Nepríjemná parazitárna choroba: Aké ťažkosti spôsobuje kryptosporidióza?

Nepríjemná parazitárna choroba: Aké ťažkosti spôsobuje kryptosporidióza?

  • Zdieľaj:
 • 1

Rôzne parazitárne choroby sú skutočne nepríjemnými ochoreniami, ktoré sú spôsobené a vyvolané rozličnými mikroorganizmami. Často spôsobujú mnohé zdravotné ťažkosti a ich liečba je neraz neľahká. Radíme medzi ne aj kryptosporidiózu. Táto parazitárna choroba je prenášaná rôznymi cestami, pričom patrí aj medzi choroby prenosné zo zvierat na človeka, čiže takzvané zoonózy. Aké zdravotné problémy však môže človeku spôsobiť? A aké sú spôsoby liečby? Všetko dôležité sa dozviete v nasledujúcom článku.

O aké ochorenie ide?

Pod pojmom kryptosporidióza rozumieme infekčné parazitárne ochorenie. Jeho pôvodcom je prvok s latinským názvom Cryptosporidium parvum. Šíri sa spravidla fekálno-orálnou cestou. Človek sa môže nakaziť vysoko infekčnými a odolnými oocystami. Tie môžu kontaminovať vodu či potraviny. Človek sa tak môže infikovať spotrebou takejto vody, tiež náhodným prehltnutím pri kúpaní, a to najmä na prírodných vodných plochách, ale tiež kontaktom s kontaminovanými výkalmi zvierat.

K prenosu môže dôjsť aj pri pohlavnom styku. Oocysty sa usadzujú v tráviacom trakte človeka, konkrétne zvyčajne v črevnom systéme. Následne sa množia, vylučujú ďalšie cysty, čo môže viesť k rozvoju rôznych zdravotných ťažkostí. Zvýšenému riziku tohto ochorenia sú vystavené napríklad deti. Viac ohrození môžu byť starší jedinci i ľudia so zníženou imunitnou. Napríklad pre pacientov s AIDS predstavuje kryptosporidióza značné riziko, pričom sa môže prejavovať oveľa vážnejšie.

Pozri aj: V čom má kokosová múka navrch? Prečo ju uprednostniť pred inými?

prvok Cryptosporidium

Zdroj: Shutterstock®

Na kryptosporidiózu môžu upozorniť tieto ťažkosti

Inkubačná doba kryptosporidiózy býva v priemere do 7 dní. Prvé príznaky sa však môžu prejaviť už do 48 hodín. Ako sme spomínali vyššie, oocysty sa usídľujú v črevách. Tu narúšajú normálnu funkciu tráviaceho systému, čo spravidla vyvoláva rôzne ťažkosti. Kryptosporidióza je hnačkové ochorenie, pričom typickým a hlavným príznakom je vodnatá hnačka, ktorá môže byť intenzívna, no zároveň v mnohých prípadoch trvá krátko a rýchlo odznieva. Pri hnačkách tiež hrozí dehydratácia organizmu.

K tomu sa môžu pridať ďalšie zažívacie ťažkosti, najmä nevoľnosť či zvracanie. Vážnejšie zdravotné ťažkosti sa však vyskytujú u jedincov, ktorí majú oslabený imunitný systém. Taktiež môžu ochorenie horšie zvládať deti alebo staršie osoby. Vo vážnejších prípadoch postihnutého trápia aj brušné kŕče, zvýšená telesná teplota, únava, nechuť do jedla či dokonca strata hmotnosti. Zriedkavo sa vyskytujú problémy s dýchacou sústavou. V niektorých prípadoch môže infekcia dokonca prebiehať aj bezpríznakovo.

liečba kryptosporidiózy

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá je prevencia

Kryptosporidiózu zvyčajne odhalí prítomnosť oocýst vylučovaných daným parazitom pri vyšetrení vzoriek stolice. Ak človeku v dostatočnej miere funguje imunitný systém, spravidla pre neho nepredstavuje kryptosporidióza nejaké väčšie riziko. Hnačky po pár dňoch v bežnom prípade odznievajú, ochorenie môže pretrvávať 1 až 2 týždne. Jedincom s normálnou imunitou nie je podávaná zvyčajne žiadna cielená terapia. V prípade potreby sa len zmierňujú tráviace ťažkosti. Je potrebné zabrániť dehydratácii organizmu a podporiť funkčnosť čriev.

U rizikových jedincov, najmä tých s oslabenou imunitou, tiež detí a starších, sa liečba nemôže podceňovať. Môže byť oveľa náročnejšia a zdĺhavejšia. Skúšajú sa rôzne typy liečiv. Kryptosporidióza môže nabrať chronický priebeh, pričom sa príznaky choroby strácajú a niekedy zase vracajú, a to najmä pri zhoršení imunity. Dôležitá je však v prvom rade prevencia tohto ochorenia. Tá zahŕňa dodržiavanie hygienických zásad, najmä umývanie si rúk (po toalete, kontakte s neznámymi zvieratami a podobne), tiež umývanie jedla pred konzumáciou. Taktiež je potrebné dávať si pozor pri kúpaní v prírode, pričom využívajte iba prírodné vodné plochy na to určené. Vodu pite iba v prípade, ak ste si istí jej čistotou.

Odporúčame: Čo môže spôsobovať bolesť prsníka? Príčinou býva i toto ochorenie!


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 16.01.20 19:46

ĽŠ
karma
100.00

Prevencia je v každom prípade dôležitá.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Bruce Willis bude dedko! Teší sa na rolu starého otca?
CELEBRITY

Bruce Willis bude dedko! Teší sa na rolu starého otca?

 • 0
 • 01.01.2023
Horúce trendy 2023: Čo by podľa dizajnérov nemalo chýbať v tvojej obývačke?
Inšpirácie

Horúce trendy 2023: Čo by podľa dizajnérov nemalo chýbať v tvojej obývačke?

 • 0
 • 27.12.2022
Kontrola partnerovho telefónu: Ide o prirodzenú vec alebo je to zásah do súkromia?
Voľný čas

Kontrola partnerovho telefónu: Ide o prirodzenú vec alebo je to zásah do súkromia?

 • 3
 • 06.12.2022