Ako pripraviť udržateľné Vianoce? Zbav sa konzumu a buď viac eko!

Ako pripraviť udržateľné Vianoce? Zbav sa konzumu a buď viac eko!

Vedeli ste, že Vianoce zanechajú každoročne na našej planéte obrovskú temnú stopu? Ako každé sviatky, tak aj Vianoce znamenajú nárast skleníkových plynov aj nárast odpadu. A to nie je ani zďaleka všetko. Štatistiky však nechajme bokom a poďme si povedať, ako tento stav zlepšiť. Pripravíte si udržateľné Vianoce, ktoré nezruinujú planétu!

Vianoce handmade

Súčasťou obrovského vianočného konzumu sú dekorácie, ale aj darčeky, ktoré často nakupujeme úplne bezhlavo. Udržateľným prístupom k Vianociam je vyrábanie vlastných dekorácií, ale aj darčekov, ktoré chceme darovať pod stromčekom. Vianoce by teda mali byť troška viac handmade. Ak ste však predsa za kupované dary a dekorácie, skúste siahnuť po lokálnych výrobkoch. Podporíte tak domácu ekonomiku, zamedzíte bezhlavému nakupovaniu lacných dekorácií a zbytočných predmetov a v neposlednom rade investujete do kvality, ktorá vydrží viac než len jednu sezónu.

Náš tip! Ak sa chcete obdarovávať naozaj ekologicky, vymeňte kopec malých darčekov za jeden väčší, ktorý má naozaj zmysel a bude mať aj svoje využitie.

Vyskúšaj: DIY držiak na sviečku: Rozsvieť svoju domácnosť rýchlo a jednoducho!

ekologické vianočné ozdoby

Zdroj: Shutterstock®

Ekologické materiály

Veľkým problémom vianočných sviatkov sú obaly, pre ktoré enormne narastá odpad. Baliť darčeky je však tradícia, a preto, ak sa už do balenia pustíte, zvoľte eko friendly baliaci papier a darčekové tašky. Skvelým eko materiálom na balenie darčekov je aj textília.

Náš tip! Ak chcete mať naozaj čisté svedomie, čo sa ekologických Vianoc týka, recyklujte! Nenechajte sa uniesť pri rozbaľovaní darčekov, papier neroztrhajte a odložte ho na ďalší rok.

Ďalšie tipy na eko Vianoce

Posielanie vianočných pozdravov, vyváranie a s tým spojené vyhadzovanie jedla, cestovanie a v neposlednom rade vianočný stromček... Pre niekoho bežné súčasti Vianoc, no pre človeka, ktorý sa snaží žiť uvedomelejšie s ohľadom na planétu Zem, zasa možnosť niečo zlepšiť. 

  • Vymeňte klasické vianočné pozdravy za elektronickú verziu.
  • Neplytvajte jedlom a navarte len toľko, čo zjete. Ak predsa len niečo zostane, podeľte sa s tými, ktorí napríklad na Vianoce nemajú čo jesť. Súčasťou ekologickejšieho varenia na Vianoce je aj viac jedál bez mäsa.
  • Ak na Vianoce cestujete za rodinou, necestujte autom, ale využite iné, verejné formy dopravy, napríklad autobus či ešte ideálnejšie vlak. Ak to inak nejde, naplňte auto a zoberte ešte nejakých pasažierov, aby ste nešli v aute sami.
ekologický vianočný stromček

Zdroj: Shutterstock®

  • Vianočný stromček je neodlúčiteľnou súčasťou Vianoc. Živé stromčeky sú však v konečnom dôsledku enormné množstvo odpadu, na umelé sa zasa spotrebuje obrovské množstvo elektrickej energie. Najlepšie, čo môžete urobiť, je vypestovať si živý stromček sami alebo ho neskôr zrecyklovať správnym spôsobom. Vhodné je aj kúpiť stromček v kvetináči a po Vianociach ho vysadiť. Čo sa umelého stromčeka týka, používajte ho čo možno najdlhšie a keď už sa ho budete chcieť zbaviť, skúste ho predať alebo darovať.

Či už budete tento rok Vianoce oslavovať ekologicky alebo nie, celá redakcia KAMzaKRÁSOU vám želá, aby ste ich prežili najmä v pokoji!

Zaujme ťa: Trendy vianočné dekorácie na rok 2019: Sviatočná nálada ťa neminie


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 15.12.19 09:52

ĽŠ
karma
100.00

Výborné tipy!

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 15.12.19 11:55

MR
karma
109.00

všetko sa mi páči okrem posielania vianočných pozdravov,vymeniť za elektronickú formu?.... nie každý ma internet alebo mobil kde to ide, hlavne starší ľudia a po pravde mne príde posielanie pohľadníc také osobnejšie , ale je to len môj názor

  • 0
Odpovedať

Kamila Horňáková 17.12.19 07:10

KH
karma
-1.00

Veľmi dobré rady. Sama niektoré praktizujem. Snažím sa neplytvať pri balení darčekov. Používam darčekové papierové tašky, ktoré som sama dostala.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní