Zajedanie stresu: Prečo vyjedáš chladničku a ako sa zlozvyku zbaviť?

Zajedanie stresu: Prečo vyjedáš chladničku a ako sa zlozvyku zbaviť?

 • 58
 • 0

Spojitosť medzi stresujúcim spôsobom života, aký v súčasnosti vedú mnohí z nás, a obezitou hľadajú mnohí vedci, lekári a najrôznejšie výskumy. Zajedanie stresu je totiž skutočná vec a trápi čoraz viac ľudí. Vzniká vtedy, keď sa odpoveďou na rôzne problémy človeka stáva práve jedlo a často je toho jedla až priveľa. Prečo emócie zajedáme a ako sa tohto nebezpečného zlozvyku zbaviť?

Spúšťačom sú pocity

Jedenie zo stresu sa často nazýva aj emočné prejedanie sa, a to preto, že jeho spúšťačom sú práve ľudské emócie. Aj keď teda nie sme vyslovene hladní, zajedáme určitý pocit v dôsledku podliehania chronickému stresu. Zatiaľ čo krátkodobý stres nám môže spôsobiť dokonca to, že jeme oveľa menej, dlhodobý stres môže viesť až k nebezpečnému a opakovanému prejedaniu sa. A ako zistíte, že emočné jedenie je práve váš problém? Ak prichádza „hlad” z hlavy a neuspokojí ho ani klasická porcia jedla, zrejme ide o emočné jedenie. Ak hlad prichádza z brucha, postupne naberá na sile a chuť do jedla odíde hneď potom, ako sa najete, zrejme ide o klasický fyzický hlad.

Pozri aj: Letný brunch s priateľmi: Tipy na jedlá, ktoré im budú určite chutiť!

čo spôsobuje stres

Zdroj: Shutterstock®

Príčinou môže byť aj nuda

Prečo sa emočne prejedáme? Dôvody môžu byť rôzne a je ich veľa. Jedným z nich býva často celkom obyčajná nuda, kedy zajedáme čas, s ktorým nemáme čo iné urobiť. Dôvodom môžu byť aj zaužívané návyky alebo už spomínaný stres. Veľkým spúšťačom je aj sociálny kontakt s inými ľuďmi. Niektorí ľudia zajedajú napríklad to, že ho majú skrátka málo. Iní zajedajú nepríjemné škriepky a hádky a ďalších emočných jedákov „motivujú" kamaráti a priatelia, ktorí si tiež radi pochutnajú na nezdravom jedle v príliš veľkom množstve.

dôsledky emočného jedenia

Zdroj: Shutterstock®

Porazí ho pohyb

Aj keď je niekedy ťažké rozoznať, o aký typ hladu vlastne ide, emočné jedenie porazíte v prvom rade tak, že identifikujete jeho príčinu a budete ju riešiť. Dobré je aj nezdravé jedlo, na ktoré máte pri emočnom jedení najväčšiu chuť, nekupovať alebo schovať či posunúť ďalej, aby vás nelákalo. Dobrou cestou je aj udržovať vyváženú stravu počas celého dňa a nedať chutiam žiadnu šancu. V prípade, že to na vás príde, choďte sa prejsť, snažte sa prísť na iné myšlienky, a to akýmkoľvek spôsobom (napríklad si pozrite film, vypočujte obľúbenú pesničku a podobne). Keďže sa emočné jedenie odohráva často večer alebo v noci, pomôcť môže dobrý spánok. Niektorí ľudia v tejto situácii nedajú dopustiť na veľký pohár vody, iní si dajú žuvačku, ďalší zasa zajedanie stresu zaháňajú meditáciou. Nápomocná môže byť aj joga a iné relaxačné cvičenia, no úľavu môže poskytnúť aj teplý kúpeľ.

Zaujme ťa: Biblia prania: Vieš, ako prať oblečenie a iný textil správne?


 • 58
 • 0
Návrat hore
Autor článku

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Pleťová kozmetika

TEST: Peach Tea Hydra Cream od Teaology s infúziou modrého čaju

 • 8
 • 0
 • 23.06.2020
Pleťová kozmetika

TEST: Čistiaca ílová maska - Masque purifiant aux deux argiles od Sothys

 • 62
 • 0
 • 27.06.2020
Telová kozmetika

TEST: Uriage Bariésun – Opaľovacia kozmetika pre celú rodinu

 • 58
 • 4
 • 26.08.2020
TOPlist