Prečo je dôležité mať hobby? Šokujúce benefity záľub vás dostanú!

Prečo je dôležité mať hobby? Šokujúce benefity záľub vás dostanú!

  • Zdieľaj:
 • 2

Ľudia niekedy zabúdajú na to, že by sa okrem práce a povinností mali aj zabávať. Bez práce síce nie sú koláče, no veda a výskum ukázali aj to, že toľko koláčov nebude ani bez toho, aby ste sa občas uvoľnili a oddýchli si, napríklad aj pri obľúbenej aktivite zvanej hobby. Koníčky sú naozaj skvelým spôsobom, ako dodať telu aj duši energiu na vykonávanie ďalších dôležitých povinností. Povieme vám, aké zdravotné benefity záľub odhalili vedci a poradíme vám, ako s novým koníčkom začať!

Odbúravači stresu

Hobby ako také majú pomerne nepodstatnú reputáciu, no nepodstatné v živote človeka rozhodne nie sú. Hneď prvou ich výhodou je, že vás prinútia dať si pauzu. Od práce, od povinností a od bežného často stresujúceho života. To, že sú cestou ako sa zbaviť stresu je ich ďalším zdravotným benefitom. Koníčky ďalej dokázateľne znižujú srdcový rytmus a redukujú stres a záľuby môžu pomôcť aj ľuďom, ktorí sa pasujú s depresiami.  

Inšpiruj sa: Biblia prania: Vieš, ako prať oblečenie a iný textil správne?

výhody hobby

Zdroj: Shutterstock®

Ponúkajú nové skúsenosti

Začínate s jogou alebo ste si ako nové hobby zvolili kurz kreslenia? Všetko, čo začíname od piky je nová výzva. Učíme sa niečomu novému, osvojujeme si nové techniky a máme z toho nové skúsenosti a zážitky. To všetko sú významné benefity koníčkov – rozvíjajú nás fyzicky, ale aj psychicky a v niektorých prípadoch dokonca duševne. Hobby nám v neposlednom rade môžu rozšíriť aj kruh priateľov a môžu byť dokonca aj účinným spôsobom, ako dosiahnuť úspech v kariére

kreatívne hobby

Zdroj: Shutterstock®

Ako začať s novým koníčkom?

Možno vás práve tento článok plný výhod, ktoré nám hobby ponúkajú presvedčil s nejakým koníčkom začať. Ale ako na to? Ak neviete, akú záľubu zvoliť, odborníci odporúčajú na hobby premeniť niečo, čo vás už baví a napĺňa. Ak vás bavia športy, začnite ich robiť ako záľubu, ak vás baví variť, poobzerajte sa po hodinách varenia. V prípade, že ale neviete, čo by vás bavilo, začnite so skúšaním rôznych druhov hobby a pozorne sledujte, čo sa vám zapáči.

S hobby začínajte pomaly a venujte mu zo začiatku len niekoľko minút denne a postupne pridávajte. Nové hobby by ale nemalo súvisieť s prácou, práve naopak, malo by byť od práce razantne oddelené. Aby ste s novým koníčkom len tak rýchlo neskoncovali, dajte si v ňom osobnú výzvu, ktorú ste odhodlaní splniť. Rozumejte tomu tak, že ak je vašim koníčkom beh, zapíšete sa na kolektívny beh napríklad o pol roka. To vás prinúti trénovať a s novou záľubou predčasne neskoncovať.

Zaujme ťa: Najkrajšie sukulenty do bytu: Ktoré privítaš aj u seba doma?


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Mária Liščinská 31.07.20 14:37

karma
132.00

Koníčky odzrkadľujú to, čo sme. A je fajn ak ich človek má, ...prípadne, že to vezme ako výzvu a začne s niečím novým, čo ešte nikdy neskúsil a zistí, že v tom nachádza zmysel... Treba byť experimentálny niekedy.. a nebáť sa ;)

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 20.09.20 04:25

KS
karma
133.00

Mojim najväčším hobby je určite čítanie, fajn na odbúranie stresu a problémov :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Damiána – najlepšia prírodná podpora libida a duševnej pohody?!
Zdravie

Damiána – najlepšia prírodná podpora libida a duševnej pohody?!

 • 0
 • 30.12.2022
VIDEO: Nadelili sme si darček k 10. výročiu – takto prebiehala prerábka nášho ateliéru
Voľný čas

VIDEO: Nadelili sme si darček k 10. výročiu – takto prebiehala prerábka nášho ateliéru

 • 0
 • 20.11.2022
Najznámejšie celebritné dvojičky: Poznáš ich všetky?
Voľný čas

Najznámejšie celebritné dvojičky: Poznáš ich všetky?

 • 2
 • 29.10.2022