Exotické liči si určite zamiluješ! Je chutné a plné vitamínov

Exotické liči si určite zamiluješ! Je chutné a plné vitamínov

Poznáte liči? Toto exotické ovocie sa v našich obchodoch objavuje čoraz častejšie. Napohľad je skutočne netradičné, a to zvonka svojou drsnou pevnou šupkou ružovej farby i vnútornou sladkou dužinou. Navyše aj skvelo chutí a je plné cenných látok. Ak ste liči ešte neochutnali, teraz je ten správny čas. Povieme vám, ako toto ovocie vplýva na náš organizmus aj ako ho konzumovať.

Odkiaľ liči pochádza?

Dvojslivka čínska, latinsky Litchi chinensis, je rastlina z čeľade mydlovníkovité. Jej plod je v našich končinách známy pod pomenovaním liči. Tento strom je mohutný a košatý, dorastá do výšky okolo 20 metrov a dožíva sa až neuveriteľných 200 rokov. Darí sa mu vo vlhšom a najmä teplom podnebí, prípadne cez zimu v mierne chladnom a suchom. Pochádza z Ázie a v súčasnej dobe sa pestuje napríklad v Indii, Brazílii, na Madagaskare či Floride.

Dvojslivka má kožovité listy, ktoré majú v mladosti červenú farbu, no neskôr sú zvrchu tmavozelené a sivozelené zo spodnej strany. Kvety sú drobné, majú zelenobielu farbu a rastú v dlhých prevísajúcich súkvetiach. Väčšina z nich však po opelení opadáva a len z malého množstva sa vyvinú plody. Plodom dvojslivky je kôstkovica, ktorá je charakteristická svojou pevnejšou šupkou ružovej, oranžovej až červenkastej farby. Na pohľad vyzerá ako malá šiška. Pod šupkou sa nachádza biela dužina a uprostred kôstka.

Pozri aj: Ako udržať ovocie čerstvé po dlhší čas? Tieto triky musíš ovládať!

účinky liči

Zdroj: Shutterstock®

Pozitívne vplýva na celý organizmus

Liči v sebe ukrýva množstvo cenných látok, takže sa ho určite oplatí aspoň príležitostne zaradiť do jedálnička. Obsahuje omega-3 a -6 mastné kyseliny, vlákninu a minerálne látky, ako vápnik, meď, mangán či selén. Taktiež je zdrojom kyseliny listovej či vitamínov K aj E. Liči je známe i skutočne vysokým obsahom vitamínu C.

Výrazne teda podporuje imunitný systém, ale tiež chráni bunky pred voľnými radikálmi. Má detoxikačné aj antiseptické účinky. Konzumácia chutných liči plodov napomáha zrýchľovať metabolizmus. Toto ovocie podporuje proces trávenia, zabezpečuje pravidelné vyprázdňovanie a prečisťuje hrubé črevo.

Napomáha znižovať vysoký krvný tlak aj cholesterol, normalizovať hladinu cukru v krvi a zvyšovať tvorbu žalúdočných kyselín. Pozitívne vplýva i na močové cesty, obličky, nervový systém a pokožku. Hoci sa z liči konzumuje primárne dužina, napríklad v Indii zo šupiek plodu varia čaj proti nadúvaniu či hnačkám. Zmienky o liečivých účinkoch rôznych častí plodov dvojslivky je možné nájsť aj v tradičnej čínskej medicíne. V súčasnej dobe sa tiež robia výskumy o liečivých účinkoch koreňa či kôry stromu, na ktorom spomínané ovocie rastie.  

použitie liči

Zdroj: Shutterstock®

Ako ho konzumovať?

Exotické plody dvojslivky čínskej dnes už nájdete i v našich obchodoch. Poobzerajte sa po nich najmä vo väčších reťazcoch! Často sa v ponuke nachádzajú napríklad počas vianočných či iných sviatkov. Z ovocia sa konzumuje sladká biela dužina. Plod nie je náročné očistiť. Uchyťte ho v ruke, menším nožíkom narežte škrupinku a tú ošúpte. Niekedy je šupka liči mäkšia a poľahky ju natrhnete a dáte dole i nechtami.

Následne musíte odstrániť ešte kôstku, ktorá sa nachádza uprostred. Od dužiny sa veľmi ľahko oddeľuje. Takto pripravené liči môžete jednoducho skonzumovať alebo pridať do jogurtu, ovocného šalátu či pudingu. Taktiež je vhodné do nápojov, najmä ovocných štiav ši smoothies. Liči sa skvelo dopĺňa napríklad s banánom.

Odporúčame: Nový vedecký objav: Vieš, čo znamená pojem kožná mikroflóra?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Marianna Rajniaková 04.06.18 10:52

MR
karma
109.00

už je v supermarketoch toľko všelijakého ovocia, no ja zostávam pri tom našom..

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 04.06.18 20:44

karma
115.00

Liči som už ochutnala a celkom mi chutilo,ale moc ma neoslovilo,lebo po ošúpaní a po výbere kôstky,zostane na konzumáciu len malý kúsok.

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 05.06.18 17:47

MC
karma
109.00

Občas si kúpim nejaké exotické ovocie ,ale najradšej mám naše tradičné ovocie ,ktoré dopestujem na záhrade.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní