Registrácia Prihlásenie

Na tieto jednoduché cviky na zlepšenie pamäti už nikdy nezabudneš!


Váš mozog je životne dôležitý orgán rovnako ako vaše srdce, no netreba zabúdať na to, že v prípade mozgu sa vieme postarať o priebeh jeho starnutia či zlepšenie jeho chodu. V skutočnosti si takmer 60 percent ľudí v niektorých krajinách myslí, že napríklad Alzheimerova choroba je len prirodzenou súčasťou starnutia a že jej nevieme predísť.

Našťastie to nie je pravda. Alzheimerova choroba je jednoducho choroba a nie nevyhnutná jazda spojená so starnutím. Náš mozog, naše vnemy a naša pamäť si preto zaslúžia pravidelné cviky, ktoré zabezpečia, že nás nezradia v tej najneočakávanejšej chvíli. Začnite sa starať aj o to, čo sa ukrýva vo vašej hlave, nielen o to, čo je na jej povrchu. Nikdy nie je príliš skoro ani neskoro začať premýšľať o lepšom zdraví mozgu a naučiť sa jednoduché cviky na zlepšenie pamäti.

Odporúčame: Skúsila si nepražené kakaové bôby? Na čokoládu plnú cukru zabudneš!

problémy s pamäťou

Zdroj: Shutterstock®

Pohyb, pohyb, pohyb!

Kráčajte, tancujte, hrajte sa so psom. Jednoducho sa hýbte. Fyzická aktivita znižuje v našom tele množstvo látky nazývanej amyloid, o ktorej sa predpokladá, že negatívne vplýva na náš mozog. Malá telesná aktivita je tak silným hráčom v oblasti zdravia, pričom vieme, že aktívni ľudia majú o 35 percent nižšie riziko mentálneho úpadku. Štúdia, publikovaná v americkom časopise zistila, že čím viac sa hýbeme, tým lepší chod mozgu budeme mať. Na tom niečo bude, súhlasíte?

Pozri aj: Už žiadna rozvarená kaša: Nauč sa, ako servírovať zemiaky originálne!

zlepšenie kondície

Zdroj: Shutterstock®

Aj samotné myslenie nám môže pomôcť udržať si zdatnosť nášho mozgu. A nie sú k tomu potrebné žiadne hry či Sudoku. Niekedy nám stačí zamyslieť sa nad filmom, prípadne viesť kvalitnú konverzáciu s partnerom či priateľmi. Vymýšľať rôzne úvahy, plány či nápady. To všetko vie viesť k zdravšej mysli. Napríklad si doprajte počas dňa pauzu v podobe krátkeho premýšľania nad tým, čo pripravíte na večeru či obed, kam pôjdete na letnú dovolenku, naplánujte si výlet alebo snívajte o bývaní. Nechajte svoj mozog pracovať, nech to je za akýmkoľvek účelom.

ako si zlepšiť pamäť

Zdroj: Shutterstock®

Nezabudnite na to, ako dôležitý je spánok. Práve čas, kedy spíme, je ako stvorený na regeneráciu nášho tela. Menej spánku teda neznamená len únavu, ale aj to, že v podstate škodíme sami sebe a nášmu telu. Stanovte si preto ideálny čas spánku a jeho dĺžku. Vaše telo vám bude naozaj vďačné.

Pokiaľ si osvojíte pravidelnú a zdravú rutinu, budete sa cítiť lepšie, zdravšie a váš mozog bude oveľa funkčnejší. Nezabudnite, že by ste mali spať v tmavej miestnosti, s príjemnou teplotou a najlepšie bez modrého svetla vyžarovaného televízorom, telefónmi či tabletmi.

Držte sa svojho harmonogramu. Dokonca aj zdanlivo malá zmena ako vstávanie v inej hodine cez víkendy, môže vyhodiť vaše telo z rovnováhy. Udržujte konzistentný čas spánku a čas prebudenia.

Odporúčame: Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!

zdravý spánok

Zdroj: Shutterstock®

- Anketa

MÁTE PROBLÉMY S PAMÄŤOU?

Odpovedalo 23 ľudí  

Áno, občas zabúdam.
83%
Áno, často zabúdam.
17%
Nie.
0%

Návrat hore
Autor článku

3 komentáre

Soňa Kelemenová 20.03.18 07:41

SK
karma
86.00

smejte sa, učte sa, hýbte sa, dobre a kvalitne sa vyspite, jednoducho robte akúkoľvek činnosť pri ktorej sa koncentrujete a zapojíte fantáziu, časť mozgu zodpovednú za motoriku...

 • 1
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 20.03.18 13:04

HZŠ
karma
100.00

Článok ma potešil, lebo prakticky to aj robím.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 20.03.18 22:34

karma
104.00

už sa teším na jar a leto,kedy bude treba robiť v záhrade,okolo chalupy je tiež veľa práce a tým pádom aj pohybu na čerstvom vzduchu.Myslím,že aj lúštenie krížoviek napomáha nášmu mozgu.A čo navariť ? Nad tým rozmýšľam každý deň :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Čo spôsobuje spánok pri svetle? Je to hrozba nielen pre deti
Zdravie

Čo spôsobuje spánok pri svetle? Je to hrozba nielen pre deti

 • 52
 • 3
 • 30.09.2019
Najúčinnejší trik, ako ušetriť viac peňazí: Tento ti zmení život!
Inšpirácie pre sebarozvoj

Najúčinnejší trik, ako ušetriť viac peňazí: Tento ti zmení život!

 • 40
 • 5
 • 23.08.2019
Veľká chyba pri spracovaní kuraciny: Môže ťa dostať až do nemocnice!
Domácnosť

Veľká chyba pri spracovaní kuraciny: Môže ťa dostať až do nemocnice!

 • 65
 • 12
 • 20.10.2019
TOPlist