Zápal v tele môže byť životu nebezpečný! Vieš, prečo?

Zápal v tele môže byť životu nebezpečný! Vieš, prečo?
 • 31.03.2018
 • Simona Kostková

Zápal priedušiek či pľúc, zapálené hrdlo alebo ucho. Bežné typy zápalu, ktoré sa snažíme rýchlo potlačiť a odstrániť. Existuje ale aj vážnejšia forma zápalu, a to chronický zápal, ktorý mnohokrát nie je viditeľný. Predstavuje tichého zabijáka, voči ktorému sme bezradní.

Ak sa v tele vyskytne zápal, väčšinou sa to odzrkadlí na povrchu tela a my to pociťujeme ako bolesť. Vieme sa preto celkom rýchlo brániť a odstrániť ho. Chronický zápal, ktorý je v tele príliš dlho, môže naproti tomu viesť k vážnym ochoreniam, ako je rakovina či cukrovka. Ako ho včas odhaliť a eliminovať?

Je zápal škodlivý?

Bežný zápal, napríklad ďasien, je vonkajší prejav toho, že v tele nie je niečo v poriadku, ale už sa pracuje na jeho napravení. Ak do tela vstúpi baktéria alebo nejaká dráždivá látka, telo sa ju snaží zničiť pomocou buniek imunitného systému. Prejav tohto vnútorného boja je zápal. Takže do určitej miery môžeme povedať, že je vítaný symptóm toho, že sa telo lieči. Patrí medzi bežné prejavy, nie je teda vždy nutné sa ho zľaknúť.

Napriek tomu, ak máme oslabenú imunitu, ktorá sa nevie vysporiadať so škodlivou látkou alebo sa zápal nelieči, môže prejsť do chronicity. A to už predstavuje vážny problém. Výsledkom môže byť rakovina, cukrovka, reuma, rôzne alergie, artritída či autoimunitné ochorenia.

Zaujme ťa: Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

zápal slepého čreva

Zdroj: Shutterstock®

Ako ich rozpoznať?

Prvou pozitívnou správou je, že sú známe príznaky akútneho aj chronického zápalu, na základe ktorých ich vieme ľahšie rozlíšiť. K akútnym formám zápalu patrí zápal pľúc, zápal prínosových dutín, zápal, vzniknutý po porezaní alebo zápal mandlí a mnohé ďalšie. Prejavuje sa to tak, že miesto vzniku je bolestivé, ale často až na dotyk. Môžeme pozorovať viditeľné začervenanie, čo je známkou toho, že telo sa snaží zvýšiť prísun krvi s dôležitými zložkami, aby sa so zápalom rýchlejšie vysporiadalo. To so sebou prináša aj teplo, ktoré z poraneného miesta sála. Ďalej to môže byť viditeľnejší opuch, čo opäť súvisí so zvýšeným prítokom krvi.

Samozrejme, všetky vyššie spomenuté príznaky sa nemusia prejaviť vždy, niekedy cítime iba bolesť, inokedy vidíme iba začervenanie. Problém je pri zápale vo vnútri tela, akým je zápal pľúc, kedy sa môžu príznaky líšiť.

liečba zápalu

Zdroj: Shutterstock®

Takto spoznáte chronický zápal

Chronický zápal sa prejavuje hlavne dlhotrvajúcou únavou. Telo je unavené z neustále prebiehajúceho boja a na to mu nepostačí ani dlhý spánok či častejší oddych. Druhým rozpoznávacím znakom je zvýšená teplota – väčšinou večer, maximálne o jeden stupeň. Ďalej pozorujeme bolesť kĺbov, tráviace ťažkosti, bolesti brucha, kožné problémy (napríklad aj afty v ústach).

Tieto prejavy, ako aj chronický zápal, trvajú niekoľko rokov, hlavne kvôli neliečenému akútnemu zápalu alebo poruche imunity, kedy telo ničí vlastné zdravé tkaniny, a tým aj orgány. Postihnutá býva najčastejšie sliznica čreva, pričom črevo predstavuje dôležitú zbraň imunity. Chronický zápal môže byť prítomný pri astme, Crohnovej chorobe, zápale dutín a mnohých iných ochoreniach. Treba mať stále na pamäti to, aby sme sa každým zápalom dôkladne zaoberali a nenechali ho zájsť do vážnejšieho ochorenia!

Nahliadni aj sem: Vplyv životného prostredia na pleť: Je to horšie, než si si myslela!

akútny zápal

Zdroj: Shutterstock®

Je liečba možná?

Liečba akútneho zápalu nepredstavuje žiadny problém. Podávajú sa väčšinou nesteroidné protizápalové lieky, v prípade zápalu, vyvolaného baktériami, sa podávajú antibiotiká. Pri chronickom zápale liečba predstavuje trošku problém - nevieme ho vyliečiť, iba potlačiť. Na to sa používajú kortikosteroidy, ktoré sú najsilnejšie protizápalové lieky s mnohými vedľajšími účinkami. 

Chronický zápal sa môžete snažiť zmierniť aj zmenou životného štýlu. Podporovať ho môže zlá strava, stres, ale aj nedostatok spánku. Z potravín sa snažte vyhnúť potravinám s nadmerným množstvom rafinovaného cukru a nezdravého tuku. Naopak, zaraďte do svojho jedálnička tučné ryby (losos, tuniak, sardinky), orechy a semená, čerstvé ovocie a zeleninu, olivový olej a zázvor.

antioxidanty

Zdroj: Shutterstock®

Najčastejšie zápaly a ich komplikácie

Zápal stredného ucha – silné bolesti ucha spojené s horúčkou, ktoré sú časté u malých detí. Bolesť spôsobuje vzniknutý hnis, ktorý nemá ako odtekať a tak tlačí na bubienok, ktorý môže pretrhnúť. To je ten lepší prípad, kedy dôjde k uvoľneniu tlaku, ale zároveň môže dôjsť aj k poškodeniu sluchu. Vážnejší je zápal mozgových blán, ktorý môže vo výnimočných situáciách spôsobiť.

Zápal slepého čreva – zápal, vznikajúci upchatím časti slepého čreva. Typické príznaky sú bolesť v oblasti pupku, zvýšená teplota, zvracanie, hnačky. Veľmi nebezpečnou komplikáciou je prasknutý apendix, pokiaľ nie je včas diagnostikovaný zápal. Pacient cíti chvíľkovú úľavu, avšak následky sú často smrteľné.

Zápal pľúc – tento zápal je často vyvolaný baktériami a ich ložisko je často dobre viditeľné na RTG. Prejavy sú typické – kašeľ, bolesť na hrudi, ale aj horúčka. Komplikácie môžu byť spojené s trvalým poškodením pľúc alebo zápalom pobrušnice, kedy je často nutné odsatie tekutiny.

Kliešťová encefalitída – vírusové ochorenie, vyvolané infikovaným kliešťom. V prvej fáze ochorenia je typická únava, bolesť hlavy a zvýšená teplota. V druhej fáze často dochádza k zápalu mozgových blán, čo sa prejavuje prudkou bolesťou hlavy. Práve táto druhá fáza môže aj po vyliečení zanechať trvalé následky.

Zaujme ťa: Trápi ťa bolesť kĺbov? Tak v tom prípade ti pomôže toto!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Daniela Bieliková 31.03.18 11:28

DB
karma
117.00

dobrý a poučný článok

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 31.03.18 18:07

karma
107.00

Tak to je naozaj dobre vedieť,veļmi dobrý článok.

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 31.03.18 19:53

PV
karma
113.00

U nás je to na dennom poriadku - skoro.. Pretože priateľ má oslabenú imunitu ,je ležiaci..Mal autonehodu pred 6 rokmi... Stále má horúčky, alebo zimnice.. Antibiotiká už nezaberajú žiadne..Telo sa bráni tým ,že má zvýšenú teplotu..Neviem dokedy to takto bude,ale je to ťažké..

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 31.03.18 20:58

ĽŠ
karma
100.00

Ďakujem za článok, výborný!

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 31.03.18 21:58

IM
karma
100.00

dakujem rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 31.03.18 22:02

karma
109.00

vedela som iba to,že ked je zvýšená teplota,môže byť v tele zápal...až takto nebezpečné to môže byť ? Vdaka článku som sa poučila,že to netreba podceňovať...

 • 0
Odpovedať

Monika Červinková 31.03.18 23:09

karma
87.00

Dobré vedieť

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 01.04.18 08:12

SK
karma
114.00

poučný článok

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní