Nízky krvný tlak upravíte aj vhodným stravovaním!

Liečba hypotenzie

V súvislosti s tlakom sa často hovorí najmä o jednom zdravotnom probléme, a to o vysokom krvnom tlaku.

 

V súčasnosti ide o civilizačné ochorenie, ktoré postihuje starších i mladšie vekové kategórie. Nedávno sme vám priniesli článok o tom, ako sa dá k zníženiu tlaku dopomôcť voľbou správnych potravín.

 

Mnoho ľudí má však úplne opačný problém. Nízky krvný tlak sa často za vážnu komplikáciu nepovažuje. Podceňovať tento stav ale vôbec nie je správne. Prečítajte si, ako sa nízky tlak prejavuje, aj ako ho dostať do normy!

 

Aké sú prejavy hypotenzie?

Hypotenzia, teda nízky krvný tlak, vzniká, ak horná hodnota tlaku dlhodobo klesá pod 90 mm Hg a dolná pod 60 mm ortuťového stĺpca. Nižším tlakom častejšie trpia mladí ľudia, hlavne ženy v puberte, štíhle alebo tehotné ženy i chudé a staršie osoby. Medzi hlavné symptómy hypotenzie patria mdloby, závraty, zhoršené a zahmlené videnie, šum v ušiach i bolesť hlavy.

 

Nízky krvný tlak predstavuje problém v prípade, že spôsobuje ďalšie zdravotné ťažkosti. Vtedy je potrebná i liečba. Často pomáha správne stravovanie či celková zmena životosprávy. Nízky tlak však môže predstavovať aj väčší zdravotný problém. Ak je tlak chronicky znížený, mohlo by ísť o jeden zo symptómov vážnejšieho ochorenia. Mnoho ľudí má naopak prirodzene nižší tlak aj bez akýchkoľvek iných komplikácií. Vtedy zvyčajne liečba nie je potrebná. Ak vás ale niekedy nižší krvný tlak trápi, určite vyskúšajte nasledovné tipy a rady.

 

Bude vás zaujímať: Vysoký krvný tlak: Ako ho znížiť potravinami?

Tieto potraviny vám môžu pomôcť:

1. Bielkoviny

Ľuďom s nízkym krvným tlakom v prvom rade pomôže vyvážená strava. Bielkoviny patria medzi základné živiny a pre človeka sú nenahraditeľné. Sú dôležité pre správnu funkciu celého organizmu. Preto si doprajte kvalitné mäso, vajcia i syry. Vhodné je naopak znížiť prísun sacharidov, ktoré sa nachádzajú napríklad v zemiakoch, ryži či chlebe.

2. Zelenina

K vyváženému a zdravému stravovaniu neodmysliteľne patrí zelenina. Strava s vysokým podielom zeleniny zlepšuje srdcovú činnosť i krvný obeh. Ideálna je pravidelná konzumácia menších porcií jedla. Nikdy nezabúdajte na raňajky, inak vás okrem nízkeho krvného tlaku potrápi i nízka hladina cukru v krvi.

3. Víno

Nechceme vám tvrdiť, že alkohol je liek na nejaký zdravotný problém. Avšak v prípade, že pociťujete napríklad malátnosť v dôsledku nízkeho krvného tlaku, mali by ste vedieť, že po pohári dobrého a kvalitného vína sa vám urobí lepšie. Alkohol totiž prispieva ku krátkodobému zvýšeniu krvného tlaku. V žiadnom prípade to s ním ale nepreháňajte.

 

Odporúčame: Najkrajšie zásnubné prstene celebrít dostanú aj vás!

4. Kofeín

Pri nízkom krvnom tlaku väčšinou pomáha to, čomu by ste sa pri vysokom tlaku mali vyhýbať. Takýmto pomocníkom je napríklad kofeín. Šálka silnejšej kávy vám pomôže rovnako, ako spomínaný pohár vína. Nezabúdajte však, že káva zároveň odvodňuje, a preto doplňte potrebné tekutiny. Ak nie ste milovníkom kávy, doprajte si čierny čaj.

5. Soľ

Aj keď sa solenie vo všeobecnosti veľmi neodporúča, ľuďom s nízkym krvným tlakom to môže pomôcť. Mnohí totiž na soľ reagujú citlivejšie, a to zvyšovaním krvného tlaku. Kým u ľudí s vysokými hodnotami tlaku je tento jav viac než nevhodný, u tých s opačným problémom to môže byť cesta k zlepšeniu stavu. V každom prípade to s ňou nepreháňajte. Doprajte si skôr kvalitnú morskú soľ než slané pochutiny.

6. Voda

Všade navôkol počúvame o dôležitosti dodržiavania pitného režimu. Ľudia s nízkym krvným tlakom by si na prísun tekutín mali dávať obzvlášť pozor. Iba tak si dokážu udržať i správnu hladinu tlaku. Vodu dopĺňajte počas celého dňa, nie iba nárazovo. Telo hydratujte aj hneď po zobudení.

 

Bude vás zaujímať: Účes, vďaka ktorému schudnete zopár kíl

A čo bylinky?

1. Sladké drievko

V prírode môžeme nájsť rôzne bylinky, ktoré účinne zvyšujú krvný tlak. Ide napríklad o rastlinu známu ako sladké drievko. Jej koreň obsahuje aromatické látky ovplyvňujúce vyplavovanie hormónov nadobličiek, ktoré zadržujú v tele soľ a podporujú vylučovanie draslíka. V konečnom dôsledku to vedie k zmene hospodárenia s vodou a aj k zvyšovaniu tlaku. Extrakty zo sladkého drievka sa nachádzajú i v známej sladkosti – pelendreku.

2. Rozmarín lekársky

Rozmarín sa taktiež používa pri liečbe hypotenzie. Táto bylina účinne tlak zvyšuje, posilňuje celý nervový systém a zabezpečuje pevné cievy. Ľudia si často pripravujú rozmarínové víno. Do litra bieleho vína pridajte 20 gramov usušených listov rozmarínu a nechajte 5 dní odstáť. Potom sceďte a užívajte, ak sa objavia ťažkosti.

 

Odporúčame: Magická šalvia vás očistí od negatívnej energie

Toto je vhodné dodržiavať!

1. Pokojné vstávanie

Ak máte nízky krvný tlak, možno ste spozorovali potrebu pomaly a s rozumom vstávať. Keď sedíte alebo ležíte, vždy sa zdvíhajte pokojne a pomaly. Inak by sa vám mohla ľahko zatočiť hlava. V prípade, že pociťuje mdloby, ľahnite si a nohy zodvihnite hore. V takejto polohe sa mozog lepšie a rýchlejšie prekrví.

2. Sprcha

Účinným trikom na zlepšenie stavu je striedanie teplej a studenej vody pri sprchovaní. Takýmto otužovaním rozprúdite celý obehový systém. Okrem toho si týmto spôsobom môžete posilniť imunitný systém i zlepšiť regeneráciu svalov. Sprchu skončite vždy studenou vodou.

3. Pohyb

Aj keď si pri vstávaní musíte dávať na prudké pohyby pozor, to neznamená, že by ste sa mali štítiť pohybu vo všeobecnosti. Pravidelný pohyb posilní svalstvo, cievy i srdce, čím rovnako podporuje aj správnu hladinu krvného tlaku. Vsaďte na bicyklovanie, prechádzky, turistiku či plávanie.

 

Bude vás zaujímať: Recept: Malinový tvarožník – cheesecake


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Kozmetické procedúry: Viete, ktoré sú ilegálne?
Jesenná alergia útočí: Vyskúšaj tieto potraviny a zbav sa jej!
Droždie: Nahradí liečivá, kozmetiku i hnojivá pre rastliny!
Mladý kokos: Toto sú dôvody, prečo ho konzumovať!
Náhly pocit hladu? Jedlá, po ktorých budete ešte viac hladní!
Rasca čierna: Objavte jej blahodárne účinky
Nákup čerstvých rýb: Všetko, čo potrebujete vedieť!
Poznajte svoje telo: Vaginálny zápach - na týchto 5 si dávajte pozor!
Poznajte svoje telo: Vaginálny zápach - na týchto 5 si dávajte pozor!
Rakytník: Impozantné ovocie, ktoré je liekom takmer na všetko!
Maslo GHEE: Spoznajte jeho impozantné účinky na organizmus
Je nahý spánok naozaj taký zdravý pre naše telo?
Poznajte svoje telo: Vaginálny zápach - na týchto 5 si dávajte pozor!
Hojenie rán: Zoznám sa s bylinkami, ktoré zacelia takmer každú ranu!
Odstraňovanie kliešťov: Tieto chyby nikdy nerobte!
Telový peeling: Kedy mu povedať nie?
Čakanka obyčajná: Objavte liečivú silu modrých kvietkov!
Lymská borelióza: Rozpoznajte jej príznaky včas!
Biele zuby na dosah: Vyskúšaj jednoduché triky pre krajší úsmev
Moringa olej: Kozmetická legenda, ktorá má podmanivé vlastnosti
Vysoká výplň v zube - aké problémy vám hrozia?
Poznajte svoje telo: Vaginálny zápach - na týchto 5 si dávajte pozor!
Praslička roľná: Akých bolestí a zdravotných problémov vás zbaví?
Zdravie je bohatstvo: Ako môže zdravie ovplyvniť bohatstvo?
Najlepšie zdroje vitamínu C: Tieto potraviny ho majú viac ako citrón!
 

6 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.21.06.17 08:21 | Daniela Bieliková | karma: 73
Dobré rady, zídu sa mi...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


21.06.17 12:17 | Zdena Paňková | karma: neurčená
Dá sa povedať, že celý život trpím nízkym tlakom, nie je to nič príjemné, ale dá sa regulovať. Určite je to úprava stravy, mám veľmi rada aj dobrú kávu a tak ňou nešetrím, víno veľmi nemusím, ale v poslednom čase som bola viackrát upozornená na to, že málo solím.
To mi trošku robí problém, ale zase keď si to uvedomím, tak prisolím
:). Pijem veľa vody a tiež nejaký ten pohyb, aby človek "nezaspal".
A samozrejme spánok a pohoda bez stresu zvyšujú kvalitu, ale to je nám všetkým známe.

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


21.06.17 18:25 | Marianna Rajniaková | karma: 97
tiež mám nízky tlak, som častejšie unavená ale tiež bojujem takýmto spôsobom..

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


21.06.17 18:47 | Mária Maxianová | karma: 93
mám skôr opačný problém

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


21.06.17 19:06 | Pavlína Vaksmundská | karma: 65
Všetko dodržujem, stravujem sa zdravo , pohybu mám dostatok , vstávam pomaly, vínko si dám červené skoro každý piatok zo 3 dcl ... Stáva sa mi aj tak ,že sa mi zahmlie pred očami , že ma bolí hlava , mávam niekedy nízky tlak .. Neviem čo ešte mám robiť ,ked všetko robím ,čo mám ??!!!

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


18.07.17 10:24 | Jana Belicová | karma: neurčená
Skutočne je lepšie korigovať nízky tlak prirodzenými spôsobmi - stravou, zmenou režimu. Ja som tiež radšej lieky nechcela. Moja bývalá vedúca sa roky liečila na nízky tlak - a skončila s vysokým na intenzívke.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Hyperkeratóza kože: Čo robiť, aby boli moje päty zdravé a jemné?

30.08.2017 LIFESTYLE
Hyperkeratóza kože: Čo robiť, aby boli moje päty zdravé a jemné?

Hyperkeratóza kože predstavuje zhrubnutie kože, ktoré sa väčšinou vyskytuje u žien. Je spôsobené prílišným nahromadením keratínu vo vonkajších vrstvách kože...

Cibuľa: Ako sa dá využiť v domácnosti? Toto by ti ani nenapadlo!

30.08.2017 LIFESTYLE
Cibuľa: Ako sa dá využiť v domácnosti? Toto by ti ani nenapadlo!

Cibuľa je úžasná zelenina, ktorá dodáva jedlám tú pravú chuť a navyše posilňuje našu imunitu. Cibuľa obsahuje vodu, bielkoviny, antioxidanty, sacharidy, vlákninu, selén, železo, vápnik, fosfor...

Ako vyčistiť práčku rýchlo a jednoducho? Vyskúšaj tento lacný trik!

12.09.2017 LIFESTYLE
Ako vyčistiť práčku rýchlo a jednoducho? Vyskúšaj tento lacný trik!

Práčky s predným plnením sú síce energeticky úsporné a spotrebujú menej pracích prostriedkov ako z vrchu plnené práčky, ale niekedy majú tendenciu uchovávať plesne a nepríjemne zapáchať. Tým...

Ovplyvňuje farba očí naše zdravie? Budeš sa diviť!

24.08.2017 LIFESTYLE
Ovplyvňuje farba očí naše zdravie? Budeš sa diviť!

Vedeli ste, že aj taká farba očí o vás dokáže prezradiť množstvo tajomstiev? Dokonca aj tých o vašom zdraví? Určite by nikomu z nás nenapadlo spájať farbu očí napríklad s rakovinou kože alebo inými zd...

Rada nad zlato: Ako sa zbaviť mravcov? Tieto osvedčené rady zaberú!

21.09.2017 LIFESTYLE
Rada nad zlato: Ako sa zbaviť mravcov? Tieto osvedčené rady zaberú!

Mravce na prvý pohľad vyzerajú neškodne. Dokonca mnohí z nás si ich chovajú ako domáce zvieratká. Avšak niektoré druhy dokážu byť zákerné, pretože hryzú a snažia sa dostať do domácnosti...

Keď je akné na tvári nepriateľom, s týmito látkami ho porazíš!

26.08.2017 LIFESTYLE
Keď je akné na tvári nepriateľom, s týmito látkami ho porazíš!

Udržiavanie pokožky bez vyrážok môže byť niekedy poriadne frustrujúce. Nechcené akné na tvári sa nám totiž často ukáže v tých najmenej potrebných momentoch. Hľadanie správnych produktov...

Ako si vybrať správnu podprsenku? S týmto trikom to vždy zvládneš!

10.09.2017 LIFESTYLE
Ako si vybrať správnu podprsenku? S týmto trikom to vždy zvládneš!

Ako si vybrať správnu podprsenku? Väčšina žien si myslí, že tu má úplne jasno. No bohužiaľ, viac ako polovica nosí podprsenku, ktorá im je malá. A toto by sme nemali brať na ľahkú váhu...

Nechty varujú: Tieto signály ti prezradia šokujúce fakty o zdraví!

21.09.2017 LIFESTYLE
Nechty varujú: Tieto signály ti prezradia šokujúce fakty o zdraví!

Nechty majú v sebe zaznamenanú históriu nášho aktuálneho zdravotného stavu a rôznych fyziologických problémov. Vieš, čo všetko sa ti snažia tvoje nechty povedať? Rozpoznaj varovné signály na rukách vč...

Pečený cesnak: Toto dokáže s telom do 24 hodín!

03.09.2017 LIFESTYLE
Pečený cesnak: Toto dokáže s telom do 24 hodín!

Cesnak je bezpochyby výborným prírodným liečivom. Má antibiotické a antibakteriálne účinky a je prevenciou pred mnohými ochoreniami. Cesnak je typický svojou štipľavosťou a silnou arómou...

Rada nad zlato: Ako sa zbaviť myší a pavúkov? Skús tento trik!

15.09.2017 LIFESTYLE
Rada nad zlato: Ako sa zbaviť myší a pavúkov? Skús tento trik!

Stalo sa vám niekedy, že ste si užívali príjemné ticho v domácnosti, no zrazu ho prerušilo nejaké šuchotanie? V tej chvíli človek zbystrí pozornosť a hľadá, odkiaľ ten zvuk prišiel...

Šokujúce tehotenské fotografie: Žena ohrozila seba aj svoje dieťa!

11.09.2017 LIFESTYLE
Šokujúce tehotenské fotografie: Žena ohrozila seba aj svoje dieťa!

Pýtate sa, ktorá matka by bola schopná takto riskovať nielen svoj život, ale najmä život svojho nenarodeného bábätka? Táto mamička z mesta Ohio nafotila šokujúce tehotenské fotografie...

Mama vs. otec: Vtipné fotky zachytávajúce rozdielnu starostlivosť o deti

25.08.2017 LIFESTYLE
Mama vs. otec: Vtipné fotky zachytávajúce rozdielnu starostlivosť o deti

Nezamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo oslavujeme Deň matiek skôr než Deň otcov? Možno je to kvôli rozdielu v ich rodičovských štýloch východy dieťaťa? Platí, že otec je hlavou rodiny...

Otec paroduje sexy fotky svojej milovanej dcéry. To musíš vidieť!

01.09.2017 LIFESTYLE
Otec paroduje sexy fotky svojej milovanej dcéry. To musíš vidieť!

V tínedžerskom veku nám všetko pripadalo trápne a hlavne rodičia, ktorí nerozumeli aktuálnej móde, aktuálnemu slangovému slovníku – jednoducho, nerozumeli nám a našim výstrelkom...

Je morská soľ nebezpečná? Najnovšie zistenie ťa šokuje!

15.09.2017 LIFESTYLE
Je morská soľ nebezpečná? Najnovšie zistenie ťa šokuje!

Vedci pri najnovších štúdiách zistili, že morská soľ získavaná z oceánov našej planéty je kontaminovaná plastom. V USA, v Číne a dokonca aj v Európe prenikajú stopy plastu do morskej soli...

Mole v potravinách: Triky, vďaka ktorým ich vyženieš zo skriniek!

08.09.2017 LIFESTYLE
Mole v potravinách: Triky, vďaka ktorým ich vyženieš zo skriniek!

Mole sú typom hmyzu, ktorý sa veľmi podobá na motýle. Aj keď ich existuje niekoľko rôznych druhov, dnes sa budeme venovať potravinovým moliam. Potravinové mole sa môžu zabývať v jedle...

Recept na domáci kečup lepší ako z obchodu

26.08.2017 RECEPTY
Recept na domáci kečup lepší ako z obchodu

Pokiaľ sa vám tento rok urodilo veľa rajčín a neviete, čo s nimi, my vám poradíme! Vyskúšajte náš recept na lahodný domáci kečup, ktorý je zaručene lepší než ten z obchodu. Nielen že je bez umelých fa...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk

  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk


  Najnovšie z Lepšídeň.sk


  Najnovšie z Deňženy.sk

  TOPlist 1s