Palina pravá – aké má účinky a kto by sa mal tejto bylinke vyhýbať?

Palina pravá – aké má účinky a kto by sa mal tejto bylinke vyhýbať?

Rod palina zahŕňa vyše 300 druhov rastlín, prevažne aromatických, ktoré spadajú do čeľade astrovité. Niekoľko z nich sa bežne vyskytuje aj na Slovensku. Pravdepodobne najznámejšia je palina dračia, ktorá našla uplatnenie predovšetkým ako korenina, známa ako estragón. V našom okolí tiež možno naraziť na palinu obyčajnú, ktorá je v podstate burinou. Ďalším druhom s výskytom na Slovensku je aj palina abrotanová, prezývaná božie drievko, ktorá sa hojne využíva napríklad pri výrobe likérov. 

Zabudnúť však nemožno ani na palinu pravú, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou tradičnej medicíny. Pri ktorých zdravotných problémoch môže byť nápomocná a kedy si dať na túto bylinku skôr pozor? 

Poznáte palinu pravú?

Palina pravá, latinsky Artemisia absinthium, je liečivá trváca bylina dorastajúca do výšky okolo 100 až 150 cm. Charakteristická je kríčkovitým vzrastom. Má silno rozvetvenú stonku, ktorá v dolnej časti postupne drevnatie. Celá vňať vrátane listov je typická svojimi jemnými striebristými chĺpkami. Stonkové listy majú menej delenú čepeľ, dolné listú sú perovito zložené. Guľovité kvetné úbory majú žltú farbu a vyrastajú z pazúch horných listov. Usporiadané sú do riedkych metlín. 

Palina pravá príjemne vonia, jej chuť je horká. Uplatnenie si jej vňať našla v prvom rade v tradičnej medicíne, no už oddávna bola využívaná aj v potravinárstve, a to konkrétne pri výrobe likérov. Palina pravá predstavuje jednu zo základných ingrediencií absintu. Absint je horký bylinný destilát, pripravovaný maceráciou viacerých bylín a následnou destiláciou. Názov tohto alkoholického nápoja je dokonca odvodený od latinského názvu paliny pravej. 

Odporúčame: Pomoc pre zdravie z ďalekej Ázie: Vieš, čo je triphala?

účinky paliny pravej

Zdroj: Shutterstock®

Aké má palina pravá účinky?

Paliny vo všeobecnosti patrili k najvýznamnejším rastlinám starovekého lekárstva, v čínskom ľudovom liečiteľstve sa začali využívať pred 2000 rokmi. Dávni liečitelia údajne mali aj jednu radu – aby si pútnik vložil vetvičku paliny do topánok a nepocíti tak únavu ani pri dlhej chôdzi. Starí Egypťania zase vraj používali túto bylinku k milostným kúzlam. Vňať paliny pravej obsahuje silicu, triesloviny, organické kyseliny, horčiny. 

Droga má dezinfekčné, žlčopudné, protikŕčové aj mierne močopudné vlastnosti. Taktiež jej možno pripísať antivírusové, antibakteriálne a antimykotické účinky. Najviac sa osvedčila pri riešení problémov s poruchami trávenia. 

Tradičná medicína pripisuje paline pravej nasledujúce účinky:

 • podporuje vylučovanie tráviacich štiav a žlče,

 • má priaznivý vplyv na proces trávenia a metabolizmus,
 • podporuje funkciu pečene,
 • zlepšuje črevnú peristaltiku,
 • pomáha pri nechutenstve,
 • prináša úľavu pri hromadiacich sa plynoch v tráviacom trakte,
 • pôsobí proti črevným parazitom,
 • pomáha pri otravách potravinami,
 • zmierňuje problém s podráždeným žalúdkom,
 • napomáha uvoľňovať menštruačné kŕče,
 • uľahčuje vykašliavanie,
 • posilňuje oslabený organizmus.

Zber paliny pravej

Zber paliny pravej prebieha prevažne v letných mesiacoch. Odporúča sa zberať vrcholky vňate a mladé spodné lístky ešte pred kvitnutím, prípadne na začiatku kvitnutia. Kvitnutie obvykle začína v júli a končí sa v septembri. Nazbieranú vňať je možné sušiť v tieni, alebo v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C.

Palinu pravú možno v našom okolí nájsť od nížin po podhorské pásmo, vo väčšom množstvo však v teplejších oblastiach. Rastie hlavne na slnečných suchších stanovištiach s pôdou bohatou na vápnik. Sušenú vňať, ale aj iné produkty z paliny pravej, tiež možno nájsť na internete, v lekárňach či predajniach so zdravými potravinami.

Túto bylinku však nie je problém pestovať i v domácom prostredí, či už zo semien, alebo predpestovaných rastlín. Palinu dračiu je možné pestovať celoročne v kvetináči v interiéri (vtedy ju zberáme podľa potreby priebežne počas roka), alebo v záhrade ako letničku, respektíve jednoročnú bylinu. Niekedy sa v záhrade dobre uchytí a každoročne porastie ako burina. Pri pestovaní paliny nezabúdajte na slnečné stanovište a primeranú zálievku (vyhovuje jej suchšia pôda). 

Využitie paliny pravej v domácnosti

Palina pravá sa využíva najmä v rámci tradičnej ľudovej medicíny, napríklad formou záparov, odvarov, tinktúr a podobne. Možno ju však určitými spôsobmi využiť aj v domácom prostredí. Táto aromatická bylina je napríklad skvelým repelentom. Sušenú vňať možno zabalenú v plátennom vrecúšku uložiť do skriniek proti bytovým moliam. 

Čerstvá aj sušená vňať so striebristými lístkami zároveň môže poslúžiť aj ako pekná izbová dekorácia. Spomenúť ešte môžeme esenciálny olej z paliny pravej, ktorý sa získava parnou destiláciou listov, vetvičiek a kvetov rastliny. Olej možno pridať napríklad do difuzéra. Eliminuje zápach a rovnako poslúži ako odpudzovač hmyzu. Okrem toho má priaznivý účinok pri bolestiach hlavy. 

Odporúčame: Slabá imunita aj zlé trávenie – ktoré ajurvédske liečivo pomôže?

čaj z paliny pravej

Zdroj: Shutterstock®

Čaj z paliny pravej

Pri rôznych zdravotných problémoch je možné dopriať si čaj z paliny pravej. Úľavu prináša najmä pri vyššie spomínaných tráviacich ťažkostiach, ako je plynatosť, nechutenstvo, nedostatočné vylučovanie žlče, podráždený žalúdok a mnohé ďalšie. Zápar sa pripravuje z 1 kávovej lyžičky sušenej drogy a 200 ml horúcej vody.

Necháme lúhovať asi 10 minút, scedíme a podávame. Palinový čaj nie je určený na dlhodobé užívanie. Odporúča sa jeho použitie najmä pri akútnych ťažkostiach 1 až 3 razy denne. 

Palinové víno

Ingrediencie: 1 diel palinovej vňate, levandule a mäty piepornej, 100 dielov bieleho vína

Postup: Bylinky zalejeme vo fľaške vínom a zmes necháme uzavretú lúhovať 8 dní. Následne zlejeme cez jemné sitko a víno uskladníme v čistej fľaši. Na posilnenie žalúdka a povzbudenie chuti do jedla užívame 4 lyžičky vína denne. 

Palina pravá – nežiaduce účinky a kontraindikácie

Palina pravá je skvelý sluha, no veľmi zlý pán. Netreba to s ňou preháňať, pretože silica z paliny pravej je vo vyšších dávkach jedovatá kvôli obsahu toxického tujónu. Otrava touto látkou môže viesť k tráviacim problémom, poškodeniu pečene a obličiek, u tehotných žien dokonca k potratu. Veľmi ťažké otravy môžu mať fatálne následky. Denná dávka paliny by nemala presahovať 3 až 5 gramov. Vyššie dávky môžu viesť ku kŕčom, dáveniu či hnačkám.

Ako sme spomenuli vyššie, čaj z paliny nie je určený na dlhodobé užívanie, odporúčané sú iba dva týždne liečby, následne je potrebná pauza. Čaju a iným prípravkom z paliny pravej by sa mali vyhýbať tehotné a dojčiace ženy, malé deti, osoby s epilepsiou či žalúdočnými vredmi a gastritídou. Obozretní by mali byť alergici, keďže peľ paliny predstavuje silný alergén. Bylinku sa teda odporúča používať len v prípade, že si je človek istý, že na ňu nemá alergiu. 

Odporúčame: Ako podporiť zdravie ciev? Blahodarný vplyv majú kvety tohto stromu!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Slováková 17.06.22 07:19

MS
karma
118.00

Mám ju odskúšanú. Naozaj pomáha na trávenie a pri pocite ťažkého žalúdka.

 • 0
Odpovedať

Lenka Šluchová 17.06.22 07:37

karma
-1.00

zaujímavý článok. Doteraz som len počula o paline ale teraz konečne aj viem ako vyzerá a na čo sa používa a aké má priaznivé účinky na ľudský organizmus.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 17.06.22 08:00

ĽŠ
karma
100.00

Výborná bylinka.

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 18.06.22 15:42

IM
karma
100.00

Už som o nej počula, že je to perfektná bylinka

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 20.06.22 22:26

karma
106.00

O paline som vedela, že je dobrá proti bolestiam žalúdka, ale z článku som sa dozvedela o vhodnosti liečby palinou celej tráviacej sústavy.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní