Čo spôsobuje bolesť vlasov? Áno, je možná a svoje o tom vie aj Cara Delevingne

Čo spôsobuje bolesť vlasov? Áno, je možná a svoje o tom vie aj Cara Delevingne

  • Zdieľaj:
 • 8

Nie, nežartujeme, dokonca nie je ani prvý apríl. Bolesť vlasov je na počudovanie skutočne možná a reálna. A možno aj vy ste už takú bolesť vlasov prekonali, no nebola až taká intenzívna, akú prežíva napríklad aj modelka Cara Delevingne, ktorá má častú zmenu účesu takpovediac v krvi. Vieme vám však povedať, že bolesť vlasov môže byť intenzívna a viac ako len nepríjemná.

Koľkokrát ste sa už pobavili na vašej kamarátke, ktorá sa vám sťažovala, že ju bolia vlasy? Aj keď sa v niektorých kútoch hovorí, že vlasy bolia od polievky (áno, to je len taký bežný vtip), problém je skutočne ukrytý niekde úplne inde. Bolesť vlasov môžete pociťovať predovšetkým vtedy, keď máte od prírody dané husté vlasy a nosievate ich príliš často zopnuté. Z vedeckého hľadiska však bolesť vlasov pramení z vlasových folikulov, ktoré v dôsledku zápalových procesov neprimerane zaťažujú krvné vlásočnice, čím dochádza k bolesti. Ďalšou príčinou bolesti môžete byť aj vy sami! Ak si neumývate vlasy alebo sa vám na hlave hromadí kožný maz, môže to spôsobiť svrbenie. A kto v takom prípade nemá nutkanie poškriabať si hlavu? Ak nutkaniu neodoláte, tak škriabaním dôjde k vylučovaniu cytokínov, čo spôsobuje väčšiu bolesť.

Pozri aj: Bolesť na hrudi nesignalizuje len blížiaci sa infarkt! No maj sa na pozore!

čo spôsobuje bolesť vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Stres, psychika aj gumičky

Ako sme teda naznačili v úvode, k bolesti vlasov môže dôjsť aj v prípade, ak vlasy nosievate zopnuté gumičkou. Vlasy si tak naťahujete pri korienkoch, a to môže spôsobiť bolestivý pocit. Mať pevne stiahnuté vlasy do konského chvosta alebo do drdola neprospieva vlasom ani z hľadiska ich rastu.

Bolesť vlasov častokrát pramení zo stresu či zo zlého psychického rozpoloženia. Ak prežívate veľký stres, môžete pociťovať bolesť vlasov. Teda mnohí skôr uvádzajú pálenie pokožky hlavy, ktorá sa šíri po celej oblasti a častokrát prerastá až do nepríjemného svrbenia. Podobne je to aj v prípade depresie, kedy môžete pociťovať bolesť korienkov vlasov, ale aj celej hlavy. Netreba podceňovať ani migrénu, ktorá vyvoláva pocit mravčenia aj pocit bolesti vlasov.

V neposlednom rade môže byť bolesť vlasov odrazom alergie na kozmetiku a nevhodné vlasové prípravky. Šampón, kondicionér alebo maska, ktorú používate, môže obsahovať nejakú zložku, na ktorú vaša pokožka hlavy reaguje svrbením a vlasy bolesťou.

príčiny bolesti vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Ako zmierniť bolesť vlasov?

Pri bolesti vlasov nie je nutné automaticky siahať po tlmiacich liekoch, ktoré by bolesť zmiernili. V tomto prípade je skôr potrebné daný problém riešiť, ako ho potláčať. Ak pociťujete bolesť vlasov, tak je potrebné:

 • zmeniť vlasovú starostlivosť – vlasy si umývajte častejšie ako len raz do týždňa. No ak to so starostlivosťou preháňate, tak trošku poľavte. Aj prehnané drhnutie vlasovej pokožky môže prispieť k bolesti vlasov.
 • vymeniť kozmetiku – skúste byť pri umývaní vlasov striedmejšie. Nemusíte pri každom umytí vlasov siahnuť po šampóne, kondicionéri, maske, toniku, oleji a následne po tužidle, ochrannom spreji proti teplu, laku na vlasy... Skúste svoje vlasy zaťažovať čo najmenej!
 • nosiť rozpustené vlasy – nemusíte mať stále úhľadne zopnuté vlasy. Ak ste doma, tak im doprajte voľnosť. Takto predídete vzniku zápalových procesov.

Pozri tiež: Máš na tele kožné výrastky? Zbav sa ich raz a navždy s domácimi trikmi!


  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Katarína Konečná 24.02.20 08:16

KK
karma
121.00

zažila som takú bolesť a nie je to príjemné, nosila som každý deň vlasy do gumičky

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 24.02.20 10:01

MS
karma
112.00

Mám husté vlasy a aj ked ich nenosievam zopnuté,ráno po prebudení ma vlasy niekedy naozaj bolia.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 24.02.20 13:36

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 24.02.20 21:09

karma
112.00

Bolesť vlasov poznám.V lete,ked nosím vlasy zopnuté do gumičky,lebo je teplo,tak po rozpustení,ma vlasy bolia.Ale nieje to nejaká intenzívna bolesť,žeby som potrebovala lieky...to ma nikdy nenapadlo.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 25.02.20 07:41

MR
karma
104.00

tak toto nepoznám a počujem o tom prvýkrát

 • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 25.02.20 11:54

karma
108.00

Tiež to poznák ak nosím štipec a vypnuté vlasy. Pomáha mi masáž hlavy, alebo stláčanie bolestivých miest, aby sa uvoľnila energia.

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 25.02.20 13:55

AT
karma
118.00

Niečo som u už o bolesti vlasov počula, ale nebolo toho veľa

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 25.02.20 18:42

MM
karma
106.00

spomenula som si na bolesť vlasov ešte z mladosti, keď som mala dlhé vlasy, ale už dlhé roky nosím kratšie a rozpustené, tak je po bolesti

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Potraviny, ktorým vypršala doba trvanlivosti nevyhadzuj! Vieme, ako niektoré ešte využiť
Domácnosť

Potraviny, ktorým vypršala doba trvanlivosti nevyhadzuj! Vieme, ako niektoré ešte využiť

 • 1
 • 05.11.2022
Moderný konferenčný stolík: Nahraď ten klasický trendy kúskom
Inšpirácie

Moderný konferenčný stolík: Nahraď ten klasický trendy kúskom

 • 0
 • 09.01.2023
Najbohatší influenceri za rok 2022: Budeš prekvapená, koľko dostávajú za príspevok na Instagrame
CELEBRITY

Najbohatší influenceri za rok 2022: Budeš prekvapená, koľko dostávajú za príspevok na Instagrame

 • 1
 • 14.01.2023