Čo spôsobuje vysoký tlak a únavu? Môže ísť o problém s nadobličkami!

Čo spôsobuje vysoký tlak a únavu? Môže ísť o problém s nadobličkami!

  • Zdieľaj:
 • 3

Vysoký krvný tlak môže mať rozličné príčiny. K jeho rozvoju môžu prispievať dedičné faktory či životný štýl jedinca. Neraz však ide o sprievodný príznak nejakého ochorenia, a to najmä v prípade, ak sa k nemu pridajú ďalšie zdravotné ťažkosti. Ak sa napríklad spolu s vysokým tlakom objavuje aj nadmerná únava, zvýšená chuť do jedla či neustály smäd, môže ísť o takzvaný Cushingov syndróm, ktorý súvisí s nadobličkami a kortizolom. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo to Cushingov syndróm je, ako sa prejavuje, aj ako prebieha jeho liečba. 

Čo je Cushingov syndróm?

Pod pojmom Cushingov syndróm sa ukrýva endokrinná porucha sprevádzaná vysokou hladinou glukokortikoidov v krvi, alebo konkrétne kortizolu. Glukokortikoidy sú hormóny, ktoré sa tvoria v kôre nadobličiek. K tomuto syndrómu dochádza buď v dôsledku nadprodukcie spomínaných hormónov, prípadne v prípade ich zvýšeného prísunu do organizmu, napríklad pri liečbe medikamentmi zo skupiny glukokortikoidov. Existujú viaceré formy Cushingovho syndrómu, ktoré môžu vznikať v dôsledku iných príčin a dôvodov. Vo všeobecnosti sa hovorí hlavne o dvoch základných formách ochorenia, a to primárnej a sekundárnej. 

Primárny Cushingov syndróm vzniká spravidla priamo na základe zvýšenej produkcie kortizolu v kôre nadobličiek. Príčinou môžu byť rozličné poruchy nadobličiek či prítomnosť nádoru v nadobličke. Sekundárny Cushingov syndróm zase súvisí s nadprodukciou ACTH, čo je adrenokortikotropný hormón, ktorý je tvorený v prednom laloku hypofýzy, respektíve v podmozgovej žľaze. Zvýšená produkcia ACTH pritom následne vedie i k vyššej tvorbe kortizolu. Príčiny tejto formy Cushingovho syndrómu sú rôzne, často ide hlavne o rôzne nádory. Sekundárna forma často vzniká v dôsledku nádoru na hypofýze, respektíve adenómu hypofýzy. Tento konkrétny typ syndrómu je tiež označovaný Cushingova choroba.

Odporúčame: Prejavy syndrómu polycystických vaječníkov: Ktoré problémy neignorovať?

prejavy Cushingovho syndrómu

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú prejavy syndrómu?

Cushingov syndróm ako prvý bližšie popísal a charakterizoval americký doktor Harvey Cushing v roku 1932. Zaujímavosťou pritom je, že tento zdravotný problém sa nevyskytuje len u človeka. Je častý napríklad u koní, ale aj domestikovaných psov. A ako sa syndróm prejavuje u ľudí? Práve vysoké hladiny kortizolu v krvi spôsobujú rozvoj mnohých rozličných ťažkostí, keďže samotný kortizol má za bežných okolností v tele človeka rôznorodé funkcie, týkajúce sa napríklad metabolizmu či funkcie kardiovaskulárneho systému. Sprievodné príznaky tejto endokrinnej poruchy spravidla súvisia s metabolizmom, srdcom a cievami, kožou, no objaviť sa môžu tiež problémy s váhou, či psychické a gynekologické problémy. Medzi najčastejšie príznaky môžeme zaradiť zvýšenú chuť do jedla, nadmerný smäd či únavu aj slabosť svalov.

Syndróm môže viesť k cukrovke 2. typu, sekundárnej hypertenzii či zvýšeniu rizika srdcovo-cievnych ochorení. Objavujú sa i problémy s kožou. Koža býva tenká, rany sa horšie hoja, pacient môže mať problémy s akné, striami či zvýšenou tvorbou modrín. U niektorých môže Cushingov syndróm negatívne vplývať na hustotu kostného tkaniva. Mnohí pacienti tiež majú problém so zvyšovaním telesnej hmotnosti, a teda nadváhou až obezitou. Objavuje sa hlavne priberanie v oblasti brucha. Pacient môže mať mesiačikovitú tvár, ktorá je charakteristická okrúhlym tvarom, plnosťou a začervenaním. Objaviť sa môžu i psychické ťažkosti, hlavne poruchy pamäte a koncentrácie či emočná labilita. Cushingov syndróm rovnako môže viesť k zníženiu sexuálneho pudu či problémom s plodnosťou. U žien sa niekedy objavujú poruchy menštruačného cyklu, vypadávanie vlasov či zvýšený rast ochlpenia. 

liečba Cushingovho syndrómu

Zdroj: Shutterstock®

Je možná liečba?

Cushingov syndróm sa môže prejavovať skutočne rôznorodo. Platí, že u každého pacienta môže byť prítomný vždy trochu iný súbor konkrétnych ťažkostí, o ktorých sme písali vyššie. Zdravotné problémy poukazujúce na Cushingov syndróm neradno ignorovať a v prípade výskytu viacerých z nich je vhodné zdravotný stav konzultovať s lekárom. Liečba je totižto veľmi dôležitá, keďže neliečené ochorenie môže viesť k rozvoju mnohých komplikácií. Hrozia ochorenia srdca a ciev, problémy s obličkami, trombózy, psychické poruchy, zvýšené riziko zlomenín, komplikácie spojené s cukrovkou a ďalšie ťažkosti. 

Pri diagnostike sa sleduje prítomnosť klinických príznakov, ale aj hladiny hormónov v krvi, prípadne pacient podstupuje CT nadobličiek, MRI mozgu a ďalšie potrebné vyšetrenia. Pre stanovenie liečby je nevyhnutné určiť formu ochorenia a zistiť príčiny. Napríklad ak je príčinou Cushingovho syndrómu nádor, môže sa pristúpiť k chirurgickej liečbe, a teda odstráneniu nádoru. V niektorých prípadoch je potrebné odstránenie nadobličky. Liečba tiež býva v prípade potreby medikamentózna. Ak je príčinou syndrómu podávanie medikamentov z kategórie glukokortikoidov, je podľa možností potrebné upraviť či obmedziť ich podávanie. Pre úspešný boj s Cushingovým syndróm je najdôležitejšia včasná diagnostika a dôkladná liečba. 

Odporúčame: Čo je Turnerov syndróm? Koho postihuje a ako sa prejavuje?


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 05.03.21 07:34

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok, ďakujem!

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 05.03.21 14:58

JK
karma
100.00

Rád som si prečítal

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 15.03.21 20:42

AK
karma
100.00

zaujímavé poznatky o genetických poruchách

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní