Vieš, čo je hemochromatóza? Následky ochorenia môžu byť trpké!

Vieš, čo je hemochromatóza? Následky ochorenia môžu byť trpké!

  • Zdieľaj:
 • 2

Anémia, respektíve chudokrvnosť, je pomerne častým zdravotným problémom. Reč je o stave, pri ktorom je v tele značne znížená koncentrácia hemoglobínu, čím vzniká porucha prenosu kyslíka v tkanivách. Veľmi častou príčinou tohto zdravotného problému sú najmä poruchy krvotvorby kvôli nedostatku železa. Deficit tejto látky však spôsobuje i mnohé ďalšie ťažkosti, a to napríklad únavu, vypadávanie vlasov či problémy s trávením. Vedeli ste však o tom, že jedinca môže potrápiť i presne opačný problém, a teda, že telo trpí na nadbytok železa? V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo je hemochromatóza, ako sa prejavuje a aké sú možnosti jej liečby.

Čo je hemochromatóza?

Pod pojmom hemochromatóza rozumieme ochorenie, ktoré súvisí s metabolizmom železa v ľudskom tele. Charakteristické je poruchou vstrebávania tejto látky a jej nadmerným ukladaním na rôznych miestach v organizme. Pri tomto ochorení tak dochádza k značnému nárastu zásob železa v tele, pričom sa látka ukladá vo viacerých tkanivách, a to najmä v pečeni, pankrease či dokonca v srdci. O hemochromatóze sa primárne hovorí ako o pomerne častom dedičnom ochorení, ktoré bolo ešte v 19. storočí popísané ako autozomálne recesívna dedičná choroba. Príčinou jej vzniku sú tak zdedené gény.

Konkrétne hovoríme o poruche génu HFE na 6. chromozóme, čo vedie k následnému nadmernému ukladaniu železa v tkanivách. Jedinec však môže byť len prenášačom chybného génu, pričom sa u neho žiadne zdravotné ťažkosti, typické pre dané ochorenie, neobjavia. Viac ohrozené sú týmto ochorením osoby, u ktorých sa v rodinnej anamnéze hemochromatóza už vyskytla. Táto choroba sa najčastejšie začína prejavovať v strednom a vyššom veku, a to najmä medzi 40. až 60. rokom. V oveľa vyššej miere postihuje mužov, u žien je skôr zriedkavá, a to v dôsledku pravidelných strát krvi počas menštruácie. K prejavom ochorenia však môže v prípade žien prísť v období menopauzy.

Odporúčame: Prečo spať na ľavom boku? Je to dôležitejšie, než by ste si vôbec mysleli!

dedičné ochorenie

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré signály neignorovať?

Rozličné prejavy hemochromatózy vznikajú priamo v dôsledku hromadenia železa v tkanivách, čo je v podstate pre telo toxické. Nadbytok tejto inak dôležitej látky postupne poškodzuje tkanivá, pričom môže trvať celé roky, kým sa ochorenie prejaví. Medzi typické príznaky môžeme zaradiť v prvom rade zväčšenie pečene a zvýšenú hladinu železa v krvi, čo však nie sú až tak navonok pozorovateľné prejavy. Čo teda môže priamo poukazovať na hemochromatózu? Príznaky často súvisia práve s tým, na ktorých miestach sa železo najviac ukladá. Vo všeobecnosti môže postihnutý pociťovať únavu, slabosť a pridať sa môže i strata hmotnosti.

Ďalej sa u niektorých pacientov objavujú bolesti brucha či kĺbov. Zreteľnejšie a vážnejšie signály prichádzajú v neskorších štádiách ochorenia po narušení funkcie jednotlivých tkanív. V dôsledku ukladania železa v koži môže dôjsť napríklad k hyperpigmentáciám kože, respektíve jej bronzovému sfarbeniu, a to najmä na tvári či rukách. Ak je kvôli chorobe poškodený pankreas, môže to zapríčiniť rozvoj cukrovky. Taktiež sa pri hemochromatóze u niektorých jedincov objavujú problémy so srdcom, napríklad i srdcové arytmie. Rovnako môže dôjsť k poškodeniu až zlyhaniu pečene, pričom komplikáciou pri nadmernom ukladaní železa v tele môže byť i rozvoj cirhózy pečene. 

odber krvi

Zdroj: Shutterstock®

Je možná liečba?

Je zrejmé, že hemochromatózu neradno podceňovať. Postupom času totiž môže toto ochorenie, respektíve nadmerné ukladanie železa v organizme, výrazne zhoršiť a ohroziť zdravie jedinca. Chorobu je možné potvrdiť alebo vyvrátiť na základe vyšetrení. Pri diagnostike sa v prvom rade vyšetruje krv, v ktorej sa okrem iného zisťujú hladiny železa. Kedže viaceré prejavy hemochromatózy sú prítomné pri mnohých ďalších ochoreniach, je dôležité, aby bola diagnostika skutočne dôsledná. Využívajú sa aj genetické vyšetrenia a taktiež sa môže pristúpiť k biopsii pečene, čiže odobratiu a vyšetreniu tkaniva.

Po potvrdení ochorenia stavuje lekár vhodnú liečbu. Základnou formou liečby sú pravidelné kontrolované odbery krvi. Pacientovi sa pritom odoberá pokojne až 500 ml krvi raz týždenne, čím sa z tela odstráni aj určité množstvo železa. Inokedy stačia aj menej časté odbery. Niekedy sa pristupuje aj k farmakologickej liečbe a podávaniu liečiv, čo však nemusí byť až tak účinné. Okrem toho je aj potrebná úprava stravy. V nej je nevyhnutné znížiť príjem potravín s vysokým obsahom železa i vitamínu C. Dôležité je dôkladne sa starať o pečeň, teda napríklad i nekonzumovať alkohol. V prípade potreby sú tiež liečené komplikácie, ku ktorých v dôsledku ochorenia došlo. Pri poškodení pečene je napríklad potrebná jej transplantácia.

Pozri aj: Čo obsahuje burčiak a aké sú jeho účinky? Pozor na jeho kvalitu!


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Mária Maxianová 08.11.19 18:35

MM
karma
106.00

je mi známa táto diagnóza, našťastie len z článkov

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 05.03.21 15:01

JK
karma
106.00

O tejto chorobe som ešte nepočul

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

CROWN BRAIDED UPDO účes pre nevestu, na oslavu, no hodí sa aj na leto
Vlasy

CROWN BRAIDED UPDO účes pre nevestu, na oslavu, no hodí sa aj na leto

 • 3
 • 11.06.2021
Beauty vychytávky starých mám: Zabudni na drahú kozmetiku!
Vlasy

Beauty vychytávky starých mám: Zabudni na drahú kozmetiku!

 • 12
 • 22.05.2021
Payot NUTRICIA ROSE CANDY & ROUGE CHERRY balzamy na pery
Novinky

Payot NUTRICIA ROSE CANDY & ROUGE CHERRY balzamy na pery

 • 6
 • 04.03.2021
TOPlist