Tmavá alebo jasnočervená krv v stolici – aké sú príčiny u dospelých a detí?

Tmavá alebo jasnočervená krv v stolici – aké sú príčiny u dospelých a detí?

Farbu, ale aj tvar stolice, by sme mali pravidelne kontrolovať. Sú totižto významným ukazovateľom nášho zdravia. Zdravá stolica je spravidla stredne hnedá, má podlhovastý tvar, jej povrch je hladký či s miernymi prasklinami, môže byť tvorená z jedného kusu, prípadne z pár menších častí. Mala by byť ľahko priechodná, ohraničená a mala by mal len primeraný zápach. Jej vzhľad môže byť vždy sčasti ovplyvnený skonzumovanou potravou.

Pozor si treba dať na výrazné zmeny vo farbe či tvare stolice. Tvrdá a ťažko priechodná stolica poukazuje na zápchu, vodnatá zase na hnačku. Taktiež netypická farba môže byť signálom nejakého zdravotného problému. Dokonca je problémom i príliš páchnuca stolica, ktorá môže byť napríklad prejavom celiakie. A čo ak nájdeme v stolici krv? Príčiny tohto problému sú skutočne rôznorodé. Bližšie sa na ne pozrieme v nasledujúcom článku. 

Odporúčame: Čo všetko môže spôsobovať nadmerné grganie? Môže ísť aj o ochorenie?

ako vyzerá krv v stolici

Zdroj: Shutterstock®

Ako vyzerá krv v stolici?

V prvom rade je potrebné zmieniť, že červené sfarbenie krvi nemusí hneď poukazovať na to, že výkaly obsahujú krv. Ako sme spomenuli vyššie, vzhľad stolice môžu ovplyvniť i skonzumované potraviny. Červenkastú alebo tmavú stolicu je možné pozorovať napríklad po konzumácii červenej repy, čučoriedok, potravín s obsahom farbív, dokonca po užití niektorých liekov (napr. doplnky stravy so železom). Avšak výrazne červené sfarbenie stolice, ale aj veľmi tmavé až čierne sfarbenie, môžu skutočne poukazovať na prítomnosť krvi v stolici. V takomto prípade je dôležité rozlišovať, či je krv jasnočervená, alebo veľmi tmavá. 

 • jasnočervená krv v stolici – môže signalizovať krvácanie v dolných častiach tráviaceho traktu, napríklad z hrubého čreva, konečníka, prípadne koncovej časti tenkého čreva
 • tmavá krv v stolici až čierna stolica – býva príznakom krvácania vo vyšších častiach tráviaceho traktu, napríklad v hornej časti tenkého čreva alebo žalúdku

Test na krv v stolici

Krv v stolici však nemusí byť vždy viditeľná na prvý pohľad. Ak ide o mikroskopické krvácanie, stopy krvi v stolici skrátka neuvidíme a ich prítomnosť môže potvrdiť alebo vyvrátiť iba vyšetrenie. Dnes je možné odhaliť okultné, respektíve skryté krvácanie v stolici i v pohodlí domova. Pri podozrení na skryté krvácanie, napríklad pri iných tráviacich ťažkostiach či podozrení na ochorenie tráviaceho traktu, je možné urobiť si test, ktorý je bežne dostupný v lekárňach. 

Pozri aj: Nepríjemná bolesť kolenného kĺbu: Čo za ňou môže stáť?

príčiny krvi v stolici

Zdroj: Shutterstock®

Čo môže spôsobiť krv v stolici?

Stopy v krvi sa bežne spájajú hlavne s rôznymi chorobami gastrointestinálneho traktu. Než sa však pozrieme ochorenia, ktoré majú medzi prejavmi aj krv v stolici, je potrebné zmieniť, že daný problém môže súvisieť nielen s chorobou, ale napríklad aj poranením. Občasné stopy jasnočervenej krvi sa na výkaloch a toaletnom papieri môžu vyskytovať z dôvodu mechanického poškodenia sliznice konečníka počas vyprázdňovania. Ľahko k tomu môže dôjsť napríklad pri zápche, a teda ťažšom vyprázdňovaní veľmi pevnej stolice. S liečbou zápchy skvelo pomáha vláknina, voda i pohyb. V niektorých prípadoch je však krv v stolici skutočne signálom vážnejšieho ochorenia. Medzi choroby, ktoré sa najčastejšie prejavujú okrem iného aj krvou v stolici, a teda jasne červenou alebo čiernou stolicou, radíme:

 • vnútorné alebo vonkajšie hemoroidy (jasnočervená krv),
 • rakovina hrubého čreva a konečníka alebo nádory v iných častiach tráviacej sústavy, 
 • žalúdočné alebo dvanástnikové vredy (tmavá stolica s prímesou tmavej krvi),
 • nezhubné nádory v tráviacom trakte – polypy,
 • zápalové ochorenia čriev (napr. Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída),
 • divertikulóza,
 • niektoré potravinové alergie.

Krv v stolici však zďaleka nebýva jediným prejavom spomínaných ochorení, preto je potrebné dôkladne sledovať svoj zdravotný stav. Napríklad pri hemoroidoch sa tiež objavuje hlienovitý výtok, pálenie v oblasti konečníka aj opuch konečníka. Pri rakovine hrubého čreva sa bežne vyskytujú rôzne poruchy vyprázdňovania, nafukovanie aj bolesti v brušnej dutine. Crohnova choroba sa prejavuje aj brušnými kŕčmi, hnačkami, zástavou plynov, zvracaním či nechutenstvom. Ak vás dlhodobo trápia tráviace problémy a pozorujete na stolici stopy krvi, alebo vám domáci test stanovil okultné krvácanie, návštevu lekára rozhodne neodkladajte. 

Odporúčame: Prejavy syndrómu polycystických vaječníkov: Ktoré problémy neignorovať?

krv v stolici u detí

Zdroj: Shutterstock®

Krv v stolici pri hnačke

Krv v stolici sa môže ešte objaviť v kombinácii s hnačkou, a to napríklad pri rôznych bakteriálnych alebo vírusových infekciách (prípadne infekciách spôsobených parazitmi), ktoré sa prejavujú hlavne riedkou a vodnatou stolicou, prípadne ďalšími tráviacimi ťažkosťami, ako je bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie. Hnačky bakteriálneho pôvodu často spôsobujú baktérie Salmonella enterica (salmonelóza – typická je vodnatá stolica s prímesou krvi), tiež Escherichia coli či baktérie z rodu Shigella (šigelóza). Hnačkové ochorenia vírusového pôvodu zase často spôsobujú rotavírusy. 

Krv v stolici u detí

Krv v stolici môžeme niekedy spozorovať aj u menších detí či bábätiek. Opäť je potrebné spomenúť, že červenkasté alebo čierne sfarbenie stolice nemusí hneď znamenať prítomnosť krvi. Takéto sfarbenie môže mať rovnako na svedomí skonzumovaná potrava, teda napríklad spomínaná cvikla či čučoriedky, okrem toho aj čierne uhlie. Ak ide o prvú stolicu bábätka, takzvanú smolku, je rovnako v poriadku jej tmavé až čierne (niekedy zelenkasté) sfarbenie. Príčinou jasnočervenej krvi na stolici alebo toaletnom papieri môžu byť taktiež trhliny na konečníku v dôsledku ťažšieho vyprázdňovania.

Stopy krvi u detí je možné v stolici spozorovať pri hnačkových infekčných ochoreniach, ktoré sme spomínali vyššie. Napríklad spomínaná  Salmonella patrí u nás medzi najčastejších pôvodcov hnačiek. Salmonelóza počas leta často potrápi aj najmenšie deti do jedného roka. Na mnohé ďalšie hnačkové ochorenia sú rovnako vo vyššej miere náchylné hlavne deti. Stolica s prímesou krvi však môže u detí poukazovať aj na alergiu na kravské mlieko. Pri spozorovaní krvi v stolici dieťaťa je rovnako vhodné konzultovať zdravotný stav s lekárom. 


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 15.08.21 06:14

ĽŠ
karma
100.00

Je potrebné dôkladne sledovať svoj zdravotný stav.

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 17.08.21 18:11

karma
106.00

Toto veľa ľudí podceňuje a následky môžu byť fatálne ... správnou životosprávou a životným štýlom však tomu predídeme... veľmi dobre spracovaný článok.

 • 0
Odpovedať

Renáta Mularčíková 18.08.21 20:37

RM
karma
100.00

Super poučný článok.Farbu, ale aj tvar stolice, by sme mali pravidelne kontrolovať.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní