Nedostatok omega-3 v tele: Prezradí ho koža aj psychika!

Nedostatok omega-3 v tele: Prezradí ho koža aj psychika!

  • Zdieľaj:
 • 9

Omega-3 mastné kyseliny sú esenciálnym komponentom bunkových membrán a vplývajú na nespočetné množstvo životne dôležitých procesov v ľudskom tele. Nedostatok omega-3 mastných kyselín má preto tendenciu prejaviť sa aj navonok. Vy môžete tieto príznaky odsledovať a chýbajúce živiny čo najrýchlejšie doplniť prostredníctvom prírodných zdrojov omega-3 mastných kyselín či doplnkov stravy. 

Fyzické príznaky

Na nedostatok omega-3 mastných kyselín v tele síce neexistuje test, odborníci však vedia, ako sa dá odhaliť. Ukázalo sa, že omega-3 sú nesmierne dôležité pre zdravie a správne fungovanie očí a prvým príznakom ich nedostatku sú preto suché a podráždené oči.

Možno ste už počuli aj o spojitosti omega-3 mastných kyselín a zdravia kĺbov. Aj keď sú výskumy na túto tému značne limitované, odborníci sa domnievajú, že zvýšené pocity bolesti kĺbov alebo príznaky pripomínajúce zápalovú artritídu môžu byť spôsobené práve nedostatkom omega-3 v tele.

Bude sa ti páčiť: Špongia na riad – nedáš na ňu dopustiť? Po tomto zistení sa jej viac nedotkneš!

výživové doplnky omega-3

Zdroj: Shutterstock®

Chybičky krásy

Nedostatok omega-3 v tele sa prejaví na vitalite telesnej schránky aj na kráse, čo bude určite zaujímať každú našu čitateľku. Za príznak takéhoto nedostatku teda výskum označil aj suchú pokožku a tiež pokožku, ktorá je citlivá a podráždená. Súvisí to s narúšaním prirodzených bariér pokožky, vďaka ktorým sa v jej bunkách zadržuje vlhkosť. Na pokožke sa môže nedostatok omega-3 prejaviť aj ako zvýšený výskyt akné, pretože omega-3 pôsobia protizápalovo a akné je práve výsledkom zápalového procesu.

Keď vám chýbajú omega-3 mastné kyseliny, môžete pozorovať aj zmeny na vašej korune krásy. Vlasy, ktorým tieto látky jednoducho chýbajú, strácajú na objeme, strácajú pôvodnú pevnosť aj štruktúru. Omega-3 mastné kyseliny teda môžu pomôcť pri vypadávaní vlasov, ich vysušení a tiež stenčovaní.

čo doplní omega-3

Zdroj: Shutterstock®

Vplyv na psychiku

Doteraz sme sa bavili najmä o vplyve nedostatku omega-3 mastných kyselín na fyzickú schránku človeka, takýto deficit má však i svoju odvrátenú stránku v súvislosti s ľudskou psychikou. Veda odhalila, že väčšina pacientov s depresiou má práve nedostatok omega-3 v tele a naopak sa ukázalo aj to, že užívanie doplnkov stravy s obsahom týchto látok môžu výrazne napomôcť naštrbenému mentálnemu zdraviu.

Niet sa čomu čudovať. Omega-3 mastné kyseliny totiž podporujú funkciu mozgu, a preto sú potenciálnym účinným prostriedkom v liečbe rôznych neurologických diagnóz, akými sú Alzheimer, bipolárna porucha či obávaná demencia.

Odporúčame: Prehľadnejší domov na dosah: Postačia 3 uskladňovacie tipy!


  • Zdieľaj:
 • 9
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 28.03.21 07:10

ĽŠ
karma
100.00

Omega-3 mastné kyseliny vplývajú naozaj na množstvo životne dôležitých procesov v ľudskom tele.

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 28.03.21 09:58

MC
karma
109.00

Snažím sa aby som jej mala dostatok

 • 0
Odpovedať

Patrik Podmanický 28.03.21 16:49

PP
karma
96.00

Múdre poznatky, no žiaľ, často sa nachádzajú v potravinách, ktoré nie sú z finančného hľadiska pre bežného občana dnešnej doby veľmi dostupné. Preto musíme byť v boji proti ich nedostatku omnoho trpezlivejší a skúšať ich dopĺňať pomalším tempom.

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 29.03.21 08:37

AK
karma
100.00

Ryby treba jesť najmenej 2 krát do týždňa.

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 29.03.21 12:30

MS
karma
112.00

Užívam každý deň. Môžem potvrdiť naozaj priaznivý vplyv na pleť a pokožku.

 • 0
Odpovedať

Simona Káčerová 30.03.21 06:38

SK
karma
107.00

Hm, zaujímavý článok. Musím začať jesť viac orechov ktoré tak milujem ale občas na ne zabúdam.

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 30.03.21 16:07

karma
106.00

Vynikajúco napísané ... u nás sú Omega 3 pravidelne súčasťou jedálnička.

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 06.04.21 13:20

ZS
karma
100.00

Vyzerá to tak že mam nedostatok omega3

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 21.04.21 13:13

JK
karma
100.00

Užívam ho pravidelne v tabletkách no doprajem si ho aj v strave

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní