Trápi ťa tik v oku? Toto sa ti telo možno snaží naznačiť!

Trápi ťa tik v oku? Toto sa ti telo možno snaží naznačiť!

  • Zdieľaj:
 • 2

Tik v oku nie je ani zďaleka zriedkavý zdravotný problém. Určite sa s ním stretli i mnohí z vás.

Nepríjemné šklbanie v oku v podstate nemusí predstavovať žiadnu zdravotnú komplikáciu, pokojne môže ísť o výsledok niekoľkých prebdených nocí. Ak sa však tik v oku objavuje príliš často alebo trápi človeka dlhodobo, môže byť signálom niečoho vážnejšieho.

Tento problém pritom najlepšie odstránite, keď budete poznať príčinu vzniku. Čo všetko teda môže stáť za nepríjemným šklbaním v oku?

Čo je myokýmia?

Myokýmia je odborný názov pre trhanie v oku. Tento stav je spontánny a prejavuje sa jemnou kontrakciou svalov. Dochádza pri ňom k pulzovaniu zvyčajne horného očného viečka až k neskrotnej túžbe žmurkať. V podstate ide o prílišnú stimuláciu očných svalov, ktorá smeruje k ich nedobrovoľným sťahom, čo sa prejavuje očným tikom. Nie je to bolestivé, skôr iba nepríjemné a otravné.

Tiky bývajú väčšinou veľmi jemné a zvyčajne aj rýchlo odznievajú. Ak tento problém pretrváva, je potrebné riešiť ho s lekárom. Konzultácia je nevyhnutná aj v prípade ďalších sprievodných javov, ako je napríklad hnis, rozmazané videnie, opuchy či bolesť. Dlhodobé tikanie v oku lekár zmierňuje liekmi. Pri liečbe sa často pristupuje aj k použitiu botulotoxínu, ktorý je vstreknutý do postihnutých očných svalov.

Pozri aj: Kumys: Poznáš zázračný ruský liek na žalúdočné problémy?

následky stresu

Zdroj: Shutterstock®

Najčastejšie príčiny očných tikov:

1. Únava a stres

Úplne najčastejšou príčinou tikania v oku je jednoznačne únava. Stačí, aby ste sa zopár nocí po sebe poriadne nevyspali a dostaví sa nepríjemné šklbanie. Viečka sú jedny z najcitlivejších svalov, takže sa na nich prejaví aj najmenšia zmena. Okrem nedostatku spánku tik spôsobuje i psychická únava. Taktiež môže byť tento jav reakciou na stres a traumatizujúce udalosti. V takom prípade hovoríme o neurotických tikoch, ktoré sú u mnohých ľudí návykové.

nadmerné množstvo kofeínu

Zdroj: Shutterstock®

2. Kofeín a nikotín

Na tik v očiach vplýva aj nadmerná konzumácia alkoholu, kofeínu a tiež fajčenie. Čo sa týka kofeínu, ten môže v našom tele spôsobiť zvýšenie tepovej frekvencie, čo môže mať za následok aj šklbanie oka. Každý má iné limity počtu šálok kávy denne a práve sval oka citlivý na nadmernú konzumáciu kofeínu môže reagovať práve týmto nepríjemným spôsobom. Príčina očného tiku však môže byť aj úplne opačná. V prípade, že sa snažíte prestať fajčiť alebo obmedziť alkohol a kofeín, môže byť trhanie oka jedným z abstinenčných príznakov.

3. Nedostatok vitamínov a minerálov

Nedostatok vitamínov alebo minerálnych látok sa v organizme prejavuje rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je aj spomínaný tik v oku. Takto môže telo reagovať na nedostatok magnézia, čiže horčíka. Tento minerál je potrebný pre správnu funkciu svalov a nervov i stavbu kostí a zubov. Rovnako môže byť šklbanie spôsobené deficitom vitamínov B komplexu, hlavne vitamínov B1, B6 a B12. Tieto látky vplývajú na správnu funkciu mozgu a nervovej sústavy. Ich nedostatok môžete spozorovať aj podráždenosťou, nervozitou či únavou.

potreba okuliarov

Zdroj: Shutterstock®

4. Potreba okuliarov

Ak tik v oku nespôsobuje ani nedostatok spánku či potrebných látok, ani nadmerná konzumácia kofeínu, môže to naznačovať už nejaký zdravotný problém. Mohlo by ísť napríklad o preťaženie oka v dôsledku potreby okuliarov. Zrak sa totiž vekom mení a aj ľudia, ktorí mali perfektný zrak, môžu zrazu potrebovať pomoc očného lekára. Preťaženie oka a následný tik sa však môže prejaviť aj pri práci na počítači alebo pri čítaní kníh, a to hlavne ak oči zaťažujete týmto spôsobom dlhšiu dobu.

5. Vážnejšie ochorenie

Nakoniec môže byť tik v malom množstve prípadov príznakom skutočne vážnych zdravotných problémov, a to hlavne vtedy, ak sa k nemu pridružia aj ďalšie prejavy ako opuchy, bolesť či hnisanie. Aj nenápadný tik, ktorý však dlhodobo pretrváva, môže signalizovať napríklad neurodegeneratívne ochorenie, sklerózu multiplex či Tourettov syndróm.

Odporúčame: Sladké zemiaky vs obľúbené klasické - ktoré sú zdravšie?

vyšetrenie lekárom

Zdroj: Shutterstock®

Ako to zastaviť?

Aby ste vedeli odstrániť problém, musíte poznať príčinu jeho vzniku. V prvom rade sa poriadne vyspite a dodajte svojim očiam dostatok odpočinku. Taktiež sa vyhýbajte stresu. Skúste sa zamyslieť nad tým, či za tikom nestojí napríklad veľké množstvo šálok kávy počas dňa. Pokiaľ u vás problém nevzniká kvôli kofeínu či ponocovaniu, doprajte telu potrebné vitamíny a minerály, a to najlepšie v čerstvej strave.

Horčík nájdete v banánoch, listovej zelenine či mandliach a vitamíny skupiny B v celozrnných produktoch alebo rybách. Ak sa u vás objaví tik, na zmiernenie stavu môžete vyskúšať napríklad studené či teplé obklady. Lekára je vhodné navštíviť v prípade, že sa u vás tikanie v oku objavuje veľmi často, alebo máte tento problém dlhodobo.

Pozri aj: Rada nad zlato: Ako odstrániť škvrny na oblečení neobvyklými spôsobmi?


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Katarína Konečná 29.09.17 20:00

KK
karma
121.00

s kolegyňami sme to mávali, keď bolo veľa práce a nestíhali sme

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 13.12.17 08:58

SK
karma
113.00

občas sa to stane

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vyhraj 3x balíček pánskej kozmetiky NIVEA MEN
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček pánskej kozmetiky NIVEA MEN

 • 11
 • 13.01.2023
Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk

 • 5
 • 05.12.2022
Vyhraj 3x balíček prípravkov NUANCE ABSOLUTE CAVIAR AND PEARL
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček prípravkov NUANCE ABSOLUTE CAVIAR AND PEARL

 • 4
 • 10.10.2022