Cukor a hyperaktivita: Naozaj sú deti neovládateľné pod vplyvom sladkostí?

Cukor a hyperaktivita: Naozaj sú deti neovládateľné pod vplyvom sladkostí?

Porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou, inak skrátene aj ADHD, je diagnózou, s ktorej nárastom sú v posledných rokoch negatívne konfrontovaní nielen rodičia, ale aj vychovávatelia a učitelia. Posledné tri desaťročia bola zaznamenaná výrazne stúpajúca tendencia hyperaktivity u detí, ale i dospelých.

A keďže ide o pomerne rozšírený problém, ľudia sa snažia hľadať príčiny a šíria sa aj rôzne mýty a lži o ADHD. Patrí medzi ne napríklad aj to, že za ADHD môže zlá výchova, ba dokonca niektorí ľudia spochybňujú túto diagnózu a hovoria, že za poruchy v správaní môžu len zlé povahové vlastnosti, napríklad lenivosť.

No a dnes sa bližšie pozrieme na vzťah medzi konzumáciou cukru a hyperaktivitou, čo je taktiež neraz zmieňovaná súvislosť v kontexte s nezvládateľným správaním sa detí. Je teda naozaj pravdou, že cukor prispieva, resp. dokonca má potenciál spôsobiť poruchu pozornosti spojenú s hyperaktivitou? 

Attention Deficit Hyper-Activity Disorder – ADHD má nepríjemné symptómy

Neschopnosť obsedieť, skákanie do reči, zvýšená netrpezlivosť, neustále vyrušovanie, veľmi ľahké rozptýlenie sa, zábudlivosť –  symptómy ADHD sa niekedy s touto diagnózou ani bežne nespájajú, pokiaľ sa im nevenuje cielená a odborná pozornosť. Stáva sa teda, že sa zamieňajú len za detskú neposednosť a taktiež chlapci, ktorí sú náchylnejší na hyperaktivitu, sú „ospravedlňovaní“ tým, že sú celkovo živší ako dievčatá. Aj z tohto dôvodu je niekedy ADHD diagnostikované pomerne neskoro, a to až keď sú s hyperaktivitou spojené konkrétne problémy, ktoré napríklad súvisia so školskou dochádzkou (neschopnosť sústredenia sa, vyrušovanie, zlé známky).

Pozri aj: Prečo je štvornožkovanie u dieťaťa dôležitou fázou smerom k samostatnému chodeniu?

hyperaktivita

Zdroj: Shutterstock®

Spôsobuje hyperaktivitu cukor?

V prvom rade treba konštatovať, že konzumácia cukru vo zvýšených dávkach nie je vhodná pre nikoho. Rafinovaný cukor celkom preukázateľne škodí ľudskému zdraviu, a to napríklad tým, že spôsobuje vnútorné zápaly, taktiež obezitu, narušuje imunitný systém, poškodzuje obličky, zvyšuje riziko cukrovky atď. No možno mu pripísať na vrub aj ADHD?

Množstvo rodičov si myslí, že cukor robí z ich detí hyperaktívnych čertíkov. A to dokonca aj vtedy, keď reálne ich deti na túto diagnózu netrpia. Jednoducho je akosi v našich hlavách zakorenené, že cukor sa rovná hyperaktivite. Táto myšlienka má svoj pôvod ešte v 70. rokoch minulého storočia, no výsledky pôvodnej štúdie začali byť postupne vyvracané v 90. rokoch, keď sa tento fenomén podrobil metaanalýze a vyhodnotené boli viaceré štúdie, ktoré pojednávali o vzťahu medzi príjmom cukru a hyperaktivitou. Toto prepojenie sa však v konečnom dôsledku nepotvrdilo. A teda teória o tom, že cukor spôsobuje hyperaktivitu, bola vyvrátená, hoci my sme stále naklonení jej veriť.

sladkosti a hyperaktivita

Zdroj: Shutterstock®

Skutočná príčina ADHD

Cukor teda nespôsobuje hyperaktivitu, no vieme už o iných spúšťačoch tejto nepríjemnej diagnózy. Ktoré to sú? Hovorí sa o nízkych hladinách dopamínu a noradrenalínu, pričom nedostatok týchto neurotransmiterov spôsobuje narušenie konkrétnych funkcií v mozgu, teda aj problém s pozornosťou, plnením úloh atď.

Táto porucha však podľa vedcov vzniká už pred narodením a genetická podmienenosť hrá rolu už pri 80 % prípadov ľudí postihnutých hyperaktivitou. Zvyšné percentá zahŕňajú napríklad nevhodné konanie matky počas tehotenstva, ako je požívanie alkoholu alebo fajčenie. No za hyperaktivitu v istých prípadoch môže aj nízka pôrodná váha, predčasný pôrod či komplikácie pri pôrode.

Boj s ADHD je behom na dlhú trať. V prvom rade je však dôležité, aby bola táto porucha správne diagnostikovaná a potom pomáha okrem farmakologickej liečby aj poradenstvo či psychoterapia.

Vybrali sme: Najväčšia chyba rodičov vo výchove: Takto sa deťom len a len škodí!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Ľubica Šťastná 20.11.19 06:21

ĽŠ
karma
100.00

Žiaľ, naozaj veľa ľudí je stále naklonených veriť, že cukor spôsobuje hyperaktivitu u detí.

 • 1
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 06:18

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 06:18

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 20.11.19 07:29

MS
karma
118.00

Dáva to zmysel.Svoju úlohu zohráva podľa mňa v značnej miere aj okolie dieťaťa.

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 20.11.19 22:06

karma
100.00

Cukor teda nespôsobuje hyperaktivitu, no vieme už o iných spúšťačoch tejto nepríjemnej diagnózy.

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 20.11.19 23:04

karma
113.00

Hmmm,aj ked to cukor nespôsobuje,tak určite ho deťom obmedzovať a sladiť medom...všetko s mierou.

 • 1
Odpovedať

Veronika Marejková 24.11.19 19:16

VM
karma
109.00

Cukor teda nespôsobi ADHD, ale nech mi nikto netvrdí že keby moje dieťa zjedlo pred spaním čokoládu že ho v pohode dostanem do postele.

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 16:00

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 16:00

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 22:21

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 22:21

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní