Narkolepsia ako život ohrozujúca porucha! Rozpoznaj jej príznaky včas

Narkolepsia ako život ohrozujúca porucha! Rozpoznaj jej príznaky včas
  • 29.09.2018
  • Simona Kostková

Problémy so spaním sa nemusia týkať iba toho, že neviete večer zaspať alebo že sa v noci neustále budíte. Existuje aj oveľa horší problém – narkolepsia. Predstavte si, že sa zobudíte na divnom mieste a nemáte tušenie, ako ste sa tam dostali, poprípade sa zobudíte vedľa cudzieho človeka bez toho, aby ste vypili čo i len kvapku alkoholu. Ako to je možné?

Bohužiaľ, spánkové poruchy majú mnoho podôb a jednou z nich je narkolepsia. Nikdy neviete, čo sa vám ďalší deň prihodí a ešte horšie je, že to nedokážete ani ovplyvniť. Jedine, ak vyskúšate naozaj radikálne riešenia. O čo ide pri narkolepsii a kedy sa jej musíme začať naozaj báť, to a oveľa viac sa dozviete v našom článku.

Spánok ako z hororu

Strach zo zaspávania nemusí byť iba skvelý námet na hororový film, ale aj krutá realita pre mnohých ľudí.  Pre niektorých môže byť predstava pár minútového šlofíka počas dňa príjemná, no ľudia, trpiaci touto poruchou, sú niekedy v ohrození života. Narkolepsia je ochorenie, ktoré „núti“ ľudí zaspať niekoľkokrát do dňa bez toho, aby to mohli nejako ovplyvniť. Často sa takéto ataky vyskytujú pri bežných činnostiach, ako je práca, nákup, chôdza a dokonca aj pri šoférovaní. Nie, nejde iba o obyčajný mikrospánok, ktorý je výsledkom nedostatočného spánku v noci, ide o stav, do ktorého sa môžete dostať kedykoľvek a ani si to neuvedomíte.

Narkoleptický stav môže vyvolať aj emócia, napríklad strach alebo prekvapenie, počas ktorého postihnutý stráca kontrolu nad svalstvom. Takéto silné nutkania na spánok sa môžu vyskytnúť niekoľkokrát za deň bez toho, aby si vedel človek pomôcť sám. Našťastie, existujú lieky, ktoré dokážu čiastočne potlačiť tieto stavy.

Neuveríš: Únava po obede: Vieš, ako si prinavrátiť energiu aj bez „šlofíka“?

narkolepsia

Zdroj: Shutterstock®

Pacientov je pomerne málo

Pri narkolepsii ide teda o chorobnú spavosť. Spánok vás môže chytiť na prednáške, v práci či dokonca počas rozhovoru. Takýto stav trvá niekoľko minút až pol hodinu a človek sa po ňom cíti sviežo a čerstvo, no aj napriek tomu môže ďalší atak prísť o pár minút. Pokiaľ sa k narkolepsii pridruží aj kataplexia, môže sa vám stať, že z ničoho nič padnete na zem.

Je to pomerne bizarná porucha a na Slovensku je iba pár ľudí, ktorí ňou trpia. Práve to je dôvod, pre ktorý je rovnako málo aj odborníkov, ktorí sa touto spánkovou abnormalitou zaoberajú. Ak máte podozrenie a prejavuje sa u vás niektorý z nižšie uvedených príznakov, mali by ste zájsť na vyšetrenie. Ak vám aj bude diagnostikovaná narkolepsia, vedzte, že liečba nie je vôbec jednoduchá a účinná.

problémy s nespavosťou

Zdroj: Shutterstock®

Mám narkolepsiu?

Ak by ste chceli odhaliť, či práve vy patríte k ľuďom, trpiacim narkolepsiou, mali by ste sa sledovať najmenej tri mesiace. Podľa lekárov, ak vás postihne za deň niekoľko šlofíkov, ktorým nedokážete odolať v priebehu tohto obdobia, tak je pravdepodobné, že narkolepsiou trpíte. Spozorovať to môžete aj tak, že počas dňa vás čoraz častejšie chytá spánok, zažívate náhlu stratu svalového tonusu alebo svalovú obrnu a tiež môžete mať halucinácie.

Ďalšími príznakmi môže byť nespavosť, nočné mory a s nimi spojený spánkový nepokoj (kričanie, kopanie), môže sa u vás prejaviť syndróm nepokojných nôh a dokonca aj obštrukčné spánkové apnoe. Pri tomto stave dochádza opakovane k zastavovaniu dýchania a k jeho opätovnému naštartovaniu. Veľmi častá je aj kataplexia, čo je svalová strnulosť, vyvolaná emóciami, najčastejšie tými pozitívnymi, ako je smiech či vzrušenie. Príznakom narkolepsie môže byť aj nadmerné potenie, pokles tlaku, depresia či spomalené vnímanie.

spánok za volantom

Zdroj: Shutterstock®

Život s narkolepsiou

Mnohí pacienti, trpiaci touto poruchou, sa zhodujú, že pred stanovením diagnózy si naozaj nevedeli rady. Jednak preto, že cez noc toho veľa nenaspali a spánok ich chytal vždy v práci. Rovnako aj samotná diagnóza trvala dlho, pretože fyzicky aj psychicky je človek úplne zdravý, problém je iba v mozgu. Ak vám aj stanovia, že trpíte narkolepsiou, je dôležité, aby ste sa s ňou naučili žiť. Aby ste zistili, čo vám spúšťa ataky a čo vám pomáha, aby rýchlejšie odišli.

Pri liečbe sa používajú hlavne lieky, ktoré tlmia príznaky, lieky, ktoré tlmia kataplexiu a v niektorých prípadoch aj antidepresíva. Bohužiaľ, narkolepsia ako chronické ochorenie, z ktorého sa nikdy nevyliečite, ovplyvní celý váš život. Budete sa musieť vzdať šoférovania, náročných činností, pri ktorých môžete ublížiť sebe alebo ostatným a dokonca to ovplyvní aj spoločenský život.

Neprehliadni: Toto potrebuješ ovládať: Ako predísť mikrospánku a únave za volantom?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Maxianová 29.09.18 18:28

MM
karma
100.00

zatiaľ som nepocítila žiadne príznaky narkolepsie a dúfam, že to tak zostane

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 30.09.18 06:10

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi nepríjemné, bohužiaľ, spánkové poruchy majú naozaj mnoho podôb.

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Remencová 30.09.18 12:45

AR
karma
103.00

tak o tejto chorobe som zatial nikdy nepocula...

  • 0
Odpovedať

Monika Filípková 05.10.18 20:18

MF
karma
105.00

Časté budenie trápi niekedy aj mňa. So zaspavanim večer problém nemám.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní