Ako sa robí karamel? Tu sú hneď 3 tipy na jeho prípravu!

Ako sa robí karamel? Tu sú hneď 3 tipy na jeho prípravu!

Nájdu sa tu nejakí milovníci karamelu alebo karamelovej chuti? Pevne veríme, že áno! Táto potravina, respektíve pochutina je charakteristická svojou vskutku špecifickou sladkastou chuťou. Karamel je dnes bežne využívaný hlavne na dochucovanie rôznych cukroviniek a potravinárskych výrobkov, tiež ako potravinárske farbivo. Jeho pôvod nie je úplne známy. Údajne ako prví vyrábali sladkosti v podobne tvrdých kúskov karamelu americkí osadníci približne v polovici 17. storočia. Niektoré pramene však tvrdia, že pôvod karamelu možno hľadať už okolo roku 1000 n.l. v arabskom svete. Nejasný je i pôvod slova. Niektorí sa prikláňajú k tomu, slovo karamel, respektíve anglický pojem caramel, pochádza pôvodne z latinského slova calamellus, ktoré označuje cukrovú trstinu, iní vidia skôr spojenie s arabským kora-moħalláh, čo môžeme preložiť ako guľa z cukru. 

Neodmysliteľná súčasť dezertov

Karamel je v rôznej forme neodmysliteľnou súčasťou rôznorodých dezertov. Spomenúť môžeme francúzsky crème brûlée, karamelky, karamelové jabĺčka či v našich končinách známe grilážky. Milovníkov karamelu tiež dozaista poteší karamelový cheesecake či karamelové veterníky. A ako sa vlastne karamel pripravuje? Nejde v podstate o žiaden zložitý proces, i keď oplatí sa mať s ním trochu skúseností. Vo všeobecnosti sa karamel v základnom zmysle slova pripravuje pomalým zahrievaním bieleho cukru (nasucho alebo s trochou vody) pri teplote od 110 °C do 170 °C. V procese karamelizácie sa mení konzistencia aj farba cukru a vzniká tekutejšia pochutina s typickou béžovou, oranžovou, zlatistou až hnedou farbou a sladkou a tak trochu pripálenou chuťou. 

Pozri aj: Domáce ríbezľové víno: Ako ho pripraviť z červených i čiernych bobúľ?

karamelová omáčka

Zdroj: Shutterstock®

Lahodná karamelová omáčka

Je potrebné myslieť na to, že klasický karamel pripravený spôsobom, ktorý sme popísali vyššie, má tendenciu stvrdnúť. Následne sa len ťažko roztápa. Preto je ho potrebné ihneď využiť, napríklad na výrobu rôznych jedlých dekorácií na zákusky, torty a dezerty. Karamel sa však pripravuje aj pridaním mnohých iných ingrediencií, čo mu dáva aj iné vlastnosti. Napríklad s pomocou masla a smotany je možné získať krémovejšiu karamelovú omáčku, ktorá zostáva tekutá a je vhodná i na kratšie skladovanie. 

Ingrediencie:

 • 150 g bieleho kryštálového cukru
 • 30 g masla
 • 1 dl šľahačkovej smotany

Postup: Ako prvé si na suchej panvici alebo v hrnci začneme nahrievať cukor. Stále dôkladne miešame, aby sa nám cukor nepripálil. Čakáme, kým sa všetok cukor rozpustí a na povrchu sa začne vytvárať pena. Následne zľahka vmiešame maslo a potom i šľahačku. Dôkladne premiešame a keď sa všetky zložky dostatočne premiešajú a spoja, odstavíme omáčku z ohňa. Možné je ju použiť napríklad ako polevu na rôzne dezerty. 

Pozri aj: Nevieš, čo s ňou? Tieto jednoduché recepty z rukoly si zamiluješ!

karamel zo salka

Zdroj: Shutterstock®

Karamel zo salka

Niektoré gazdinky obľubujú tiež nenáročnú prípravu karamelu, respektíve karamelovej polevy zo Salka, teda kondenzovaného mlieka, ktoré v plechovke nájdeme prakticky v každých potravinách. Ako na to?

Ingrediencie:

 • 1 plechovka Salka

Postup: Príprava karamelu do Salka je úplne jednoduchá. Plechovku stačí vložiť do hrnca s vodou a povariť asi 2 až 3 hodiny. Ak chcete polevu hustejšiu, varte odporúčané 3 hodiny. Počas varenia dávajte pozor na to, aby bola plechovka s kondenzovaným mliekom ponorená vo vode (najmenej z 2/3). Podľa potreby vždy dolievajte mimo plechovky teplú vodu. Plechovku je tiež vhodné párkrát otočiť, aby sa obsah rovnomerne skaramelizoval. Po dovarení ju otvorte až vtedy, keď úplne vychladne, pokojne až nasledujúci deň. Následne je poleva vhodná na ďalšie použitie. 

Pozri aj: Domáce nanuky s čučoriedkami – to pravé letné osvieženie

slaný karamel

Zdroj: Shutterstock®

Čo tak skúsiť slaný karamel?

V poslednej dobe si mnoho fanúšikov získava slaný karamel. Kombináciou tradičného sladkého karamelu a malého množstvo soli totiž vzniká veľmi zaujímavá chuť. Pôvod slaného karamelu je pritom o čosi jasnejší, pochádza konkrétne z Francúzska. Jeho jedinečnú chuť priniesol francúzsky cukrár Henri Le Roux v 70. rokoch 20. storočia. Ten pôvodne prišiel s karamelom, ktorý pripravil so slaným maslom. Nazval ho caramel au beurre salé – karamel so slaným maslom. Jedinečný slaný karamel si môžete taktiež pripraviť i doma. 

Ingrediencie:

 • 150 g bieleho kryštálového cukru
 • 50 g masla
 • 100 ml smotany na šľahanie
 • 1/2 alebo 1 ČL soli

Postup: Ako prvé si cukor necháme na miernom ohni rozpustiť na suchej panvici či v hrnci. Do rozpustenej hmoty pridáme maslo a varíme asi 2 minúty. Následne za stáleho miešania pomaly prilejeme aj smotanu na šľahanie. Odstavíme z ohňa a pridáme podľa chuti menšie alebo väčšie množstvo soli. Necháme vychladnúť. Hotový slaný karamel je možné použiť pri príprave torty, zákuskov, muffinov aj ako polevu na palacinky. 


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Katarína Konečná 19.08.21 12:29

KK
karma
105.00

karamel nemusím

 • 0
Odpovedať

Patrik Podmanický 19.08.21 16:33

PP
karma
96.00

Hovorí sa že „Každá mátoha ináč máta“ a ľudia sa ich rovnako boja. Tak isto je to aj s karamelom. Môžeme ho robiť rôznymi spôsobmi a stále to bude karamel. Inak, dobré tipy, stále sa je čo učiť.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.08.21 21:00

JK
karma
100.00

Grilázky robím xxx rokov stará dobrá klasika a teraz sa už karamel pridáva do veľa dezertov a zmrzlina slaniny karamel teraz frčí

 • 0
Odpovedať

Martin Kendra 19.08.21 22:15

MK
karma
-1.00

Milujem slaný karamel, najviac v zmrzline

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 20.08.21 08:04

MR
karma
109.00

karamel som nikdy nemusela ale zmrzlina slany karamel to je topka

 • 0
Odpovedať

Andrejka Smutňáková 20.08.21 08:04

AS
karma
100.00

karamel mám rada, ďakujem za dobré tipy

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 20.08.21 08:52

IM
karma
100.00

ako zjem karamel no až tak honemusím

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 20.08.21 09:51

MC
karma
109.00

ako malé deti sme si robili karamel ,keď nám chýbali sladkosti.

 • 0
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 21.08.21 21:42

karma
100.00

Karamel sa mi skoro vždy zrazí,, tsk ho radšej nerobim

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 24.08.21 16:15

DB
karma
117.00

Slaný karamel je výborný

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 28.09.21 13:45

karma
106.00

U nás karamel má svoje pevné miesto a je mimoriadne obľúbený.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní