Levanduľová tinktúra odstráni mnohé zdravotné ťažkosti. Ako si ju vyrobiť?

Levanduľová tinktúra odstráni mnohé zdravotné ťažkosti. Ako si ju vyrobiť?

Levanduľa predstavuje asi 30 až 60 centimetrov vysoký poloker, ktorý radíme do čeľade hluchavkovité. Charakteristická je protistojnými úzko kopijovitými listami, ktoré sú zvyčajne belavo plstnaté. Prezradia ju však hlavne jej klasy drobných pyskovitých kvietkov, ktoré majú typicky fialkovú až modrofialovú farbu. Práve túto farbu mnohé ženy priam milujú, a to napríklad aj na oblečení či dekoráciách a doplnkoch v domácnosti. Celá rastlina je navyše príjemne aromatická. Jej upokojujúca vôňa má rovnako množstvo fanúšičiek.

Tento krásny voňavý kvet zo Stredomoria je hojne pestovaný aj v našich záhradkách či priamo v domácnostiach. Viete však, ako túto okrasnú a zároveň liečivú rastlinu využiť? Levanduľa má naozaj široké uplatnenie. Pripraviť si z nej môžete čaj, domácu soľ do kúpeľa či rôzne voňavé vrecúška do skríň na odpudenie molí. Čo tak si z nej vyrobiť aj liečivú tinktúru? Jej príprava nie je náročná, stačia vám zásoby voňavej levandule. V nasledujúcom článku vám prinášame tip na využitie spomínanej bylinky a rovnako vám prezradíme, aké má takáto levanduľová tinktúra účinky.

Odporúčame: Yerba maté – kofeín v inom podaní: Na zvýšenie koncentrácie aj spaľovanie tukov?

levanduľa lekárska

Zdroj: Shutterstock®

Ako na to?

Pestovanie levandule nie je nijako zvlášť náročné, no musíte myslieť na zopár základných zásad. Tento prímorský kvet potrebuje dostatok slnka a skôr suchšie prostredie. Vo veľmi vlhkej až premokrenej pôde môže začať hniť. Inak si ju poľahky vypestujete aj v črepníku na okne. Čo sa týka zberu, tak platí, že je vhodné odstrihávať vrchné časti stoniek s kvetmi. Vysušiť ich môžete v tieni vo zväzočkoch alebo aj pri umelých podmienkach, a to pri teplote do 35 až 40 °C.

Na prípravu levanduľovej tinktúry budeme potrebovať len levanduľu a kvalitný alkohol, aspoň 50 až 60-percentný. Sušené kvety v menšej nádobke úplne zalejeme alkoholom a necháme ich uzavreté lúhovať aspoň 2 až 4 týždne. Následne zmes scedíme a hotovú tinktúru prelejeme do tmavej nádobky. Skladujeme skôr na chladnejšom a tmavšom mieste.

vypadávanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Pri ktorých problémoch sa na ňu spoľahnúť?

Otázkou zostáva, ako je možné takto pripravenú tinktúru z voňavej levandule používať. V prvom rade ju môžete používať zvonka. Predstavuje ideálneho pomocníka v boji proti rozličným problémom s vlasmi. Ak vás trápi nadmerné vypadávanie vlasov, použite ju na masírovanie vlasovej pokožky. Pri pravidelnom používaní podporuje dobrý rast vlasov. Okrem toho vám môže pomôcť aj s lupinami. Po zriedení levanduľovej tinktúry s destilovanou vodou si pripravíte úžasnú pleťovú vodu, ktorú môžete použiť na prečistenie aknóznej pleti aj ošetrenie pokožky po holení.

Tinktúra z voňavej a liečivej levandule pomôže aj pri dne, reume či zápale nervov. Stačí ju vtierať priamo do postihnutých miest. Pri bolestiach hlavy si ju môžete votrieť do oblasti spánkov. Účinné je aj inhalovanie tinktúry pri ochoreniach dýchacích ciest. Rovnako ide o výborný domáci prírodný repelent proti otravnému hmyzu. Pri vnútornom užívaní má blahodarný vplyv na trávenie aj psychiku človeka. Vyskúšajte ju, ak vás trápia zažívacie ťažkosti či zlý spánok alebo aj v stresovom období. Zvyčajne sa užíva 15 až 20 kvapiek tinktúry trikrát denne. Môžete ju nechať rozpustiť vo vode a vypiť. Ak máte levanduľovú tinktúru z obchodu či lekárne, držte sa odporúčaného dávkovania uvedeného na obale.

Pozri aj: 5 dôvodov, prečo jesť maliny: O týchto ich účinkoch si možno ani netušila!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 27.06.19 06:03

ĽŠ
karma
100.00

Skvelá tinktúra!

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 05.08.23 00:21

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 05.08.23 00:21

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

Andrea Fabriciusová 14.07.19 15:36

AF
karma
-1.00

Milujem levanduľu!

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 15.07.19 12:08

AS
karma
108.00

skúsim pripraviť tinktúru aj ja

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 16.08.21 20:39

JK
karma
100.00

Levandule mam v záhrade dosť tak vyskúšam tinktúru

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 03:03

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 03:03

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní