Máš chuť na sladké alebo slané? Toto sa ti telo snaží naznačiť!

Máš chuť na sladké alebo slané? Toto sa ti telo snaží naznačiť!

  • Zdieľaj:
 • 14

Ak nás prepadne chuť na sladké alebo slané, väčšinou to pripisujeme našej pahltnosti.

Vedeli ste však o tom, že naše chúťky na rôzne potraviny môžu byť signálmi, ktoré nám dáva vlastné telo? Tieto signály by sme rozhodne nemali ignorovať.

Túžba po sladkom, slanom či kyslom jedle môže naznačovať nedostatok rozličných živín, minerálov, vitamínov a ďalších dôležitých látok. Prečítajte si, čo sa za rôznymi chúťkami môže skrývať a nabudúce tak ľahšie odhalíte, čo vám vaše telo hovorí!

Najčastejšia je túžba po sladkom

Opakovaná túžba po sladkej chuti môže naznačovať častú konzumáciu rýchlych sacharidov. Tie spôsobujú okamžité zvýšenie hladiny cukru v krvi, čím sa štartuje tvorba inzulínu, ktorý má túto hladinu regulovať. Ak sa spomenutý proces opakuje veľmi často, hladiny inzulínu a cukru v krvi neustále kolíšu. Následne môže opätovný rýchly pokles hladiny cukru v krvi spôsobovať chuť na sladké. Rýchle sacharidy sa pritom nemusia nachádzať iba v sladkostiach, ale aj v rôznych polotovaroch či slaných pochutinách. Vhodnejšia je konzumácia komplexných sacharidov, ktoré nespôsobujú také kolísanie krvného cukru a zasýtia človeka na dlhšiu dobu. Nájsť ich môžeme v zemiakoch, celozrnných produktoch i zelenine.

Chuť na sladké by mohla však signalizovať aj nedostatok viacerých dôležitých látok. Telu môže chýbať napríklad chróm, doplníte ho brokolicou, kuracím mäsom aj hroznom. Za chúťkami na sladké sa ďalej skrýva deficit síry. Jej zdrojom sú brusnice, chren, kapusta, vajíčka či morské plody. Ak máte častú chuť na sladené nápoje, môže sa za tým ukrývať zase nedostatok vápnika. Nakoniec bývajú podobné chute spôsobené aj nižšou hladinou fosforu alebo tryptofánu. Fosfor nájdete v hydine aj orechoch a tryptofán v pečienke, špenáte i sladkých zemiakoch.

Odporúčame: Nájdite si svoj vlastný štýl a neriaďte sa a módnymi diktátmi

Máte chuť na slané?

Zdroj: Shutterstock®

Máte chuť na slané?

Veľmi častá chuť na slané býva spôsobená hlavne dehydratáciou organizmu alebo deficitom minerálov. Ak vás prepadne chuť na slané maškrty, v prvom rade sa poriadne napite. Telu však v tomto prípade môže chýbať aj vápnik, ktorý doplníte mliečnymi výrobkami, makom i kešu orieškami. Taktiež vám telo týmto spôsobom dáva najavo nízku hladinu draslíka. Ten kooperuje so sodíkom na hospodárení organizmu s vodou a je dôležitý pre reguláciu srdcového tepu a tlaku. Dobrým zdrojom draslíka je takmer všetka čerstvá zelenina i ovocie.

   

Pri podobných chúťkach by ste mali dbať aj na dostatočný príjem chlóru. Do tela ho dopravíte hlavne pomocou živočíšnych produktov, napríklad rybami či čerstvým kozím mliekom. Môže sa to zdať paradoxné, no chúťky na slané bývajú často spôsobené nadmernou konzumáciou soli. To veľakrát vedie k zaťažovaniu obličiek i zavodneniu organizmu. Vyhýbajte sa preto prehnanému soleniu, údeninám či instantným jedlám.

Túžite po niečom kyslom?

Zdroj: Shutterstock®

Chúťky na kyslé, horké i mastné

Chuť na niečo kyslé alebo horké býva asi menej častá, no ak sa objaví, mali by ste poznať dôvod. Túžba po kyslých potravinách naznačuje oslabenie pečene, žlčníka i trávenia a potrebu prísunu živín, hlavne v podobe probiotík. Ak vás nabudúce prepadne tento typ chuti, doprajte si kvalitné acidofilné mlieko, ktoré je dobrým zdrojom probiotík, čiže baktérií mliečneho kvasenia. Telu však doplňte aj horčík, a to pomocou strukovín, ovocia i orechov.

V prípade neobyčajných chutí po horkých jedlách zase vaše telo signalizuje potrebu detoxikácie a očisty organizmu. Doprajte si horkosť v podobe grepu, podporíte tak látkovú premenu cukrov a dokonca urýchlite spaľovanie tukov. Ak sa u vás objavia skutočne nezdravé chúťky, napríklad na mastné, tučné alebo vyprážané jedlá, zvyčajne to znamená, že si telo žiada tuk. V tomto prípade však platí, že nie je tuk ako tuk. Svojmu telu doprajte zdravé tuky v podobe avokáda, orechov či olivového alebo kokosového oleja. Nezabudnite si doplniť aj vápnik a fosfor.

Máte chuť na alkohol?

Zdroj: Shutterstock®

Aj chuť na alkohol či kávu niečo značí

Keď sa za vašou chuťou na alkohol neskrýva žiadna závislosť, môže to značiť nedostatok bielkovín, vápnika, draslíka i glutamínu. Konzumujte preto viac mäsa, morských plodov aj orechov. Neesenciálna aminokyselina s názvom glutamín sa nachádza aj v kapustovej šťave, čiernych olivách a existuje i doplnkový glutamín v prášku. Ak vás naozaj mnohokrát za deň prepadne chuť na kávu, môže to signalizovať deficit fosforu, síry, železa a dokonca soli. Do svojho jedálnička zaraďte hydinové mäso, morskú soľ, vajcia, ryby, jablčný ocot aj cesnak.

Čo v prípade, ak vás netrápi len chuť na jedno konkrétne jedlo, ale najradšej by ste zjedli všetko, na čo si spomeniete? Prejedanie sa je známkou nedostatku kremíka, tryptofánu a tyrozínu. Zdrojom kremíka sú orechy i semienka. Aminokyseliny tryptofán a tyrozín zase doplníte jahňacím mäsom, špenátom či syrmi. Konzumujte aj zelenú a červenú zeleninu a ovocie a vitamín C z citrusov.

Odporúčame: Anémia alebo chudokrvnosť - kto môže byť ohrozený?


  • Zdieľaj:
 • 14
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

14 komentárov

Vlasta Francisti 17.08.17 00:59

VF
karma
81.00

Super clanok, skusim sa riadit podla toho co tu je napisane...

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 17.08.17 02:15

MD
karma
132.00

Veru tak, treba počúvať reč tela, je zaujímavé ako si to vie organizmus zariadiť a zapýtať si čo potrebuje...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 17.08.17 06:50

MM
karma
106.00

i ja tvrdím, že telo si vypýta, čo potrebuje

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 17.08.17 07:30

SK
karma
86.00

je to tak, keď mám chuť na slané, dám si niečo slané pod zub.... a chvílku na to mám zasa chuť na sladké...ale som skôr na slané... nejaká pravda na tom bude.... mám dosť vysoký tep a podľa všetkého má nízku hľadinu draslíka.....

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 17.08.17 07:31

SK
karma
113.00

áno, telo si povie svoje, len treba s mierou

 • 1
Odpovedať

Erika Špacírová 17.08.17 12:55

karma
93.00

super článok

 • 0
Odpovedať

Monika Červinková 17.08.17 13:10

karma
87.00

No u mňa niekedy býva, že najprv mám chuť na sladké a hneď na to to musím vyrovnať slaným :D ... ale fuuurt by som niečo jedla :D

 • 2
Odpovedať

Ján Komada 17.08.17 13:58

JK
karma
103.00

doprajem si sladké často

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 17.08.17 15:00

TK
karma
105.00

zaujímavý článok

 • 1
Odpovedať

Zuzana Úradníková 17.08.17 20:56

karma
79.00

Dobre vedieť :)

 • 1
Odpovedať

Alena Gudjáková 18.08.17 09:42

AG
karma
90.00

...že chuť na alkohol...ja odpadnem!!! Toto si moje telo ešte nepýtalo(našťasie) :)

 • 0
Odpovedať

Zlatuša Holubová 18.08.17 10:32

ZH
karma
92.00

Vždy si poviem že sa budem riadiť podľa super článku a nakoniec sa opäť riadim podľa seba.

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 21.08.17 13:21

HZŠ
karma
100.00

Výborný článok, zazdieľam si .....a bude aj pre priateľov.

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 03.09.17 09:04

AK
karma
100.00

keď telo si neustále niečo pýta zrejme má nedostatok vitamínov a minerálov,preto zdravá strava je nadovšetko

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Perikarditída – kto je najviac ohrozený zápalom osrdcovníka?
Zdravie

Perikarditída – kto je najviac ohrozený zápalom osrdcovníka?

 • 0
 • 29.12.2022
Rihanna sa stala miliardárkou! A pozor, nie je to len vďaka piesňam!
CELEBRITY

Rihanna sa stala miliardárkou! A pozor, nie je to len vďaka piesňam!

 • 2
 • 14.01.2023
Kedy a ako je vhodné deti učiť správne narábať s peniazmi
Rodina

Kedy a ako je vhodné deti učiť správne narábať s peniazmi

 • 0
 • 29.12.2022