Prievan v hlave: Najlepšie tipy, ako ho rýchlo poraziť

Prievan v hlave: Najlepšie tipy, ako ho rýchlo poraziť

  • Zdieľaj:
 • 28
 • 8

Nie je prievan ako prievan. Ten v miestnosti odstránite veľmi jednoducho – zatvorením okna alebo dvier. Ten v peňaženke sa už neodstraňuje tak ľahko, ale v tom by sme sa až tak vŕtať nechceli. Nás zaujíma úplne iný prievan. Prievan v hlave dokáže poriadne strpčiť život a prináša so sebou veľmi nepríjemné bolesti. Preto sme zisťovali, ako ho možno čo najúčinnejšie a najrýchlejšie poraziť.

Od osvieženia je len krôčik k prievanu

Prievan v hlave je v tomto období nanajvýš aktuálna téma, keďže tohtoročná netradične horúca jar nás núti osviežovať sa otváraním okien, či už doma, v práci alebo v aute, prípadne zapínaním klimatizácie. Niekedy môžete bez nepríjemných následkov sedieť pred pusteným ventilátorom aj pol dňa a inokedy len otvárate okno a už aj sa vám ozýva bolesť v čele, uchu, zuboch a v hrdle, výnimočne až v ramene či krížoch.

Tieto bolesti bývajú mimoriadne ostré a bodavé. Zrejme to poznáte. A práve jar a leto sú obdobia, kedy sme na ofúknutie najviac náchylné.

Odporúčame: Droždie: Nahradí liečivá, kozmetiku i hnojivá pre rastliny!

ofúknutá hlava

Zdroj: Shutterstock®

Zápal trojklanného nervu, spôsobený prievanom

Avšak pozor! Niekedy si ľudia zamieňajú prievan v hlave a zápal trojklanného nervu, ktorý už je skutočne nebezpečným ochorením. Spúšťačom tohto zápalu je častokrát práve prievan v hlave. Buďte preto mimoriadne všímavé voči príznakom. Zápal trojklanného nervu sa zvyčajne prejaví prudkou bolesťou hlavy a tváre, ako aj zubov, ďalej kŕčmi a smädom. Nakoľko je tento nerv prepojený priamo s mozgom, netreba sa s príznakmi zahrávať a treba ihneď navštíviť lekára.

Neliečený zápal trojklanného nervu vie totiž prerásť do ochrnutia časti tváre a to rozhodne nikto z nás nechce. Mimochodom, asi by sme si to už mali začať brať osobne, ale postihnuté bývajú oveľa viac ženy, ako muži.

prievan v aute

Zdroj: Shutterstock®

Odnesú si to oči, uši, zuby aj hrdlo

Prievan býva často sprevádzaný zápalom nervov, ktorý sa ozve v podobe prudkej bolesti hlavy, tŕpnutia a celkovej citlivosti. Ak vás prefúkne, odnesú si to aj vaše oči. Sú začervenané a tento jav sprevádza ich nepríjemné rezanie či slzenie. Nasleduje veľká bolesť uší a hrdla. Nakoľko zrazu dôjde k oslabeniu organizmu, pod vplyvom všetkých uvedených príznakov, človek sa stáva unaveným a malátnym.

Prievan v hlave však vie spôsobiť až zápal stredného ucha. Spoznáte ho tak, že okrem stupňujúcej bolesti sa ozve aj horúčka a opuch ucha, dokonca aj nevoľnosť a hnačka.

Neprehliadni: Ako v lete zabojovať s virózami?

ako zabrániť prievanu

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na prudké ochladzovanie!

Ako si teda môžete pomôcť, keď vás ofúkne? V prvom rade si uvedomte, že v horúčave je síce rýchle ochladenie a osvieženie úľavou a doslova balzamom na rozohriate telo, ale zároveň vie byť aj veľmi nebezpečné. Nie vždy sa dá spoliehať na domáce recepty, preto sa rozhodne nebráňte návšteve lekára. V prvom rade však myslite na to, že lepšie, než prudké ochladenie, je postupné a pomalé schladzovanie organizmu.

Nedopustite teplotný rozdiel väčší, než osem stupňov. Klimatizácia ani ventilátor by nemali prúdiť priamo na vás a zapínajte tieto prístroje len krátkodobo, nanajvýš na päťnásť minút. Predovšetkým tvár je niečo, čo by ste mali chrániť pred dlhodobým a prudkým pôsobením studeného vzduchu.

zápal trojklanného nervu

Zdroj: Shutterstock®

Pomáha teplo, bylinky aj propolis

Bolesti, spôsobené ofúknutím tváre alebo hlavy, vám pomôže zmierniť suché teplo či nahrievanie biolampou. Pri prievane vám pomôže, ak siahnete po tiamíne z radu vitamínov B. Nájdete ho tak v droždí, ako aj v syroch. Bolesť ucha vám zmierni vata, namočená vo vínnom octe, účinný je však aj propolis a naparovanie nad harmančekom.

- Anketa

AKO SI LIEČITE PRIEVAN V HLAVE?

Odpovedalo 586 ľudí  

Teplom
31%
Bylinkami a olejčekmi
29%
Liekmi proti bolesti
34%
Ešte som prievan v hlave nemal/a
5%

  • Zdieľaj:
 • 28
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Jana Mariaková 07.06.18 08:52

JM
karma
87.00

Prievan v hlave je veľmi neprijemný a s tým spojené bolesti ucha a zubov sú pre mňa najhoršou a najnepríjemnejšou bolesťou. No mám na tento problém jeden trik s cigaretou - ak mám prievan v hlave, zapálim cigaretu a vložím do ucha. Keď cigareta nebude zhasínať a bude "dýmiť", je to znak toho, že prievan z dutín sa ťahá von. Je to naozaj osvedčený sposob ako sa prievanu pomerne rýchlo zbaviť. Ale pozor na vlasy! Aby sa náhodou od cigarety v uchu nechytili. :)

 • 2
Odpovedať

Ivana Riljaková 07.06.18 11:45

karma
100.00

To znie zaujímavo. :-) Ďakujeme Vám za tip!

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 07.06.18 22:32

karma
102.00

Na prievan si dávam pozor,zatiaľ sa mi vyhýba.Viem z počutia,že je to veľmi bolestivé.

 • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 08.06.18 09:35

MR
karma
113.00

prievan a klíma sú najhoršie keď sa to preženie..

 • 1
Odpovedať

Tomáš Kamenár 08.06.18 10:32

TK
karma
105.00

občas mi zaľahne v ušiach ale inak nič vážne z prievanu nemám

 • 1
Odpovedať

Marta Bujdošová 08.06.18 15:04

MB
karma
95.00

neznasam prievan a snazim sa mu vyhnut. Vacsinou u mna konci zápalom stredneho ucha alebo zápalom dutin

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 10.06.18 12:15

SK
karma
113.00

už pri počutí slova - prievan, veľmi spozorniem, snažím sa mu vyhnúť, ako sa len dá, v aute mám vždy poruke šatku a okuliare, zabalím sa celá, ako sa len dá, pred rokmi som takto zažila zápal hlavových dutím, pomohli až antibiotiká, bola to bolesť preukrutná...nikdy viac, radšej prevencia...

 • 1
Odpovedať

Darina Božiková 11.06.18 09:43

DB
karma
109.00

prievan býva veľmi nepríjemný,našťastie naň netrpím,ale môj manžel je naň veľmi citlivý.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Najčastejšie chyby pri príprave čaju: Dopúšťaš sa ich aj ty?
Inšpirácie

Najčastejšie chyby pri príprave čaju: Dopúšťaš sa ich aj ty?

 • 110
 • 10
 • 25.02.2021
Zmena herečky Rebel Wilson ti vyrazí dych! Ako sa jej podarilo zatočiť s kilami?
Chudnutie

Zmena herečky Rebel Wilson ti vyrazí dych! Ako sa jej podarilo zatočiť s kilami?

 • 134
 • 6
 • 16.02.2021
Poznáš goji bobule? Zisti, prečo ich pripísať na nákupný zoznam!
Zdravie

Poznáš goji bobule? Zisti, prečo ich pripísať na nákupný zoznam!

 • 89
 • 9
 • 01.03.2021
TOPlist