Čo spôsobuje pomalé hojenie rán? Príčiny môžu byť vážne!

Čo spôsobuje pomalé hojenie rán? Príčiny môžu byť vážne!

  • Zdieľaj:
 • 1

Menšie či väčšie zranenie sa už asi každému z nás minimálne raz prihodilo. Stačí sa porezať pri krájaní cibule a nepekná rana na prste je na svete. K úrazu môže človek dôjsť prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Stačí pád pri ceste z obchodu či trochu nepozornosti pri rôznych prácach okolo domu či v dielni. Medzi zranenia, ktoré sa nám musia zahojiť, tiež môžeme zaradiť rany po operáciách. Ako sme však už načrtli, naša koža má, našťastie, skvelé regeneračné vlastnosti. Proces hojenia rany je však veľmi individuálny a môže naň vplývať množstvo faktorov. Samozrejme, oveľa dlhšie sa nám bude hojiť hlboká rezná rana ako povrchový škrabanec. Množstvo vonkajších i vnútorných faktorov však môže mať negatívny vplyv na hojenie rán a tento proces aj výrazne spomaliť. Čo všetko je príčinou pomalého a problémového hojenia v období rekonvalescencie po úrazoch či operáciách?

Problémom je infekcia aj namáhanie poraneného miesta

Spomalenie hojenia rany môže v prvom rade nastať vtedy, keď dôjde k jej infikovaniu, a to najčastejšie rôznymi baktériami. To sa prejavuje hlavne začervenaním pokožky v okolí rany, jej opuchom a neraz i bolesťou. V horšom prípade tiež môže začať rana hnisať. Práve preto je vzniknutú ranu vždy nevyhnutné poriadne vyčistiť a dezinfikovať. V prípade vážnejších rán a rozvoja infekcie môže byť potrebná návšteva lekára. Pomalé hojenie rán býva časté aj v prípade, že dochádza k jej neustálemu namáhaniu. Tým sa bráni zrastaniu tkanív. Môže sa to stať napríklad vtedy, ak je rana niekde na kĺbe, čiže sa dané miesto neustále ohýba. Spomenúť tiež môžeme, že rany sa spravidla hoja pomalšie i stúpajúcim vekom, čo je však neovplyvniteľný faktor. 

Odporúčame: Typy tuku v tele: Ktorými sa zásobiť a ktorých sa obávať?

nedostatočná výživa

Zdroj: Shutterstock®

Rolu zohráva aj naša strava

Možno je to prekvapujúce, no problémy s pomalým hojením rán môžu súvisieť aj s naším stravovaním. Sťažiť a spomaliť hojace a regeneračné procesy môže nedostatočná výživa. Deficit živín, minerálov či vitamínov spôsobuje celý rad zdravotných problémov, a to vrátane zhoršovania hojenia poranení. Príčinou daného problému môže byť napríklad nedostatok vitamínu C, ktorý je dôležitý nielen pre náš imunitný systém. Na hojenie má negatívny vplyv aj deficit bielkovín. Tie sú pre nás akýmsi stavebným materiálom na opravu poranenej pokožky. Z minerálnych látok tiež môžeme spomenúť zinok, železo či kremík, ktorých nedostatok rovnako prispieva k pomalému hojeniu rán. V rámci životného štýlu ešte nemôžeme zabudnúť spomenúť cigarety. I fajčenie negatívne pôsobí na hojenie pokožky.

hojenie rán

Zdroj: Shutterstock®

Môžu byť príčiny vážnejšie?

Niekedy bývajú príčiny pomalého hojenia rán závažnejšie. Tomuto problému musia častejšie napríklad čeliť pacienti s cukrovkou. Zvýšená hladina cukru v krvi má negatívny vplyv na stav ciev i nervov. Ak človek o svojej chorobe nevie, môže byť spomalené hojenie rán jedným z prvých príznakov, ktorý si všimne a ktorý ho dovedie k lekárovi. Hojacemu procesu môžu brániť aj rôzne srdcovo-cievne ochorenia. Negatívny vplyv má napríklad kôrnatenie ciev. Proces hojenia totiž sťažuje zhoršené prekrvenie daného miesta, a teda jeho následné nedostatočné zásobovanie kyslíkom a živinami. Za zníženým prekrvením môžu stáť zúžené cievy, čo je bežný jav pri ateroskleróze. 

Zhoršené hojenie rán sa vyskytuje aj u jedincov s onkologickými ochoreniami či výrazne narušenou funkciou imunitného systému. Rovnako môže k tejto komplikácii prispieť anémia, ktorej sa často hovorí aj chudokrvnosť. U jedinca s anémiou je prítomná vyššia náchylnosť na rozvoj infekcií a pomalé hojenie rán. Taktiež pri hemofílii rany dlho krvácajú a horšie sa hoja. 

ako podporiť hojenie rán

Zdroj: Shutterstock®

Ako podporiť hojenie rán?

Pri vážnych poraneniach a hlbokých ranách, respektíve pri opakovaných a dlhodobých problémoch s pomalým hojením rán a iných komplikáciách je vhodné zdravotný stav prekonzultovať s lekárom. Len ten vie správne zhodnotiť situáciu a prísť s riešením problému. Ako však vo všeobecnosti podporiť hojace procesy po úraze či v období rekonvalescencie po operácii? Asi vás neprekvapí, že v prvom rade má veľký význam dostatočná výživa. Naša strava by mala byť bohatá na zeleninu, ovocie, ryby, oriešky či semená. Telo potrebuje dostatok sacharidov, tukov a bielkovín. Dôležitý je vitamín A aj C či vitamíny skupiny B a taktiež aj vyššie spomínané minerálne látky. 

Pri hojení rán je tiež veľmi dôležité, aby sme ich udržiavali čisté. V období rekonvalescencie je dôležité podporovať svoj imunitný systém. Napomáha totiž nášmu telu bojovať s rôznymi infekciami. Ak je to potrebné, človek sa môže spoľahnúť aj na rôzne špeciálne prípravky na hojenie rán. Výborné sú v tomto smere propolisové prípravky. Taktiež môžu hojenie podporiť rôzne bylinky, napríklad skorocel či nechtík. Hojeniu však vždy musíme dopriať potrebný čas, najmä pri väčších poraneniach.

Pozri aj: Najväčšie mýty o obezite: Môžu všetci obézni za svoju diagnózu?!


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 06.03.20 06:02

ĽŠ
karma
100.00

Príčin môže byť naozaj veľa, propolisové prípravky môžu byť len nápomocné.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Placenta praevia alebo vcestná placenta – ktoré ženy môže postihnúť tento problém s placentou?
Pre ženy

Placenta praevia alebo vcestná placenta – ktoré ženy môže postihnúť tento problém s placentou?

 • 0
 • 14.12.2022
Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?
Zdravie

Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?

 • 1
 • 13.10.2022
Rebel Wilson sa splnil sen – stala sa MATKOU! Svojmu „zázraku“ dala krásne meno
LIFESTYLE

Rebel Wilson sa splnil sen – stala sa MATKOU! Svojmu „zázraku“ dala krásne meno

 • 0
 • 18.11.2022