Objav skalné obydlia v Brhlovciach: Slovenský unikát, ktorý ti vyrazí dych!

Objav skalné obydlia v Brhlovciach: Slovenský unikát, ktorý ti vyrazí dych!
 • 10.05.2022
 • Michaela Kožáková

  • Zdieľaj:
 • 3

Na Slovensku máme mnoho krásnych miest a zákutí. Hrady a zámky opradené legendami lákajú domácich i zahraničných turistov. Nádherná príroda s bohatou faunou a flórou očarí každého návštevníka. Tajomné jaskyne a staré banícke štôlne ponúkajú jedinečný zážitok. Hlboké plesá, široké jazerá, dlhé rieky a okúzľujúce vodopády potešia každé zvedavé oko. Historické centrá miest vábia na prechádzky ich krásnymi uličkami. Malebné dedinky učupené v dolinách poskytujú únik od ruchu veľkomiest. Technické pamiatky a múzeá podávajú odborný obraz o významných udalostiach, medzníkoch a unikátoch našej krajiny. Nenapodobiteľná architektúra, národná kuchyňa, tradície našich predkov, pôvodné remeslá, kultúrne podujatia či slovenský folklór prispievajú k jedinečnosti a kráse Slovenska.

Niektoré pamiatky však ticho stoja v tieni známych tatranských štítov či drevených kostolíkov Karpatského oblúka. Jednou z nich sú kamenné obydlia v Brhlovciach. 

Pozri aj: Najkrajšie slovenské vodopády: Tieto by si nemala určite vynechať!

Brhlovce

Zdroj: INSTAGRAM/linda_stasikova

Komplex skalných obydlí Brhlovce

Niekoľko kilometrov východne od Levíc v Nitrianskom kraji sa nachádza vzácny poklad Slovenska. V malej obci s názvom Brhlovce s približne 297 obyvateľmi môžete nájsť jedinečný komplex skalných obydlí vytesaných do tufu. Pôvod týchto na Slovensku ojedinelých kamenných obydlí nie je úplne jednoznačný. Miestna tradícia hovorí, že priestory v skalách boli využívané ako úkryty pri tureckých útokoch v 16. storočí. Je však možné, že tieto priestory boli obývané ešte v skoršom období. Iní zase tvrdia, že pôvod týchto osobitých obydlí sa viaže k hospodárskej činnosti – zaniknutým viniciam.

Skalné obydlia

Zdroj: INSTAGRAM/ slovenskekrasnosti

Obydlia vytesané do tufu

Z dávnych treťohôr územie tohto miesta pokrýva sopečný popol, andezitový tuf a tufit. Tuf a tufit sú druhy kameňa vytvorené z vrstvy popola vďaka dávnej sopečnej činnosti, ktorá sa na tomto území vyskytovala. Práve tieto ľahko spracovateľné horniny umožnili miestnym obyvateľom pomerne jednoduchú stavbu obydlí vytesaných do skál. Tieto skalné obydlia s pivnicami, letnými kuchyňami a maštaľami sú zaujímavé a upútajú nielen na pohľad. Ukrývajú v sebe užitočnú vlastnosť – v lete príjemne chladia a v zime zase hrejú. K pôvodným obydliam postupne pristavovali i nadzemné poschodia. Obydlia v Brhlovciach predstavujú významné pozostatky ľudovej architektúry, ktoré dokumentujú svojrázny spôsob života v tomto regióne.

Možno vás prekvapí i to, že niektoré skalné obydlia sú dodnes obývané. Iné z nich sa využívajú ako vínne pivnice alebo hospodárske priestory.

Interiér domu

Zdroj: INSTAGRAM/tin.tinkaa

Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry

Obec Brhlovce je dnes pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Expozícia ľudového bývania, ktorá je umiestnená v dome z roku 1932, dokumentuje svojrázny spôsob bývania v tomto regióne. Medzi zaujímavé exponáty tejto expozície patria kamenárske nástroje, hrnčiarske výrobky, ľudový nábytok, kuchynský inventár. Priestory domu sú vysekané do skaly v dvoch podlažiach. Na prízemí sa nachádza letná kuchyňa, na podlaží vyhliadková terasa a malá komôrka. Interiér je zariadený podľa funkcie jednotlivých miestností dobovým nábytkom. Expozícia ľudového bývania je vysunutou expozíciou Tekovského múzea v Leviciach, ktorá bola sprístupnená v roku 1992. Za nízke vstupné sa môžete ocitnúť v miestnosti vysekanej do tufovej skaly. Skalné obydlia Brhlovce sú sprístupnené od apríla do októbra, od utorka do nedele, v čase od 9 do 16 hodiny. Dvor číslo 142 získal medzinárodné ocenenie za záchranu a obnovu architektonickej pamiatky Európa Nostra 1993. Ide o vôbec prvé udelenie na Slovensku.

Obec Brhlovce

Zdroj: INSTAGRAM/maria.bartalos

V obci Brhlovce sa tiež nachádza Rímskokatolícky kostol Sedembolestnej Panny Márie, Evanjelický kostol s krásnym obrazom Ježiša v Getsemanskej záhrade, Kaštieľ Bakonyiovcov s dekoratívnymi kamennými osteniami na oknách či neskoroklasicistická kaplnka z roku 1860. Prejdite sa tiež uličkami pomedzi dedinské domčeky zdobené rozkvitnutými muškátmi alebo si dajte voňavú kávu v umeleckej kaviarni. Necháte sa inšpirovať a navštívite Brhlovce?

Neprehliadni: Najmysterióznejšie záhady Slovenska: Bude ti behať mráz po chrbte!

Zdroj foto: úvodná koláž – Instagram.com/tin.tinkaa


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Mária Slováková 10.05.22 08:25

MS
karma
107.00

Boli sme tam raz pozrieť. Naozaj úchvatné obydlia osadené v skalách.

 • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 10.05.22 09:03

KK
karma
106.00

Priznám sa ešte som tam nebola, už viem kam pôjdem tento rok na výlet :)

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 11.05.22 07:30

ĽŠ
karma
100.00

Rada navštívim.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Netflix novinky – čo na obľúbenej streamovacej službe sledovať v marci?
Voľný čas

Netflix novinky – čo na obľúbenej streamovacej službe sledovať v marci?

 • 0
 • 17.03.2022
V nedeľu je Deň matiek. Darujte jej niečo špeciálne. Máme pre vás špeciálny tip
Inšpirácie

V nedeľu je Deň matiek. Darujte jej niečo špeciálne. Máme pre vás špeciálny tip

 • 3
 • 05.05.2022
Najsledovanejšie influencerky 60+, ktoré sú inšpiráciou pre celý svet
Voľný čas

Najsledovanejšie influencerky 60+, ktoré sú inšpiráciou pre celý svet

 • 0
 • 17.03.2022
TOPlist