Trápi ťa nespavosť? Poznáme možnú príčinu!

Trápi ťa nespavosť? Poznáme možnú príčinu!
 • 09.12.2017
 • Simona Kostková

  • Zdieľaj:
 • 6

Jedna ovečka, dve ovečky, tri ovečky... Každý z nás už niekedy musel počítať ovce, aby zaspal. Niektorí si spánok privolávajú alkoholom, niektorí horúcim mliekom, a nájdu sa aj takí, ktorí museli siahnuť po liekoch na spanie.

Poznáte to, dlhý deň v práci, nakupovanie, varenie, deti a príprava do práce. Oči sa vám samé zatvárajú, no akonáhle si ľahnete do postele, nie a nie zaspať. Prečo je to tak? Prečo nedokážete zaspať, aj keď ste už úplne vyčerpaná a s každou ďalšou minútou tŕpnete, koľko vám ešte ostáva času na spanie? Dôvod vás možno prekvapí!

Čo vplýva na spánok?

Kvalitný spánok je podmienený dvomi činiteľmi, ktoré so sebou úzko súvisia – svetlo a hormóny. Už niekoľkokrát bola potvrdená teória, že čím viac slnečného svetla za deň prijmeme, tým lepšie spíme. Takže presný opak, málo svetla, môže byť jednou z hlavných príčin nekvalitného alebo nedostatočného spánku. Pokiaľ ste ochudobnení o prídavok denného svetla a vystavujete sa, napríklad pri práci, výlučne umelému osvetleniu, je jasné, že sa v noci dobre nevyspíte.

Druhým faktorom, ovplyvňujúcim spánok, sú hormóny. Melatonín, adenozín a kortizol sú hormóny „kvalitného spánku". Navzájom spolupracujú, a tým nás cez deň držia v bdelom stave a v noci nám pomáhajú zaspávať. Ich hladinu v praxi ovplyvňuje napríklad stres či práca na zmeny, čo predstavuje pre organizmus záťaž.

Musíš vidieť: Pila si už niekedy banánový čaj? Ak nie, tak zisti, aké má účinky!

kvalitný spánok

Zdroj: Shutterstock®

Strážcovia snov

Produkcia a vylučovanie melatonínu výrazne súvisí s množstvom svetla, ktorému sme cez deň vystavení. Hormón dostáva pokyn na vyplavovanie až pri nástupe teplého svetla zapadajúceho slnka a je to teda „udávač spánku". Vyplavuje sa iba v noci a jeho hodnoty sú najvyššie okolo tretej hodiny, a naopak, s nástupom rána hladina melatonínu klesá.

Kortizol mnohí radia medzi problematický hormón a je spájaný so stresom. Pravdou je, že pokiaľ chcete dobre spať, je potrebné, aby bol rytmicky vylučovaný – teda v čase, kedy je potrebný. Ráno jeho hladina stúpa, aby sme dokázali vstať, behom dňa v nás podporuje chuť niečo robiť a na večer jeho krivka postupne klesá. Dá sa povedať, že sa strieda spolu s melatonínom – keď hladina jedného stúpa, tak hladina  druhého klesá.

Adenozín v podstate medzi hormóny nepatrí, ale priamo ovplyvňuje ich účinok a hrá kľúčovú úlohu pri riadení cirkadiánneho rytmu (biologický rytmus). Je tvorený skoro v každej bunke nášho tela. Pokiaľ si dáte ráno kávu, kofeín zablokuje receptory, ktoré v mozgu detegujú prítomnosť adenozínu, a teda oddialite pocit únavy. Mozog si v čase únavy vytvára adenozín a tým spomaľuje činnosť organizmu, pretože má presne opačný účinok ako kofeín. Veľkou zaujímavosťou je, že práve adenozín je rozhodujúcim činiteľom pri únave počas chrípky. Niektoré imunitné látky sú totiž schopné podporovať jeho tvorbu, a tak sa cítime nielen nanič, ale sme aj poriadne unavení.

Pozri aj: Spoznaj overený prírodný liek na úzkosť, strach i depresiu!

hormóny spánku

Zdroj: Shutterstock®

Budiš, svetlo!

Pokiaľ vyššie spomenuté zložky fungujú správne, môžeme sa tešiť na pokojný a ničím nerušený spánok. Problém, a to dosť vážny, nastáva vďaka elektronike, ktorú používame! Mobil, tablet či počítač vytvárajú umelé svetlo, ktoré nášmu telu dáva jasný signál, že je deň a odďaľujú tak spánok. Hormóny sa podľa toho zariadia a vy môžete počítať ovečku za ovečkou.

Napríklad, svetlo zo sviečky je pre telo neškodné, v porovnaní s bielym, ktoré vysielajú monitory. Pozitívnym objavom je, že túto vlastnosť možno využiť pri ľuďoch, ktorí cestujú do krajín s rozdielnym časovým pásmom. Alebo sa takto dá pomocou „simulátorov" svitania, uľaviť ľuďom trpiacim jesennými depresiami.

umelé svetlo

Zdroj: Shutterstock®

Medzi komplikácie, pri narušení cirkadiánnych rytmov, patrí napríklad vznik obezity, na ktorý má, pravdepodobne, zmena hladiny hormónov vplyv. Vážny problém predstavuje aj možnosť zvýšenia rizika vzniku rakoviny pŕs a jej rýchlejšiemu priebehu. „Ľahšou komplikáciou" pri narušení biologických rytmov môže byť aj dlhodobá nespavosť. Snažte sa preto vymeniť svetlá displejov za prírodné svetlo a pozitívne zmeny sa budú diať nielen vo vašom tele.

Dostane ťa: Problémy s nespavosťou: Zbystri pozornosť, tvoje orgány ťa varujú!


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Soňa Krátka 11.12.17 08:56

SK
karma
113.00

keď príde určitý vek a hormóniku začnú skákať, urobí to svoje aj so spánkom...už sa to lepší

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 11.12.17 13:58

MD
karma
132.00

Práve dnes v noci to bolo pestré...zaspala som až kdesi o tretej a aj to ma prebudil zlý sen. Kde sú tie časy, keď som zaspávala behom pár minút...

 • 2
Odpovedať

Martina Varhaníková 11.12.17 15:32

karma
108.00

Jáj nespavosť poznám aj ja..telo by už spalo, ale aktivita mozgu je stále vysoká...vtedy skúšam aj uvoľňovacie techniky, dýcham z hllboka, aby mal mozog prísun kyslíka, ale akosi nič nepomáha. Zaspím okolo 3.00 a o 5.30 vstávam do práce a ide ma poraziť. Niekedy viem, že je za tým niečo nad čím príliš rozmýšľam a stále mi to koluje v hlave, ale niekedy absolútne netuším, čo za tým je. Ušila som si bylinkový termovankúš na zaspávanie, tak ak príde taký deň, vyskúšam. :o)

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 12.12.17 10:20

MF
karma
106.00

mňa skôr trápi "spavosť" a ťažké ranné prebúdzanie :-)

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 13.12.17 12:24

TK
karma
105.00

s tým slnečným svetlom to tak môže byt...

 • 0
Odpovedať

Vlasta Tóthová 14.12.17 22:02

VT
karma
-1.00

som velmi rada ze mam dobry spanok

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

VIDEO: Skúsila som press on umelé nechty – aká je ich výdrž a zničili mi moje vlastné?
TV

VIDEO: Skúsila som press on umelé nechty – aká je ich výdrž a zničili mi moje vlastné?

 • 4
 • 04.12.2022
Jej francúzska manikúra nedopadla podľa predstáv. Žene zostali po návšteve salóna oči pre plač
Nechty

Jej francúzska manikúra nedopadla podľa predstáv. Žene zostali po návšteve salóna oči pre plač

 • 0
 • 01.02.2023
Vianočné nechty (manikúra) pre každého: 13 najlepších a najkrajších inšpirácií
Nechty

Vianočné nechty (manikúra) pre každého: 13 najlepších a najkrajších inšpirácií

 • 0
 • 18.12.2022