Trápi vás pálenie záhy? Takto to ide aj bez liekov!

Trápi vás pálenie záhy? Takto to ide aj bez liekov!

S pálením záhy, ako sa tomu v bežnej reči hovorí, má osobnú skúsenosť veľké množstvo ľudí. Odhaduje sa, že každý deň potrápi až 7% populácie.

Tento pálčivý a bolestivý pocit v oblasti hrudnej kosti je najčastejšie spôsobený refluxnou chorobou, čiže refluxom. Poradíme vám, ako sa dá tento nepríjemný problém vyriešiť bez zbytočných liekov.

Ako pálenie vzniká?

K páleniu záhy dochádza v momente, keď sa žalúdočná tekutina vracia späť do pažeráka. Vtedy vzniká nepríjemný pocit páľavy, ktorý môže prechádzať až do bolesti. Toto pálenie často zapríčiňuje aj reflux, pri ktorom sval, nachádzajúci sa medzi pažerákom a žalúdkom, nedostatočne plní svoju funkciu. Ten by sa mal pri posúvaní potraviny do žalúdka uzavrieť. Ak je oslabený alebo nefunkčný, nevie zabrániť spätnému toku kyselín.

Lieky, ktoré vám lekári predpíšu, pracujú na princípe obmedzovania tvorby žalúdočných štiav. Lieky však vždy predstavujú určité riziká, môžu spôsobiť vedľajšie účinky a niekedy ani nemusia utlmiť zdravotné problémy. S pálením záhy sa dá pritom poradiť aj bez nich. Stačí malá zmena životného štýlu, napríklad v podobe úpravy jedálnička a s problémom sa môžete rozlúčiť.

Bude vás zaujímať: Jablčný ocot - záruka zdravia a krásy?

ide to aj bez liekov

Zdroj: Shutterstock®

Pomôžu menšie porcie aj zníženie váhy

Ak sa vás opisovaný problém týka, základnou radou pre zlepšenie stavu je nezaťažovať žalúdok veľkým množstvom jedla. Prejedanie sa je totiž veľkou záťažou aj pre zdravý organizmus, nieto ak vás sužuje problém s tráviacim traktom. Preto sú vhodné menšie porcie jedla, ktoré nebudú vyvolávať zbytočný tlak na steny žalúdka a pažerákový zvierač.

Nadmerný tlak v tejto oblasti môže taktiež vyvolávať vyššie množstvo tuku v brušnej dutine. Odporúča sa preto schudnúť aspoň pár kíl a zistiť, či nebol problém s pálením záhy ovplyvnený práve týmto faktorom.

Bude vás zaujímať: Vieme, ako na jarné upratovanie bez chemikálií

Dávajte pozor na niektoré nápoje

Mnohé nápoje zvyšujú riziko vzniku spomínaného problému. Napríklad vyššia konzumácia kávy, alkoholu aj sýtených nápojov oslabuje sval, ktorý uzatvára žalúdok. Pre alkohol to platí aj pri menšom množstve a navyše táto tekutina zvyšuje koncentráciu žalúdočných kyselín. Pitie citrusových štiav a džúsov zase dráždi výstelku pažeráka. Preto je vhodné menované nápoje obmedziť.

pri pálení obmedziť kávu

Zdroj: Shutterstock®

Všímajte si, kedy pálenie nastáva

Výber jedla ovplyvňuje pálenie záhy rovnako ako rôzne druhy nápojov. Platí, že príliš korenené, mastné, sladké alebo kysnuté jedlá môžu zapríčiniť vznik tohto problému. Z konkrétnych potravín si treba dávať pozor napríklad na surovú cibuľu, cesnak, paradajky, mätu a pepermint, čokoládu či citrusové plody. V tomto prípade je to však veľmi individuálne, pretože spúšťačom pálenia môže byť u každého niečo iné. Najlepšie bude, ak si sami odsledujete, po akých potravinách u vás problém najčastejšie nastáva.

Vplyv má aj poloha pri spánku

Ak vás trápi pálenie záhy hlavne v noci, pomôcť si môžete správnou polohou pri spánku. Dobré je, ak počas odpočinku vyvýšite hlavu o niečo vyššie. Lepšie tak zabránite unikaniu kyseliny, pretože tá vďaka gravitácii zostane v žalúdku. Taktiež vyskúšajte spať na ľavej strane. Z pravej strany totiž vchádza do žalúdka pažerák, a preto spanie na tejto strane uľahčuje uník kyselín.

Bude vás zaujímať: 8 druhov šalátov, ktoré znížia váš príjem kalórií

správna poloha pri spánku

Zdroj: Shutterstock®

Vyskúšajte babské rady

V článku ste sa dočítali, čomu všetkému je dobré sa vyhnúť. Všetky odporúčania sa týkali toho, ako páleniu z dlhodobého hľadiska predchádzať. Čo však v prípade, ak sa pálenie už objavilo? Dobrými bojovníkmi proti tomuto problému sú napríklad harmančekový čaj aj koreň zázvoru, ktoré chránia a upokojujú žalúdok. Osvedčená je sóda bikarbóna, šťava z aloe vera alebo surového zemiaku a dokonca pomáha aj žutie žuvačky bez príchute.

Bude vás zaujímať: Relax v saune? Určite áno, avšak pozor na tieto zásady!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Soňa Kelemenová 15.03.17 07:52

SK
karma
86.00

trápim sa s refluxum... poznám to.... sú veci čo mi robia zle a tým sa vyvarujem... maškrtiť večer čokoládu je to najhoršie čo môže byť.... trochy vyvýšiť hlavičku pri spinkaní a pôjde to aj bez tabletiek...

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 15.03.17 08:32

MM
karma
100.00

aj ja toto veľmi dobre poznám, nie vždy sa mi podarí predísť problému, musím sa polepšiť

  • 0
Odpovedať

Monika Filípková 15.03.17 10:41

MF
karma
56.00

Tento problém trápi môjho otca, musím mu dať prečítať tento článok, aby sa poučil.

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 15.03.17 16:29

karma
108.00

Mne sa to stava,ked vypijem veľa kávy a vždy mi pomôže repíkový čaj,vlastne na všetky žalúdočné problémy.

  • 0
Odpovedať

Dana Hajzušová 15.03.17 21:23

DH
karma
79.00

mne pomáha iba soda bikarbona, užívam ju často, aj ked viem že škodí. vdaka za nové poznatky

  • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 15.03.17 21:47

PV
karma
113.00

Mňa páli žáha málokedy. Ale ak niekedy, tak zo štipľavého jedla. A najlepšia vec je žimne vre - to je soda bicarbona s octom a vodou..!!

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 15.03.17 22:07

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

  • 1
Odpovedať

milan milan 05.04.17 10:16

MM
karma
-1.00

Vznika dlhodobym nicenim crevnej flory. Vyskusajte kvalitne probitoika, na zaciatku najlepsie po kazdom jedle. A hlavne nejest SLADKE.
Pomaha aj kvasena kapusta, nefiltrovani jablckovy ocot.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní