Nedávno sme vám priniesli článok o deficite vitamínov a jeho prejavoch. Vybrali sme pre vás vitamíny A, D, E a K, ktoré sú rozpustné v tukoch a známy vitamín C.
Dnes zoznam týchto látok potrebných pre telo uzatvárame vitamínmi skupiny B. Prečítajte si, ako sa prejavuje nedostatok niektorého z vitamínov B komplexu!
Čo je to B komplex?
Vitamín B komplex alebo inak B vitamíny je označenie pre skupinu hneď niekoľkých vitamínov. V minulosti sa tieto látky brali iba ako jeden vitamín B, ale toto pomenovanie bolo zrušené. Vitamíny skupiny B sú rozpustné vo vode. Vo všeobecnosti sú zastúpené najmä v celozrnných výrobkoch, kvasniciach, mäse, syroch či orechoch. Dôležité sú pre správnu funkciu metabolizmu, nervového systému, podieľajú sa na tvorbe hemoglobínu a na mnohých ďalších procesoch v ľudskom tele.
Bude vás zaujímať: Nedostatok vitamínov! Ako to jednoducho spozorovať na našom
Vitamín B1
Nedostatok vitamínu B1 sa prejavuje hlavne väčšou únavou, zníženou chuťou do jedla či bolesťou svalov. Objavuje sa aj podráždenosť a nervozita a celý nervový systém je na deficit tohto vitamínu citlivý. V krajných prípadoch, kedy telu vitamín B1 chýba dlhodobo, je vysoké riziko vzniku nervového ochorenia Beri-Beri, ktoré je smrteľné. Kedysi ňou trpeli najmä osoby konzumujúce jednostrannú potravu, napríklad námorníci. Hlavným zdrojom tiamínu (vitamínu B1) je droždie, syr, strukoviny i obilné klíčky.
Odporúčame: Čo je melanóm a prečo si kontrolovať materské znamienka?
Vitamín B2
Vitamín B2, alebo inak riboflavín, sa z tela pravidelne vyplavuje močom. Preto k jeho nedostatku dochádza častejšie, ako pri iných vitamínoch. Výsledkom jeho deficitu je ariboflavinóza, ktorá sa prejavuje popraskanými a červenými perami, zápalmi v ústnej dutine, aftami a bolesťami hrdla. Ďalšími príznakmi nedostatku sú podráždené oči aj suchá a olupujúca sa pokožka. Riboflavín nájdete v droždí, tvarohu, rybách či orechoch.
Bude vás zaujímať: Ako správne aplikovať na tvár gél z aloe vera?
Vitamín B3
Ak organizmu chýba vitamín B3 (niacín), prejaví sa to únavou a depresiou, dermatitídou alebo hnačkami. Z nedostatku vzniká ochorenie zvané pellagra, ktoré je sprevádzané zmenami na pokožke a v neskoršom štádiu demenciou. Vyskytuje sa však zväčša v rozvojových krajinách. Pri tomto vitamíne sa navonok prejaví aj jeho prebytok, a to hlavne sčervenaním kože a svrbením. Niacín doplníte každou zeleninou, sušeným ovocím, kávou aj čajom.
Odporúčame: Životné číslo 9 prináša mystiku aj múdrosť
Vitamín B5
Vitamín B5, známy ako kyselina pantoténová, sa nachádza v širokom spektre potravín, preto je jeho nedostatok skôr zriedkavý. Ak k nemu dôjde, odzrkadlí sa to menším množstvom energie a podráždenosťou. Nadbytok vitamínu spôsobuje hnačky. Kyselinu pantoténovú nájdeme vo všetkých bunkách rastlinného aj živočíšneho pôvodu. Jej vysoký obsah je napríklad vo vaječnom žĺtku či vo vnútornostiach.
Bude vás zaujímať: Magnézium a žiarivá pleť - čo majú spoločné? Potrebujeme ho?
Vitamín B6
Varovnými signálmi pri absencii vitamínu B6 sú kožné problémy, pľuzgiere na jazyku, zápaly ústnych kútikov, svrbenie v podpazuší alebo zmätenosť a ospalosť. Jeho nedostatok je častou detskou chorobou prejavujúcou sa záchvatmi a neurologickými problémami. Pyridoxín (vitamín B6) sa nachádza v mliečnych výrobkoch, banánoch, mäse a celozrnných výrobkoch.
Odporúčame: Recept: Zdravé mandľové guľôčky v čokoláde
Vitamín B9
Kyselina listová, teda vitamín B9, je veľmi dôležitá pre opravu poškodenej DNA a pri delení a raste buniek. Jej nedostatok počas tehotenstva vedie k rôznym deformáciám, napríklad srdca či centrálnej nervovej sústavy. U dospelého človeka sa deficit prejaví depresiami, anémiou, hnačkami, pľuzgiermi na jazyku. Môže to viesť až k mozgovej mŕtvici aj k zníženiu kvality spermií. Zdrojom je zelená listová zelenina, ovocie a opäť kvasnice.
Bude vás zaujímať: Vlastná úprava oblečenia - aby získalo nový štýl
Vitamín B12
Vaše telo vás na absenciu kobalamínu (vitamínu B12) upozorní tráviacimi ťažkosťami, problémami s pohybom a vnímaním, pocitmi svrbenia a mravčenia na pokožke aj zníženými reflexami svalov. Pri vážnom nedostatku vzniká zhubná perniciózna anémia, ktorá pri neliečení spôsobuje smrť. Tento vitamín je zastúpený hlavne v potrave živočíšneho pôvodu, čiže v mäse, mlieku a vajciach. V rastlinnej potrave je jeho zdrojom kvasená kapusta alebo taktiež pivo.
Odporúčame: Šokujúce! Ženy s väčším poprsím sú inteligentnejšie