Chutné tradičné čaje: V týchto krajinách si vychutnáte tie najlepšie!

Chutné tradičné čaje: V týchto krajinách si vychutnáte tie najlepšie!
 • 29.11.2013
 • Ingrid Maderičová

Máme toľko druhov čajov, že si niekedy ani nevieme z bohatej ponuky vybrať. No na svete sú krajiny, kde je omnoho dôležitejšie kde a akým spôsobom čaj piť ako to, aký čaj si vyberieme. Sú známe svojimi čajovými obradmi, postupmi, tradíciami a zvykmi. Ak navštívite jednu z nasledovných krajín, nenechajte si ich čajové zvyky utiecť, ale naopak neváhajte spoznať ich čaro!

Odporúčame: Najkrajšie fotografie podľa National Geographic: Kto zvíťazil?

japonský čajový obrad

Zdroj: Shutterstock®

Japonsko

Vznik čajovej ceremónie v Japonsku sa datuje do 12. storočia. Originálny obrad známy ako Chanoyu nevidno v každodennom živote Japoncov. Každá rodina si ho upravila na svoj spôsob, no čaj zostáva dodnes najobľúbenejším japonským nápojom. Japonci ho preferujú pre jeho liečivé účinky a duchovné spojenie s prírodou.

ruský čaj

Zdroj: Shutterstock®

Rusko

Možno si ešte pamätáte na samovar, ktorým je Rusko známe. Aj tu má podávanie čaju svoju originalitu. Najčastejším je ruský čierny čaj. Kedysi bolo zvykom nepridávať cukor do samotného čaju, ale dať si kocku cukru do úst medzi zuby a cez ňu popíjať čaj. Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou prípravy čaju je samovar, ktorý plnil aj dekoračnú úlohu. Bol symbolom rodiny a jej spoločenského postavenia. Čaj sa podáva v pohárikoch, ktoré sú osadené v kovových stojančekoch s uškom.

Odporúčame: Šikmá veža v Pise: Neuveriteľné, aké fotky s ňou turisti robia!

anglický čaj

Zdroj: Shutterstock®

Veľká Británia

Veľká Británia a jej čajové tradície sú známe po celom svete a sú rovnako tak originálne. Tieto svoje zvyky dokonca preniesli do svojich bývalých kolónií a značne tak ovplyvnili miestne kultúry. Angličania síce neprišli prvý s nápadom pridávať do čaju mlieko, no postarali sa o to, aby sa tento zvyk rozšíril po Európe a v ich bývalých kolóniách. Takisto je známy čaj o piatej, ktorý dali svetu práve Angličania.

Keďže medzi obedom a večerou bol dlhý časový odstup, vo vyšších vrstvách vznikol zvyk podávať čaj o piatej, ktorý si neskôr osvojili aj široké vrstvy. Zvykom bolo a dodnes aj je podávať k čaju rôzne koláčiky, pečivo či iné občerstvenie. Čaj pripravujú priamo v čajovej kanvici, väčšinou porcelánovej. Dajú jednu lyžičku čaju na osobu plus jednu lyžičku čaju naviac na kanvicu. Zalejú vriacou vodou a nechajú 3 až 5 minút lúhovať. Čaj potom nalievajú do šálok cez nerezové sitko alebo ho prelejú do servírovacej kanvice. Čaj sa naleje do trištvrte šálky a potom sa pridá mlieko.

čaj v Číne

Zdroj: Shutterstock®

Čína

Tu sa to všetko začalo. Čaj dali svetu práve Číňania. Patrí medzi „Sedem nevyhnutných vecí“ spolu s inými potravinami. Je to najobľúbenejší miestny nápoj, ktorý slúži zdraviu, fyzickému aj mentálnemu. Najobľúbenejší je zelený čaj a Číňania vám radi predvedú ich čajové zvyky a rituály. Ukážu vám, ako si čaj treba pripraviť a popíjať. Dokonca vás poučia, ako sa správne mieša čaj v šálke, aby ste mu dali tú správnu energiu.

Ako sa pripravuje tradičný čaj?

A na záver pár rád, ako sa pripravuje tradičný čaj. V prvom rade sa používa sypaný čaj a nie vrecúškový. Čaj sa nasype do kanvice, zaleje vodou a nechá sa lúhovať 3 až 5 minút, niektoré druhy aj dlhšie. Čierny čaj sa zalieva 95 až 100 °C vodou a zelený čaj 75 až 90 °C. Čaj prelejete cez sitko do šálok alebo vhodnej nádoby a vychutnávate si jeho vôňu, farbu a chuť.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Alena Cabakova 29.11.13 16:21

karma
86.00

Fu tak to neviem, v ktorej krajine by som si čajík dala radšej :) Ten ruský vypadá úžastne... :)))

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 01.12.13 21:00

JK
karma
100.00

mne sa tiež páči ten samovar rada by som ochutnala ruský ale i čínsky ,ja si robievam zelinový je skvelý a zelinky si zberám a suším mám na celú zimu taký lipový z medom je len náš

 • 0
Odpovedať

Jozef Macoszek 05.12.13 14:48

JM
karma
-1.00

Všetky kvalitne čaje By som rád ochutnal

 • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 09.09.14 16:09

MR
karma
-1.00

posedenie pri čaji so skvelými ľudmi hocikde hocikedy.

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 01.01.21 09:39

KS
karma
133.00

To je článok presne pre mňa :-) Čajíky jednoducho zbožňujem, sú pre mňa dokonalou náhradou kávy, ktorú vôbec nepijem. Najradšej zo všetkých mám zelený. Čaje pijem výlučne bez cukru, aby vynikla ich chuť, ale mlieko do čaju som ešte neskúšala dať :-)

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 05:31

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 05:31

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní