Čo pomôže pri prechladnutí? Objav populárne liečivo Indiánov!

Čo pomôže pri prechladnutí? Objav populárne liečivo Indiánov!

  • Zdieľaj:
 • 6

Nepríjemné prechladnutie potrápi z času na čas pravdepodobne každého. Dôležité je v tomto prípade dopriať telu oddych, podceňovanie zhoršeného zdravotného stavu sa spravidla nemusí vyplatiť. Taktiež je vhodné dbať na dostatočný prísun vitamínov. S nádchou dobre pomáha naparovanie, s teplotou, bolesťami hlavy či kašľom pomôžu rôzne liečivá. Nápomocné však môžu byť i bylinky. Byliny nepredstavujú nejaký zázračný liek na všetko, no ľudstvo ich vo svoj prospech využíva už od nepamäti a má to svoje opodstatnenie. V mnohých prípadoch totižto dokážu pomôcť zlepšiť zdravotný stav pri rozličných ťažkostiach. Využiť ich možno ako podporný prostriedok pri bežnej liečbe. Pri spomínanom nachladnutí pritom môže byť užitočný aj krvavček. Poznáte túto bylinu?

Poznáte krvavček?

Krvavček kanadský, latinsky Sanguinaria canadensis, je trváca rastlina z čeľade makovité. Za jeho domovinu je považovaná Severná Amerika. Krvavček je hojne rozšírený hlavne v Kanade a centrálnej aj severnej časti Spojených štátov amerických. Neskôr sa dostal i do Európy. Byline sa dobre darí vo vlhkých aj suchších lesoch, v okolí vodných tokov aj na lúkach. Dorastá do výšky okolo 20 centimetrov. Na pohľad ide o veľmi atraktívnu rastlinu.

Krvavček sa v prírode začína objavovať už príchodom jari. Z pôdy najskôr vystupujú stočené listy, uprostred ktorých sa ukrývajú kvetné stvoly s jedným pukom. Stonka je zakončená jediným nápadným kvetom s bielymi okvetnými lístkami a žltým piestikom a tyčinkami. Listy sú po rozvinutí dlaňovito laločnaté. Rastlina vyrastá z tučnejšieho podzemku, ktorý je na priereze oranžový až krvavo červený a vylučuje tmavú šťavu. Odtiaľ pochádza názov rastlinky. I v angličtine je krvavček často nazývaný bloodroot, v preklade krvavý koreň.

Odporúčame: Ako ošetriť poranenú pokožku či popáleniny? Pomôže peruánsky strom!

účinky krvavčeka

Zdroj: Shutterstock®

Pomoc nielen pri prechladnutí

Krvavček bol už oddávna hojne využívaný domorodým obyvateľstvom Ameriky. Predstavoval populárny bylinný prostriedok medzi Indiánmi. Našiel si uplatnenie v tradičnej ľudovej medicíne, no využívaný bol aj inými spôsobmi. Napríklad šťavu z rastliny používali Indiáni ako farbu na maľovanie tváre a tela počas bojov, taktiež ako repelent. Zaznamenaný bol hlavne priaznivý vplyv krvavčeka na dýchacie cesty. Oddávna bol využívaný pri prechladnutiach a infekciách dýchacieho systému. Niektoré indiánske kmene si údajne z koreňa vyrábali pastilky na tlmenie bolesti hrdla. 

Krvavček môže slúžiť ako podporný prostriedok pri nádche či bronchitíde. Pomáha uvoľniť priedušky a celkovo posilniť dýchanie a zmierniť dýchavičnosť. Jeho použitie je možné pri vysokom krvnom tlaku, bolestiach hlavy a nepríjemných migrénach či poruchách cirkulácie dolných končatín. Krvavček mierne stimuluje nervový systém, taktiež podporuje vylučovanie tráviacich štiav, čím zlepšuje proces trávenia. Pri použití zvonka má blahodarný vplyv na pokožku. V rámci tradičnej medicíny našiel ešte uplatnenie aj pri reumatických bolestiach alebo menštruačných aj menopauzálnych ťažkostiach.

krvavček kanadský

Zdroj: Shutterstock®

Pre zdravie i do záhrady

Prípravky s obsahom krvavčeka možno nájsť u nás v lekárňach, predajniach so zdravými potravinami či na internete. Spravidla je dostupná hlavne sušená bylina, z ktorej je možné pripraviť nálev na vnútorné alebo vonkajšie použitie. Pri používaní krvavčeka a príprave čajov či odvaru vždy dodržuje postupy a odporúčané dávkovanie, uvedené na obale konkrétneho prípravku. Stanovené množstvá sa nesmú prekračovať! Krvavček je totižto vo väčších dávkach škodlivý až jedovatý, môže spôsobiť zvracanie, zvonka poškodenie kože a ďalšie vážne ťažkosti. Túto bylinu zároveň nesmú užívať deti, tehotné a dojčiace ženy či pacienti so zápalmi tráviaceho traktu. Použitie je možné prediskutovať s odborníkom. 

Krvavček však môže byť nápomocný aj v inom smere, napríklad dokáže skrášliť vašu záhradu. Ak ho nepotrebujete využiť pre podporu zdravia, pokojne ho privítajte vo svojej skalke. Pre jeho biele kvety rozhodne patrí medzi najkrajšie rastliny do skalky. Táto skalnička uprednostňuje vlhkú pôdu a dobre sa jej bude dariť najmä na stanovisku chránenom pred priamymi slnečnými lúčmi. Pokojne ju umiestnite do záhonu pod stromy či kríky. 

Odporúčame: Čo dokáže oregano? Famózne liečivé účinky vyskúšaj nasledovne


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 04.04.21 06:03

ĽŠ
karma
100.00

Ešte som o ňom nepočula, vďaka za článok!

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 04.04.21 17:04

MM
karma
118.00

zatiaľ nepoznám túto užitočnú rastlinku, rada som si prečítala info

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 05.04.21 21:59

karma
100.00

Krvavček nepoznám, ale podľa popisu v článku je to všestranná bylinka.

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 06.04.21 12:38

ZS
karma
100.00

Podobá sa na veternicu hájnu

 • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 06.04.21 17:26

BS
karma
100.00

Nepoznám, ale teraz už určite viem na čo ho použiť a spoznať...dobré vedieť:))

 • 0
Odpovedať

Patrik Podmanický 08.04.21 18:35

PP
karma
96.00

Priznám sa, že o tejto zámorskej rastline neviem nič, ale to iba preto, lebo máme množstvo všelijakých dobrých byliniek aj doma.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Cargo nohavice opäť v móde: Objav zabudnutý štýl, ktorý nahradí džínsy
Módne inšpirácie

Cargo nohavice opäť v móde: Objav zabudnutý štýl, ktorý nahradí džínsy

 • 3
 • 30.03.2022
Streetwearové trendy na jar 2022
Módne inšpirácie

Streetwearové trendy na jar 2022

 • 1
 • 09.03.2022
Dámske plavky, ktoré sa hodia mnohým postavám: TOP 3 trendy tejto sezóny
Módne inšpirácie

Dámske plavky, ktoré sa hodia mnohým postavám: TOP 3 trendy tejto sezóny

 • 0
 • 21.05.2022
TOPlist