Nízky krvný tlak upravíte aj vhodným stravovaním!

Liečba hypotenzie

V súvislosti s tlakom sa často hovorí najmä o jednom zdravotnom probléme, a to o vysokom krvnom tlaku.

 

V súčasnosti ide o civilizačné ochorenie, ktoré postihuje starších i mladšie vekové kategórie. Nedávno sme vám priniesli článok o tom, ako sa dá k zníženiu tlaku dopomôcť voľbou správnych potravín.

 

Mnoho ľudí má však úplne opačný problém. Nízky krvný tlak sa často za vážnu komplikáciu nepovažuje. Podceňovať tento stav ale vôbec nie je správne. Prečítajte si, ako sa nízky tlak prejavuje, aj ako ho dostať do normy!

 

Aké sú prejavy hypotenzie?

Hypotenzia, teda nízky krvný tlak, vzniká, ak horná hodnota tlaku dlhodobo klesá pod 90 mm Hg a dolná pod 60 mm ortuťového stĺpca. Nižším tlakom častejšie trpia mladí ľudia, hlavne ženy v puberte, štíhle alebo tehotné ženy i chudé a staršie osoby. Medzi hlavné symptómy hypotenzie patria mdloby, závraty, zhoršené a zahmlené videnie, šum v ušiach i bolesť hlavy.

 

Nízky krvný tlak predstavuje problém v prípade, že spôsobuje ďalšie zdravotné ťažkosti. Vtedy je potrebná i liečba. Často pomáha správne stravovanie či celková zmena životosprávy. Nízky tlak však môže predstavovať aj väčší zdravotný problém. Ak je tlak chronicky znížený, mohlo by ísť o jeden zo symptómov vážnejšieho ochorenia. Mnoho ľudí má naopak prirodzene nižší tlak aj bez akýchkoľvek iných komplikácií. Vtedy zvyčajne liečba nie je potrebná. Ak vás ale niekedy nižší krvný tlak trápi, určite vyskúšajte nasledovné tipy a rady.

 

Bude vás zaujímať: Vysoký krvný tlak: Ako ho znížiť potravinami?

Tieto potraviny vám môžu pomôcť:

1. Bielkoviny

Ľuďom s nízkym krvným tlakom v prvom rade pomôže vyvážená strava. Bielkoviny patria medzi základné živiny a pre človeka sú nenahraditeľné. Sú dôležité pre správnu funkciu celého organizmu. Preto si doprajte kvalitné mäso, vajcia i syry. Vhodné je naopak znížiť prísun sacharidov, ktoré sa nachádzajú napríklad v zemiakoch, ryži či chlebe.

2. Zelenina

K vyváženému a zdravému stravovaniu neodmysliteľne patrí zelenina. Strava s vysokým podielom zeleniny zlepšuje srdcovú činnosť i krvný obeh. Ideálna je pravidelná konzumácia menších porcií jedla. Nikdy nezabúdajte na raňajky, inak vás okrem nízkeho krvného tlaku potrápi i nízka hladina cukru v krvi.

3. Víno

Nechceme vám tvrdiť, že alkohol je liek na nejaký zdravotný problém. Avšak v prípade, že pociťujete napríklad malátnosť v dôsledku nízkeho krvného tlaku, mali by ste vedieť, že po pohári dobrého a kvalitného vína sa vám urobí lepšie. Alkohol totiž prispieva ku krátkodobému zvýšeniu krvného tlaku. V žiadnom prípade to s ním ale nepreháňajte.

 

Odporúčame: Najkrajšie zásnubné prstene celebrít dostanú aj vás!

4. Kofeín

Pri nízkom krvnom tlaku väčšinou pomáha to, čomu by ste sa pri vysokom tlaku mali vyhýbať. Takýmto pomocníkom je napríklad kofeín. Šálka silnejšej kávy vám pomôže rovnako, ako spomínaný pohár vína. Nezabúdajte však, že káva zároveň odvodňuje, a preto doplňte potrebné tekutiny. Ak nie ste milovníkom kávy, doprajte si čierny čaj.

5. Soľ

Aj keď sa solenie vo všeobecnosti veľmi neodporúča, ľuďom s nízkym krvným tlakom to môže pomôcť. Mnohí totiž na soľ reagujú citlivejšie, a to zvyšovaním krvného tlaku. Kým u ľudí s vysokými hodnotami tlaku je tento jav viac než nevhodný, u tých s opačným problémom to môže byť cesta k zlepšeniu stavu. V každom prípade to s ňou nepreháňajte. Doprajte si skôr kvalitnú morskú soľ než slané pochutiny.

6. Voda

Všade navôkol počúvame o dôležitosti dodržiavania pitného režimu. Ľudia s nízkym krvným tlakom by si na prísun tekutín mali dávať obzvlášť pozor. Iba tak si dokážu udržať i správnu hladinu tlaku. Vodu dopĺňajte počas celého dňa, nie iba nárazovo. Telo hydratujte aj hneď po zobudení.

 

Bude vás zaujímať: Účes, vďaka ktorému schudnete zopár kíl

A čo bylinky?

1. Sladké drievko

V prírode môžeme nájsť rôzne bylinky, ktoré účinne zvyšujú krvný tlak. Ide napríklad o rastlinu známu ako sladké drievko. Jej koreň obsahuje aromatické látky ovplyvňujúce vyplavovanie hormónov nadobličiek, ktoré zadržujú v tele soľ a podporujú vylučovanie draslíka. V konečnom dôsledku to vedie k zmene hospodárenia s vodou a aj k zvyšovaniu tlaku. Extrakty zo sladkého drievka sa nachádzajú i v známej sladkosti – pelendreku.

2. Rozmarín lekársky

Rozmarín sa taktiež používa pri liečbe hypotenzie. Táto bylina účinne tlak zvyšuje, posilňuje celý nervový systém a zabezpečuje pevné cievy. Ľudia si často pripravujú rozmarínové víno. Do litra bieleho vína pridajte 20 gramov usušených listov rozmarínu a nechajte 5 dní odstáť. Potom sceďte a užívajte, ak sa objavia ťažkosti.

 

Odporúčame: Magická šalvia vás očistí od negatívnej energie

Toto je vhodné dodržiavať!

1. Pokojné vstávanie

Ak máte nízky krvný tlak, možno ste spozorovali potrebu pomaly a s rozumom vstávať. Keď sedíte alebo ležíte, vždy sa zdvíhajte pokojne a pomaly. Inak by sa vám mohla ľahko zatočiť hlava. V prípade, že pociťuje mdloby, ľahnite si a nohy zodvihnite hore. V takejto polohe sa mozog lepšie a rýchlejšie prekrví.

2. Sprcha

Účinným trikom na zlepšenie stavu je striedanie teplej a studenej vody pri sprchovaní. Takýmto otužovaním rozprúdite celý obehový systém. Okrem toho si týmto spôsobom môžete posilniť imunitný systém i zlepšiť regeneráciu svalov. Sprchu skončite vždy studenou vodou.

3. Pohyb

Aj keď si pri vstávaní musíte dávať na prudké pohyby pozor, to neznamená, že by ste sa mali štítiť pohybu vo všeobecnosti. Pravidelný pohyb posilní svalstvo, cievy i srdce, čím rovnako podporuje aj správnu hladinu krvného tlaku. Vsaďte na bicyklovanie, prechádzky, turistiku či plávanie.

 

Bude vás zaujímať: Recept: Malinový tvarožník – cheesecake


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Je pre nás častá konzumácia kelu nebezpečná? Odhalili sme pravdu
Mysli na starobu! Toto sú top potraviny pre tvoj mozog
Buď zdravá ako repa: Povieme ti, prečo jesť cviklu oveľa častejšie
Vitamín A potrebujú naše oči aj kosti. Ako ho telu najlepšie doplniť?
Pásový opar: Spozorni už pri prvých príznakoch ochorenia!
Lucerna siata: Táto poľnohospodárka plodina ťa dostane liečivou silou
Ako sa vyhnúť žltačke? Čítaj a dozvieš sa!
Cícer: najzdravšia strukovina na zemi! Vieš, čo všetko dokáže?
Toto sú najčastejšie príčiny nočných môr. Ako sa ich zbaviť?
Ako správne smrkať. Je to dôležitejšie ako ste si mysleli.
Kyselina listová je pre telo nevyhnutná. Toto sú najlepšie zdroje!
Chrípková sezóna je v plnom prúde. Tak ju vyžeň týmto domácim liekom!
Syndróm dráždivého čreva: Možno ním trpíš aj ty, no nevieš o tom!
Endometrióza: Čo všetko by o nej mali vedieť najmä mladé ženy?
Príjem vitamínov: Konzumujeme viac ovocia a zeleniny, no nestačí to!
Hemofília - kto je ohrozený najviac? Čo by sme o nej mali vedieť?
Máš chuť na čokoládu, kávu, čipsy? Pozor, tvoje telo volá o pomoc!
Ako rozoznať zdravé ovocie a zeleninu od chemicky ošetreného? Takto!
Uzemnenie alebo chôdza naboso – prečo to musíš vyskúšať?
Alergia na kakao: Čo všetko môže človeku spôsobiť čokoláda?
Detské bolesti sa vekom menia, rodičia hľadajú alternatívy k sirupom
Usádzanie prachu v domácnosti? Triky, ako sa ho najjednoduchšie zbaviť!
Trápi ťa nespavosť? Poznáme možnú príčinu!
Tetanus: Nebezpečenstvo, ktoré mnohí podceňujú!
Nepríjemné pálenie záhy alias reflux: Takto ju porazíš raz dva!
 

7 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.21.06.17 08:21 | Daniela Bieliková | karma: 94
Dobré rady, zídu sa mi...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


21.06.17 12:17 | Zdena Paňková | karma: 88
Dá sa povedať, že celý život trpím nízkym tlakom, nie je to nič príjemné, ale dá sa regulovať. Určite je to úprava stravy, mám veľmi rada aj dobrú kávu a tak ňou nešetrím, víno veľmi nemusím, ale v poslednom čase som bola viackrát upozornená na to, že málo solím.
To mi trošku robí problém, ale zase keď si to uvedomím, tak prisolím
:). Pijem veľa vody a tiež nejaký ten pohyb, aby človek "nezaspal".
A samozrejme spánok a pohoda bez stresu zvyšujú kvalitu, ale to je nám všetkým známe.

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


21.06.17 18:25 | Marianna Rajniaková | karma: 96
tiež mám nízky tlak, som častejšie unavená ale tiež bojujem takýmto spôsobom..

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


21.06.17 18:47 | Mária Maxianová | karma: 90
mám skôr opačný problém

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


21.06.17 19:06 | Pavlína Vaksmundská | karma: 69
Všetko dodržujem, stravujem sa zdravo , pohybu mám dostatok , vstávam pomaly, vínko si dám červené skoro každý piatok zo 3 dcl ... Stáva sa mi aj tak ,že sa mi zahmlie pred očami , že ma bolí hlava , mávam niekedy nízky tlak .. Neviem čo ešte mám robiť ,ked všetko robím ,čo mám ??!!!

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


18.07.17 10:24 | Jana Belicová | karma: 95
Skutočne je lepšie korigovať nízky tlak prirodzenými spôsobmi - stravou, zmenou režimu. Ja som tiež radšej lieky nechcela. Moja bývalá vedúca sa roky liečila na nízky tlak - a skončila s vysokým na intenzívke.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


30.09.17 15:19 | Tamara Herb | karma: neurčená
ženšen a cesnak sú tiež veľmi dobrým pomocníkom...tato si každé ráno zalieva extrakt gold z kórejského ženšenu nakolko sa mu tlak z limitujucich hodnot dostal do idealnej formy za necelý mesiac a teraz si ho už len udržiava s pravým ženšenom

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

05.02.2018 KRÁSA
Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

Už dlhé roky vás trápia čierne bodky na nose, vyskúšali ste rôzne čistiace produkty, masky, exfoliáciu, vytláčali ste, natierali retinolom, i tak nič nepomohlo? Ako odstrániť čierne bodky bez toho...

Kurie oká: S ktorými prírodnými zložkami ich vyliečiš?

30.01.2018 KRÁSA
Kurie oká: S ktorými prírodnými zložkami ich vyliečiš?

Našim chodidlám nevenujeme takú pozornosť, akú by si zaslúžili. Možno je to preto, lebo ich ukrývame v topánkach a ponožkách, z ktorých nám nevykukuje žiaden kúsok chodidla. Avšak...

Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

29.01.2018 LIFESTYLE
Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

Jablká patria medzi tie druhy ovocia, ktorých sa človek nepreje asi nikdy. Sú chutné, šťavnaté, a navyše sa dajú využívať pri pečení chutných dezertov.   Veľa ľudí neobľubuje šupky z jabĺk...

Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

02.02.2018 KRÁSA
Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

Epsomská soľ nie je žiadny výmysel modernej doby. Objavená bola totiž už začiatkom sedemnásteho storočia. Aj napriek tomu nie je veľmi známou surovinou, čo je však veľká škoda...

Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

07.02.2018 LIFESTYLE
Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

S príchodom nového roka si dávame množstvo predsavzatí. Mnohí z nás dúfajú, že nový rok bude pre nich v znamení zdravej stravy. Kým január bol len akýmsi skúšobným mesiacom...

Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

13.02.2018 LIFESTYLE
Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

Niekedy môže kuchyňa po príprave večere vyzerať skôr ako po boji.   Všade samý riad, špina a neporiadok, ktorého by ste sa najradšej zbavili mihom oka. Máme pre vás naozaj skvelú správu...

Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

27.01.2018 LIFESTYLE
Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

Nie je nič lepšie, než čerstvo upečené kurča s chrumkavou kôrkou. Avšak patrí k tým jedlám, ktoré už ťažko zohrejete na ďalší deň tak, aby bolo stále chrumkavé, a hlavne, aby nebolo vyschnuté...

Mysli na starobu! Toto sú top potraviny pre tvoj mozog

04.02.2018 LIFESTYLE
Mysli na starobu! Toto sú top potraviny pre tvoj mozog

Jeden z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele je mozog, ktorý riadi celú činnosť tela. Chcete pohnúť prstami na rukách, zariadi to mozog. Chcete zdvihnúť nohu pri cvičení, mozog je k vaším službám...

Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

28.01.2018 LIFESTYLE
Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

Rakovina hrubého čreva aj rakovina konečníka patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce typy zhubných ochorení, a to najmä vo vyspelých krajinách po celom svete...

Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

26.01.2018 LIFESTYLE
Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

Bujónové kocky sú v mnohých kuchyniach často používané. Ide totiž o veľmi ľahký spôsob ako zvýrazniť chuť a arómu mnohých jedál, najmä polievok či omáčok...

Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

21.01.2018 LIFESTYLE
Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

Obličky plnia v ľudskom tele hneď niekoľko dôležitých funkcií. Pôsobia ako filter krvi, regulujú množstvo vody v organizme a podieľajú sa na udržiavaní homeostázy...

Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

09.02.2018 LIFESTYLE
Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

Pečeň patrí medzi životne dôležité ľudské orgány. Je zodpovedná za odstraňovanie jedovatých látok z tela, metabolizmus dôležitých látok aj zásobovanie živín...

Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

01.02.2018 KRÁSA
Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

Niekto ju dokáže jesť ako jablko, iní ju neznášajú a majú voči nej averziu a nechuť. Odrádzajúca je hlavne jej aróma, pri ktorej nejeden človek už zaplakal...

Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

24.01.2018 LIFESTYLE
Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

Čistenie toalety môže byť ťažké, že? Škvrny, tvrdá voda a baktérie množiace sa rýchlosťou svetla – to sú vecí, ktorých sa zbaviť je fakt zdĺhavé. A dokonca...

Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

10.02.2018 LIFESTYLE
Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

Za normálnych okolností, ak sme zdraví a nekonzumujeme veľa cesnaku či alkoholu, nemáme žiaden zápach. Presnejšie je neutrálny, niekomu môžeme aj voňať ale určite nesmrdíme...

Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

23.01.2018 KRÁSA
Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

Je pohár vína denne zdravý? Nad touto polemikou si lámu hlavu mnohí z nás. Otvoriť fľašu vínka po náročnom dni v práci alebo neotvoriť? Chodí nám to neustále po rozume a my premýšľame...

.

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 1s