10 asertívnych práv, ktoré máš a o ktorých musíš vedieť!

10 asertívnych práv, ktoré máš a o ktorých musíš vedieť!

  • Zdieľaj:
 • 2

Keďže ľudia občas pozabudnú na svoje práva, je dobré si ich z času na čas znova pripomenúť. No a dnes sa u nás dočítate o všeobecne uznávaných asertívnych právach. Môžeme sa pri nich odraziť z východiskovej pozície, že každá ľudská bytosť má nárok na vyjadrovanie názorov, pocitov i myšlienok a nikto jej v tom nemôže brániť. Manuel J. Smith sformuloval desať základných asertívnych práv, ktoré pri ich vnútornej akceptácii a dodržiavaní slúžia ako prostriedok na ochranu dôstojnosti človeka.

Asertivita nie je len schopnosť povedať NIE!

Zaiste ste sa už živote stretli s výzvou správať sa asertívne. Je to preto, lebo asertívny prístup sa považuje za ideálny (v rámci komunikácie, pri udržiavaní medziľudských vzťahov, ale napríklad aj pri riešení problémov v práci či v rodine). Ak hovoríme o asertivite ako takej, môžeme ju charakterizovať ako isté umenie vedieť sa primeraným spôsobom presadiť, ale aj brániť v rôznych medziľudských situáciách.

Podstatou asertivity je vyslovovanie vlastných názorov a požiadaviek, uplatňovanie svojich práv. Zároveň je však nevyhnutne prítomný aj rešpekt k ľudskej dôstojnosti a slobode druhých, empatia, tiež otvorenosť voči názorom druhých, a to aj v prípade, keď ich názory a požiadavky sú odlišné od tých našich. Dôležitou je, samozrejme, aj vlastná zodpovednosť. Zjednodušene povedané – asertivita je správanie, pri ktorom si dokážeme presadiť svoje požiadavky a potreby takým spôsobom, aby sme neubližovali iným a zachovali si vlastnú sebaúctu. Protikladmi asertivity spôsobujúcimi mnohé problémy sú na jednej strane pasivita a na druhej agresivita. Pri pasívnom správaní ustupujú naše vlastné záujmy a potreby do úzadia a agresívne správanie je charakteristické tým, že presadzujeme svoje vlastné záujmy aj na úkor druhých.

Pokiaľ sa nachádzate na ceste rozvoja vlastnej osobnosti, je istotne dôležité osvojiť si desať základných asertívnych práv. Ak si ich zapamätáte a budete sa podľa nich riadiť, urobíte veľa pre zachovanie si vlastnej sebaúcty, ktorá je nevyhnutná okrem iného aj pri akýchkoľvek pozitívnych zmenách v živote človeka. Nech sa páči, oboznámte sa s nimi alebo si ich pripomeňte v galérii nižšie.

Neprehliadni: Vplyv smiechu na človeka je ohromný: Pozri, prečo sa oplatí smiať

- 10 asertívnych práv
1 z 10

1. Právo posudzovať svoje vlastné správanie, myšlienky, emócie a byť za ne zodpovedný.

Je to v podstate východiskové asertívne právo, z ktorého sú vyvodzované všetky ostatné. Ide o to, že by sme mali vždy konať vedome za seba, robiť veci podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia (byť sudcami vlastného správania), nenechať sa zmanipulovať a pri tom všetkom niesť zodpovednosť za svoje činy, správanie...

Zdroj: Shutterstock®


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 23.01.20 08:25

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok, ďakujem!

 • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 23.01.20 08:30

KK
karma
121.00

zaujímavé

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Značka Balenciaga opäť prekvapila: Cena tašky, ktorá vyzerá ako balík zemiakových lupienkov ťa prekvapí!
Inšpirácie

Značka Balenciaga opäť prekvapila: Cena tašky, ktorá vyzerá ako balík zemiakových lupienkov ťa prekvapí!

 • 1
 • 18.10.2022
Trápi vás svrbenie hlavy? Za problémom môže stáť i týchto 9 príčin
Zdravie

Trápi vás svrbenie hlavy? Za problémom môže stáť i týchto 9 príčin

 • 4
 • 04.12.2022
Nová séria Let’s Dance bude špeciálna a výnimočná! Na parket sa postaví aj paraolympionička! Prekvapenie aj v porote!
Voľný čas

Nová séria Let’s Dance bude špeciálna a výnimočná! Na parket sa postaví aj paraolympionička! Prekvapenie aj v porote!

 • 0
 • 23.01.2023