Veľké jarné upratovanie! Triky, ako ho zvládnuť

Veľké jarné upratovanie! Triky, ako ho zvládnuť

Už máme za sebou prvý jarný deň, posun času zo zimného na letný a aj Veľkú noc. Pokiaľ ste ešte nestihli doteraz upratať príbytky, je ten najvyšší čas! Máme pre vás niekoľko trikov, ako to úspešne zvládnuť.

 

Upratovanie zväčša nepatrí medzi činnosti, ktoré robíme dobrovoľne a máme v nich záľubu. Jarné upratovanie si navyše vyžaduje väčšie úsilie a zvýšenú pozornosť. Viete, čo všetko treba poutierať, umyť, ošetriť? Kde začať? Ako postupovať? Nevzdávajte sa hneď na začiatku. Chce to len dobrú organizáciu a zopár vyskúšaných trikov.

 

Zbavte sa zbytočností

Nepúšťajte sa do upratovania, pokiaľ ste neurobili ráznu revíziu garáže, komory, šatníkov a botníkov. Všetko, čo je staré, nepotrebné, poškodené či zničené vyhoďte. Takéto predmety a veci zaberajú miesto bez nejakého konkrétneho osohu.

 • Zbavte sa starého, dlho nenoseného oblečenia. Miesto zaberá aj to poškodené, a také, ktoré vám či vašim deťom už veľkostne nesedí. Von s obnosenými topánkami!
 • V šuplíkoch zas nemajú čo hľadať nepotrebné papiere a staré účtenky.
 • Knihy, ktoré nečítate a zbytočne na ne sadá prach, darujte knižnici alebo antikvariátu.
 • Rozbité a nefunkčné hračky už nespĺňajú svoj účel, mali by skončiť v odpadkovom koši.
 • Do odpadkov patria aj načaté staré krémy a lieky po dátume spotreby.

 

Odporúčame prečítať: Babské triky v domácnosti, ktoré nefungujú!

Začnite vždy od povaly

Ak ste už vytriedili šatník a zbavili sa nepotrebných vecí, na rad prichádza samotné upratovanie. Vyhraďte si dostatok času. Ak si na daný deň naplánujete aj nejaký iný program, ľahko sa tak dostanete do stresu a nervozity.

 

Vopred si premyslite, ako budete pri jarnom upratovaní postupovať. Ideálne je začať od povaly a pokračovať smerom k podlahe. V praxi to znamená, že ako prvé ometiete kúty a steny od prípadných pavučín, a potom dôkladne umyjete svietidlá. Následne svoju pozornosť presuňte k oknám, čím zároveň dobre vyvetráte. Po umytí okien vyutierajte všetky poličky od prachu. Upratovanie zavŕšte vysávaním, ideálne vytepovaním kobercov a umytím podlahy. Nakoniec prichádza na rad kúpeľňa.

 

Odporúčame prečítať: Čaro čínskej kultúry - spoznajte blahodárne účinky ďalekého východu

Ako na okná bez šmúh

Okná sú vždy záťažovým testom celého jarného upratovania. Ak však zvolíte správne kroky, budú dokonale čisté a vy nestratíte chuť pustiť sa do ďalšieho čistenia domácnosti.

 

Ako prvé očistite žalúzie. Predídete tak tomu, aby sa vyčistené okná znovu zašpinili. Následne pokračujte umývaním parapety a rámov, ktoré najlepšie vyčistíte obyčajnou špongiou alebo švédskou utierkou namáčanou vo vode alebo prípravku na čistenie okien. Na rad prichádzajú samotné okenné sklá.

 

Okrem bežných čistiacich prostriedkov môžete použiť prípravky, ktoré poznali už naše staré mamy. Niektoré gazdinky nedajú dopustiť na ocot, iné sú verné kuchynskej soli či kypriacemu prášku, nájdu sa však aj také, ktoré okná čistia pivom či dámskymi pančuškami namiesto utierok.

 

Prach je všade vôkol nás

Prach utierajte smerom zhora nadol. Začnite na skriniach, pokračujte obrazmi, lustrami, policami a vitrínami, ideálne aj zvnútra. Nezabúdajte na radiátory! V ich špárach sa prach usádza počas celého roka. Pozornosť venujte aj obrazovke televízora a displeju, ktoré prach priťahujú vplyvom statickej elektriny.

 

Odporúčame prečítať: Jarné upratovanie bez chémie

Zaostrite na koberce

V kobercoch sa sústreďuje obrovské množstvo nečistôt a prachu, ktorých sa celkom nezbavíte ani častým vysávaním. Keď ste sa už odhodlali na generálne upratovanie, menšie koberčeky vyprášte a vykefujte, na tie väčšie použite priemyselný tepovač, prípadne požiadajte o pomoc firmy, ktoré sa zameriavajú na upratovanie.

 

Takúto starostlivosť je vhodné kobercom dopriať minimálne raz za rok. Ak máte koberce na frekventovaných miestach, po ktorých zvyknete prebehnúť aj v topánkach alebo máte doma malé deti či zvieratká, tak aj častejšie. Rovnakú pozornosť venujte aj čalúnenému nábytku.

 

Odporúčame prečítať: Ako (ne)poriadok vplýva na vaše zdravie

Niekoľko rád ako na čistú podlahu

Ak pri umývaní podlahy použijete mop, ušetríte si čas aj chrbticu. Postupujte smerom k dverám, aby ste si čistú podlahu nepostúpali.

 • Na čistenie drevenej podlahy odporúčame plochý mop s návlekom z mikrovlákna. Ten nezanecháva žiadne fľaky a nepúšťa nite. Po každom použití ho prepláchnite v teplej vode a raz za čas vyperte.
 • V prípade vinylovej podlahy stačí naozaj veľmi málo. Pokiaľ je povrch bez fľakov, stačí ju iba povysávať alebo utrieť vlhkou handrou. Ak je podlaha špinavá a ani čistá voda už nepomôže, siahnite po čistiacom prípravku na vinylovú alebo PVC podlahu.
 • Starostlivosť o korkovú podlahu nie je zložitá, podlahu vytrite, poriadne vyžmýkaným mopom! Korkovú podlahu nenechávajte dlho vlhkú. Nepoužívajte žiadne agresívne čističe, len špeciálne prípravky.
 • Linoleum i PVC podlahu umývajte vlažnou vodou bez agresívnych prípravkov. Pokiaľ nejde o žiadne väčšie znečistenie, použite iba čistú vodou zmiešanú s trochou octu.
 • Mramorová podlaha je veľmi citlivá na poškrabanie a zničenie. Nepoužívajte žiadne mydlá a ďalšie prípravky, ktoré nie sú určené výhradne na tento typ podlahy. Vytierajte plochým mopom z mikrovlákna a používajte prípravky odporúčané výrobcom alebo predajcom.

 

Odporúčame prečítať: 6 tipov ako udržať váš domov uprataný každý deň

Aby sa kúpeľňa leskla

Pri čistení všetkých lesklých kúpeľňových povrchov sa vyvarujte používaniu drsných pieskových čistiacich prostriedkov. Usadeniny vodného kameňa na umývadle a vaniach jednoducho odstránite aj pomocou prášku do pečiva. Na vodovodné batérie stačí jemný saponát, vysušte ich a vyleštite mäkkou handričkou. Záchodovú misu čistite osvedčeným čistiacim prostriedkom. Dôležité je, aby sa dali dobre vyčistiť neprístupné miesta pod horným okrajom misy.

 

Odporúčame prečítať: 10 drobností, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom byte

Pozor na nástrahy!

Pri jarnom upratovaní na náš číha niekoľko nástrah. Preto odporúčame, aby ste si upratovanie vopred premysleli a zorganizovali. Obmedzíte tak možné nebezpečenstvá.

 • Najčastejšou príčinou bolesti, či dokonca vážnejších problémov s chrbticou je zdvíhanie a presúvanie ťažkého nábytku.
 • Riziko, že spadnete z rebríka počas umývania okien alebo utierania prachu na vysokých skriniach, je obrovské.
 • Vlhká podlaha je nebezpečnejšia ako akýkoľvek adrenalínový šport. Môžete si spôsobiť viacero vážnych zranení.
 • Ak používate agresívne čistiace prostriedky, ohrozujete aj svoje zdravie. Väčšina z nich je zdraviu škodlivá až toxická, preto, pokiaľ je to možné, voľte menej škodlivé náhrady.

Takže, milé dámy, s chuťou do upratovania! Vyhraďte si dostatok času. Pustite si hudbu, ktorá vás dobre naladí. Zapojte do upratovania celú rodinu a robota vám pôjde rýchlejšie od ruky.

 

Viac inšpirácií nájdete na: www.temponabytok.sk

Foto: Nábytok Tempo Kondela

Zdroj: www.lenita.sk


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

2 komentáre

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.30.04.17 08:18 | Soňa Kelemenová | karma: 96
Jupiiiì a ide sa mile damyyyyyy a kde nam zostali pani??????

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


30.04.17 12:00 | benynka | karma: 89
Ja som začala včera prvými dvoma oknami, ešte mi ich ale ostáva ....nejdem ani napísať, no veľa. Manžel zostal variť :-)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Prečo zbierať okrem malín i malinové listy? Pretože sú liečivé!

23.07.2017 LIFESTYLE
Prečo zbierať okrem malín i malinové listy? Pretože sú liečivé!

Maliny sú chutným a hlavne zdravým letným ovocím. Sezóna tohto bobuľového ovocia je v plnom prúde. Maliny ľahko nazbierame v záhradke a aj v obchodoch sú lepšie dostupné. Vedeli ste však o tom...

Je nahý spánok naozaj taký zdravý pre naše telo?

26.07.2017 LIFESTYLE
Je nahý spánok naozaj taký zdravý pre naše telo?

Spávate v pyžame a v ponožkách? Radi sa večer zahalíte do pohodlnej nočnej košele? Máte doma hotovú zbierku pekného a štýlového oblečenia na spánok? Asi vás sklameme...

Účinky umelých vitamínov: Čo robia s naším telom?

01.08.2017 LIFESTYLE
Účinky umelých vitamínov: Čo robia s naším telom?

Dlho sme sa dozvedali o pozitívnych účinkoch vitamínov pre naše telo. Rôzne krémy a iné kozmetické produkty s obsahom najrôznejších vitamínov predstavujú údajne oveľa zdravšiu aplikáciu vitamínov s le...

Žena bez make-upu? Aj celebrity dokazujú, že sú obyčajné ženy ako my!

22.07.2017 LIFESTYLE
Žena bez make-upu? Aj celebrity dokazujú, že sú obyčajné ženy ako my!

Či už sa objavujú vo filmoch, hudobných videách alebo na obálkach časopisov, celebrity zriedka vidíme bez tváre plnej make-upu alebo zavádzajúceho photoshopu. Ale ako vidíte v tomto odhaľujúcom zoznam...

Rýchly a jednoduchý test kvality jedla!

10.08.2017 LIFESTYLE
Rýchly a jednoduchý test kvality jedla!

Existuje množstvo spôsobov, ako zistiť kvalitu jedla, ktoré podávame na stôl každý deň. Nemusíte byť na to odborník. Jednoduchým pohľadom zistíte, ktoré potraviny sú kvalitné a ktoré by ste už radšej ...

Máš chuť na sladké alebo slané? Toto sa ti telo snaží naznačiť!

17.08.2017 LIFESTYLE
Máš chuť na sladké alebo slané? Toto sa ti telo snaží naznačiť!

Ak nás prepadne chuť na sladké alebo slané, väčšinou to pripisujeme našej pahltnosti. Vedeli ste však o tom, že naše chúťky na rôzne potraviny môžu byť signálmi, ktoré nám dáva vlastné telo...

Najkrajšie deti, z ktorých sa stali celebrity. Čo je s nimi dnes?

14.08.2017 LIFESTYLE
Najkrajšie deti, z ktorých sa stali celebrity. Čo je s nimi dnes?

Myslím, že na celom svete nájdeme krásne deti. Veď každé dieťa je pre rodiča tým najkrajším. O tom niet pochýb! Avšak niekoľko z nich dokáže rozhodne očariť natoľko, že dostane titul najkrajšieho dieť...

Čo muži najviac milujú na ženách a čo si najviac všímajú? Poznáme odpovede!

16.08.2017 LIFESTYLE
Čo muži najviac milujú na ženách a čo si najviac všímajú? Poznáme odpovede!

Čo muži najviac milujú na ženách? Čo si najviac všímajú? Prvý dojem urobí veľa, o tom netreba pochybovať. Dáme naňho my a dajú naňho aj muži, pretože len prvý dojem rozhoduje, či vás vôbec osloví...

Vytláčanie čiernych bodiek je hitom. Tieto videá videli milióny!

08.08.2017 KRÁSA
Vytláčanie čiernych bodiek je hitom. Tieto videá videli milióny!

Čierne bodky na tvári predstavujú póry, ktoré sú čiastočne zablokované kožným mazom, odumretými bunkami a baktériami. V odbornom žargóne sa im občas hovorí aj komedóny. Čierne bodky nepridávajú na krá...

Ta-Ta Towel: Pohodlná podprsenka alebo módny výstrelok?

06.08.2017 MÓDA a ŠTÝL
Ta-Ta Towel: Pohodlná podprsenka alebo módny výstrelok?

Anglická firma predstavila novinku určenú pre ženy s väčším poprsím a dojčiace matky. Celý svet bol šokovaný z ich módneho výstrelku, ktorý nazvali "Ta-Ta Towel"...

Osvedčené spôsoby ako odstránite brušný tuk

22.07.2017 LIFESTYLE
Osvedčené spôsoby ako odstránite brušný tuk

Nie je ľahké zbaviť sa brušného tuku. Je to jeden z najnebezpečnejších tukov v ľudskom tele. My vám prinášame návod, ako sa ho zbaviť...

Kŕčové žily - tieto prírodné prostriedky ťa ich nadobro zbavia!

04.08.2017 LIFESTYLE
Kŕčové žily - tieto prírodné prostriedky ťa ich nadobro zbavia!

Kŕčové žily sú veľmi nepríjemným ochorením žíl, ktoré môžeme v dnešnej dobe zaradiť medzi civilizačné choroby. Tento zdravotný problém je veľmi častý a postihuje mužov i ženy...

20 príznakov parazitov v tele!

30.07.2017 LIFESTYLE
20 príznakov parazitov v tele!

Infekcie spôsobené parazitmi sú pomerne častejšie, ako si predstavujeme. Je však potrebné venovať pozornosť tomuto problému, pretože môžu spôsobovať vážne zdravotné problémy...

Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

27.07.2017 LIFESTYLE
Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

po celom dni zregenerovať a načerpať novú energiu. Je to miesto na odpočinok, romantiku, intimitu a významne ovplyvňuje vzťah. Na to všetko má vplyv jej zariadenie, nábytok, doplnky a materiály...

Ušný maz ako ho nepoznáme: Čo znamená jeho zafarbenie?

30.07.2017 LIFESTYLE
Ušný maz ako ho nepoznáme: Čo znamená jeho zafarbenie?

Niekedy stačí málo a viete zistiť, že vaše telo niečo trápi. Telesné tekutiny často signalizujú začiatok vážnejšieho ochorenia. Ušný maz je toho rovnakým príkladom...

Poznajte svoje telo: Vaginálny zápach - na týchto 5 si dávajte pozor!

02.08.2017 LIFESTYLE
Poznajte svoje telo: Vaginálny zápach - na týchto 5 si dávajte pozor!

Rovnako ako črevá, aj vaša vagína má vlastné prostredie s rôznymi baktériami a kvasinkami, pričom mnohé z nich sú pre vaše telo prospešné. Každá vagína má svoje špecifické prostredie a látky...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk

  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk


  Najnovšie z Lepšídeň.sk


  Najnovšie z Deňženy.sk

  TOPlist 0s