Rakovina pankreasu: Ako sa prejavuje najzákernejší druh rakoviny?

Rakovina pankreasu: Ako sa prejavuje najzákernejší druh rakoviny?

  • Zdieľaj:
 • 6

Viete, ktoré druhy rakoviny sú najrozšírenejšie? U nás patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce rakovina hrubého čreva a konečníka, pričom práve Slovensko sa nachádza na popredných priečkach v zozname najviac postihnutých krajín sveta, čo sa tohto onkologického ochorenia týka. Okrem toho patrí do podobnej kategórie i rakovina pľúc či rakovina prsníka. Frekventovaný výskyt však má i rakovina pankreasu, ktorá je označovaná za jednu z najzákernejších druhov rakoviny, ak nie za tú úplne najhoršiu. V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké sú rizikové faktory tohto ochorenia, ako sa prejavuje a či je možná liečba. 

Aké sú rizikové faktory rakoviny pankreasu?

Rakovina pankreasu predstavuje veľmi agresívne onkologické ochorenie s ťažkým priebehom, ktoré postihuje jeden z orgánov tráviacej sústavy – pankreas. Podžalúdková žľaza, známa aj ako pankreas, je plochý žlazovitý orgán, ktorý je charakteristický svojou lalôčkovou štruktúrou. Je umiestnený vyššie v brušnej dutine za žalúdkom. Ide o žľazu s vnútorným vylučovaním, ktorá vytvára tráviace šťavy a produkuje hormóny. Pri rakovine pankreasu dochádza k nekontrolovateľnému množeniu buniek v postihnutom mieste a následnému formovaniu nádoru. Ten sa môže rozvinúť na viacerých častiach spomínaného orgánu, a to na hlave pankreasu aj tele či chvoste.

Známe sú viaceré rizikové faktory, ktoré môžu prispieť k rozvoju spomínaného ochorenia. Medzi ne radíme napríklad fajčenie. Vysoko riziková je prítomnosť chronického zápalu pankreasu u jedinca, ktorého príčinou je nadmerné a dlhodobé užívanie alkoholu. Určitú rolu, podobne ako pri mnohých ďalších ochoreniach, môže hrať i genetika. Do ohrozenej skupiny ďalej radíme staršie osoby, pričom riziko stúpa po 40. roku života. U mladších je výskyt len zriedkavý. Ďalšími rizikovými faktormi sú aj obezita a cukrovka.

Odporúčame: Nakladaný cesnak a jeho účinky: Tomuto nebudeš chcieť veriť!

prejavy rakoviny pankreasu

Zdroj: Shutterstock®

Priebeh ochorenia môže byť asymptomatický

Rakovina podžalúdkovej žľazy je veľmi agresívnym ochorením, no je o to zákernejšia, pretože vo väčšine prípadov prebieha v prvotných fázach asymptomaticky. To znamená, že postihnutý nemusí pociťovať žiadne, prípadne len malé či neurčité ťažkosti, ktorým sa často pripisuje iná príčina. Objaviť sa môže väčšia únava či nechuť k jedlu. Ak je nádor prítomný na hlave pankreasu, pomerne skoro a často môže dôjsť k zožltnutiu pokožky, a to z dôvodu jeho tlačenia na žlčové cesty. K tomuto javu, čiže zožltnutiu pokožky a slizníc, dochádza i pri inom umiestnení nádoru, no zvyčajne až v neskorších fázach.

Okrem toho radíme medzi príznaky rakoviny pankreasu v ďalších štádiách ochorenia najmä tupé bolesti brucha prítomné v hornej časti brucha a vyrážajúce aj do chrbta, pokojne až do krížovej oblasti. Taktiež môže pacienta trápiť nevoľnosť a časté pocity na zvracanie, hnačky a svetlo sfarbená stolica i pocity plnosti v bruchu. Postupom ochorenia sa pridávajú i ďalšie sprievodné príznaky, ktoré sú bežné aj pri iných onkologických ochoreniach. Ide o stratu hmotnosti či celkovú svalovú slabosť.

liečba rakoviny pankreasu

Zdroj: Shutterstock®

Je možná liečba či prevencia?

Nádor na pankrease pomerne rýchlo rastie a metastázuje aj do okolitých tkanív. Veľmi často je napadnutá napríklad pečeň. Žiaľ, úmrtnosť na tento druh rakoviny je skutočne vysoká. Podľa štatistík podľahne rakovine pankreasu viac ako 90 percent jedincov, ktorým je diagnostikovaná. K diagnostike pritom často prichádza už neskoro, a to z toho dôvodu, že prvotné fázy ochorenia, počas ktorých by mohla byť liečba (chirurgické odstránenie nádoru) efektívnejšia, sú jednoducho bezpríznakové. Jedinec sa tak k lekárovi často dostane až pri prvých pozorovaných prejavoch, pričom rakovina je zvyčajne už v neskorých štádiách. 

O to dôležitejšie je robiť pre svoje zdravie maximum. Nevyhnutné je dostatočne si všímať svoj zdravotný stav a chodiť na pravidelné preventívne prehliadky. Čo sa týka prevencie, tu je možné hovoriť len o všeobecných zásadách zdravého životného štýlu. Nižšie riziko vzniku rakoviny pankreasu majú nefajčiari. V rámci výživy je dôležité konzumovať dostatok ovocia a zeleniny a obmedziť nadmerný príjem živočíšnych tukov, červeného, údeného aj spracovaného mäsa. K tomu by sa mal pridať aj dostatok pohybu a udržiavanie si zdravej telesnej hmotnosti. 

Pozri aj: Čo je príčinou parodontitídy? Na vznikajúci problém ťa upozornia tieto príznaky!


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 21.07.19 07:16

ĽŠ
karma
100.00

Je dôležité dostatočne si všímať svoj zdravotný stav a chodiť na pravidelné preventívne prehliadky.

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 22.07.19 07:02

AS
karma
114.00

zákerná choroba, moja známa ju mala a veľmi trpela

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 22.07.19 16:13

MR
karma
108.00

najhoršie je to, že príznaky prídu neskoro..

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 28.07.19 16:42

AK
karma
100.00

je to veľmi zákerný druh rakoviny

 • 0
Odpovedať

Simona Záhumenská 02.08.19 16:22

SZ
karma
90.00

Na príklade mne veľmi blízkeho človeka viem povedať, že táto pliaga prichádza náhle, bez varovania a pripraví o život aj človeka, na ktorého nesedí žiadny rizikový faktor a človeka, ktorý nezanedbáva svoj zdravotný stav a pravidelne chodí na preventívne prehliadky.

 • 7
Odpovedať

Jana Komadová 08.02.21 21:16

JK
karma
100.00

Každá rakovina je pliaga neskutočná

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Najlepšie mužské znamenia: Máte podľa astrológie dokonalého muža?
Znamenia

Najlepšie mužské znamenia: Máte podľa astrológie dokonalého muža?

 • 2
 • 24.09.2022
Celebrity narodené v znamení Škorpión
Znamenia

Celebrity narodené v znamení Škorpión

 • 0
 • 23.10.2022
Spontánnosť nemá v krvi každý! Ale tieto 3 znamenia zverokruhu ÁNO! Máš ju aj ty?
Znamenia

Spontánnosť nemá v krvi každý! Ale tieto 3 znamenia zverokruhu ÁNO! Máš ju aj ty?

 • 1
 • 30.11.2022