Zdravý detox tela: Pravidlá, ktoré musíš poznať a osvojiť si!

Zdravý detox tela: Pravidlá, ktoré musíš poznať a osvojiť si!

Rozhodli ste sa, že si po výdatnom hodovaní a nie práve najzdravšom životnom štýle doprajete pár očistných dní? Tak pozor, nič neunáhlite a prečítajte si o základných pravidlách zdravej detoxikácie. A ak už v tejto téme nie ste nováčikmi, určite tiež uznáte, že opakovanie je matkou múdrosti.

A prečo vôbec detoxikovať? Zaslúžia si to predovšetkým naše obličky a pečeň, ktoré fungujú ako „čističky“ tela. Keď sú dlhodobo vystavené toxínom a nemajú možnosť „vydýchnuť“ si v podobe zdravého detoxu, stratia vitalitu a zdravie.

1. STOP nezdravým návykom

Pred realizáciou detoxikácie organizmu treba zastaviť návyky, prostredníctvom ktorých sa váš organizmus intoxikuje. No a taktiež aj tie zlozvyky, ktoré blokujú vlastné ozdravné mechanizmy tela. Asi už tušíte, že prvé na „odstrel“ pôjdu alkohol, cigarety a káva (aj keď pri nej nie sú odborníci v oblasti výživy jednotní). Keďže v tele treba rozhýbať aj lymfu, snažte sa zbaviť zlozvyku zbytočného vysedávania. Dajte prednosť chôdzi pred vyvážaním sa autom. Škodlivým zvykom, ktorý narúša správne fungovanie hormónov v tele, je aj ponocovanie. Kvalitný spánok by tak mal byť po vhodnej strave a pohybe na čerstvom vzduchu taktiež prioritou.

Pozri aj: Toto sú najlepšie zdroje luteínu! Prečo však túto látku potrebujeme?

detoxikácia organizmu vodou

Zdroj: Shutterstock®

2. Jednoduchý štart – voda

Na správne naštartovanie zdravej detoxikácie je nevyhnuté začať prijímať viac tekutín, a to predovšetkým vo forme obyčajnej pitnej vody. Voda zabezpečuje normálne fungovanie buniek a pre detoxikáciu je určite kľúčová jej prečisťujúca funkcia. Odporúča sa vypiť pohár vody hneď ráno po prebudení, ale mali by ste si ju dopriať aj pravidelne počas dňa. Priznajte sa. Je pravdou, že na dostatočné hydratovanie cez deň zabúdate? Skúste si teda strategicky nachystať čistú vodu tak, aby ste ju mali „na očiach“.

domáce varenie a detox

Zdroj: Shutterstock®

3. Obmedzenie mäsa a „živá“ strava

Keďže zvieratá majú v sebe viac tuku ako rastliny, no a je to práve tuk, ktorý v sebe koncentruje ťažké kovy, zvyšky pesticídov a hormónov, odporúčame počas očistných dní príjem mäsa obmedziť. Úplne tabu by mali byť polotovary, údeniny a mäsové konzervy. Pozor však aj na čokoládu, mliečne výrobky, čierny čaj a bielu múku. Uprednostniť by ste mali „živé“ potraviny, ktoré nemusia byť nevyhnutne konzumované v surovom stave (aj keď aj tzv. „rawfood“ má svoje benefity). V každom prípade, pokiaľ si budete variť z čerstvej zeleniny, urobíte svojmu telu veľkú službu. Rozhodne sa však snažte vyhnúť všetkému, čo obsahuje umelé prísady, arómy, farbivá a konzervanty.

Inšpiruj sa: Vyskúšaj tieto recepty na najlepšie polievky pre štíhlu líniu!

varenie počas detoxu

Zdroj: Shutterstock®

4. Žiadne extrémy a rýchle zmeny

Nešokujte svoje telo extrémnou zmenou. Pokiaľ ste mali vo zvyku dopriať si porcie za dvoch a fast foodové pobočky boli vaším druhým domov, asi ťažko budete na druhý deň po predsavzatí chlipkať len čistú vodu. A to vám ani celkovo neodporúčame! Na detox treba ísť postupne a s použitím sedliackeho rozumu. Prudká zmena bude znamenať nedostatok energie, kolísanie hladín hormónov a šokové prenastavenie metabolických procesov. Telo počas očisty „aktualizuje“ svoje mechanizmy, preto žiadna detoxikácia (ani tá najšetrnejšia) nebude úplne bez vedľajších príznakov (bolesti hlavy, kĺbov a svalov, podráždenosť, depresia...). Snažte sa však o to, aby ste svoje vnútorné mechanizmy úplne „nerozhodili“.

5. Detox a chudnutie

Ako sme už spomínali, tuk na seba viaže škodliviny. Práve z tohto dôvodu sa neodporúča ani radikálne chudnutie. Znie to paradoxne? Veď vy sa predsa chcete zbaviť toxínov! Je tu však jedno ALE. Rýchly úbytok z tukového tkaniva, ktoré nárazovo uvoľní veľké množstvo toxínov, môže narobiť neplechu. A to v podobe vystupňovaných vedľajších príznakov detoxu, ktoré sme už spomínali vyššie. Ak chcete počas detoxikácie aj čosi schudnúť, nezabudnite, že za mesiac sa odporúča „zhodiť“ maximálne 2 – 3 kilá.

chudnutie a detox

Zdroj: Shutterstock®

6. Priebežné opatrenia

Aby boli účinky detoxikácie trvalejšie, mali by ste si, samozrejme, dávať pozor aj na to, čo budete jesť po kúre. Vhodne zvolený detoxikačný program vás dokáže správne naštartovať a možno celkovo prehodnotíte svoj dovtedajší životný štýl. Určite treba zvoliť aj vhodný typ detoxikačného programu, pretože každému vyhovuje niečo iné.

V každom prípade je dobré, aby ste si nechali aspoň jeden deň v týždni „odľahčenejší“, čo sa stravy týka. Pokiaľ si celkovo zachováte striedme stravovacie návyky a budete sa držať spomínaných rád, tak už do budúcnosti detoxikáciu v pravom a „drsnom“ slova zmysle ani nebudete potrebovať.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 19.01.19 08:41

ĽŠ
karma
100.00

Výborné pravidlá, ktoré sa oplatí osvojiť si!

  • 1
Odpovedať

JAN KOMADA 14.02.19 21:04

JK
karma
100.00

Rád som sa dozvedel niečo nové

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní