné si všímať

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vianočné nechty (manikúra) pre každého: 13 najlepších a najkrajších inšpirácií
Nechty

Vianočné nechty (manikúra) pre každého: 13 najlepších a najkrajších inšpirácií

 • 0
 • 18.12.2022
Jej francúzska manikúra nedopadla podľa predstáv. Žene zostali po návšteve salóna oči pre plač
Nechty

Jej francúzska manikúra nedopadla podľa predstáv. Žene zostali po návšteve salóna oči pre plač

 • 0
 • 01.02.2023
Hnedé fľaky na koži – príčinou môže byť melazma. O čo ide?
Pleť

Hnedé fľaky na koži – príčinou môže byť melazma. O čo ide?

 • 1
 • 28.11.2022