Čo nedávať do pračky? Týchto 7 vecí by sa nemalo v nej prať!

Čo nedávať do pračky? Týchto 7 vecí by sa nemalo v nej prať!

Ďakujeme tým, čo vymysleli elektronické zariadenia, ktoré nám uľahčujú každodenný život. Vedeli by ste si napríklad v dnešnej dobe predstaviť prať všetko svoje oblečenie v rukách a kdesi v potoku, kde tečie čistá voda? A v podstate v akomkoľvek ročnom období i počasí? My už veru nie! Bez práčky by sme si už život nevedeli predstaviť. Veď prečo si neuľahčovať život, keď je to možné? Musíme uznať, že život je v dnešnej dobe možno jednoduchší.

Už žiadne vyváranie bavlnených plienok! Nahradili ich totižto jednorazové plienky – aj keď povedzme si, životné prostredie pri ich používaní značne trpí. Ohrievanie jedla je jednoduchšie vďaka mikrovlnke, upratovanie vďaka robotickým vysávačom a pod.

A pri praní stačí nahádzať všetko oblečenie do bubna práčky, zvoliť prací program, pridať pracie prípravky a všetko toto šikovné zariadenie urobí za nás. Popritom sa my môžeme venovať iným činnostiam, oddychu či rodine. ALE! Nie všetko je možné prať v práčke. Existujú niektoré tkaniny, ktoré nie sú vhodné na pranie v nej. Základom je rozoznávať pracie symboly, od ktorých sa odvíja spôsob prania. Ak je na etikete oblečenia symbol prania prečiarknutý krížikom, daná vec nie je vhodná na pranie v práčke. A čo podľa odborníkov do pračky dozaista nepatrí?

Pozri aj: Ako rozmraziť kuracie mäso rýchlo a jednoducho? 3 metódy, ktoré neohrozia zdravie!

1. PLAVKY

Iróniou je, že plavky sú určené na plávanie, a teda na kúpanie sa v bazéne či v mori. No na druhej strane, nie je vhodné ich prať v práčke. Už 15-minútový cyklus by ich mohol zničiť. Riziko poškodenia nastáva predovšetkým pri plavkách s kosticami – tie pri odstreďovaní môžu z plaviek „vyliezť“. To platí aj pri plavkách s rôznymi ozdobami a aplikáciami, ktoré by sa mohli pri praní poškodiť. Plavky je preto vhodné prať ručne.

2. SPODNÁ BIELIZEŇ

Predovšetkým čipkovaná spodná bielizeň je príliš jemná na to, aby ste ju jednoducho hodili do práčky. Nezabúdajte, že čokoľvek vyrobené z čipky je potrebné prať len v rukách. Odborníci pridávajú, že takúto bielizeň je vhodné prať v studenej vode a vysušiť na vzduchu.

3. KOŽENÉ OBLEČENIE

Kožené oblečenie – bundy, legíny alebo nohavice, by sa mohlo pri praní v práčke poškodiť (mohlo by popraskať a začať sa „olupovať“) či dokonca stratiť svoj tvar. Čo však v prípade, že ich potrebujete vyprať? Spoľahnite sa v tomto prípade na čistiareň alebo ho vyperte v rukách.

4. ORTOPEDICKÉ VANKÚŠE

Keď hovoríme o ortopedických vankúšoch, na mysli máme predovšetkým penové. Tie nie je vhodné prať v práčke. V prípade, že to vyskúšate, môže sa stať, že sa vankúše roztrhnú. Stratiť môžu aj svoj tvar, v dôsledku čoho by už nebola zachovaná ich účinnosť.

Odporúčame tiež: Ako skladovať jablká? Chrumkavé ostanú 6 týždňov aj dlhšie jedine vďaka tomuto!

5. KLOBÚKY A ŠILTOVKY

Tvarované klobúky, ba ani šiltovky, sa neodporúča prať v práčke. Mohli by sa totižto ľahko poškodiť. Okrem toho, že by stratili svoj pôvodný tvar, mohli by aj popraskať alebo sa neprirodzene zvlniť. Tiež sa po praní v práčke a nevhodnom sušení môžu na nich vytvoriť fľaky. Vyskúšať však môžete trik, ktorý mnohí odporúčajú, a to pranie šiltovky v umývačke riadu. Šiltovku nielenže „vyperie,“ ale aj vysuší.

6. OBLEČENIE S APLIKÁCIAMI

Či už oblečenie s flitrami, kamienkami, potlačou alebo rôznymi výšivkami, by sa rovnako nemalo prať v práčke. Pri jeho praní by ste mali postupovať opatrne, aby sa nezničilo. V bubne práčky môže dôjsť k odtrhnutiu flitrov i kamienkov. Je lepšie takéto oblečenie namočiť do umývadla a vyprať ho ručne bez drsného drhnutia a naťahovania.

7. SO ZVIERACÍMI CHLPMI

Ak máte domáceho maznáčika a chlpy máte úplne všade, tak pred praním oblečenia sa chlpov zbavte. V prípade, že hľadáte spôsob, ako na zvieracie chlpy, tak vyskúšať môžete lepiacu pásku, mäkkú handričku či gumené rukavice.

A prečo takéto oblečenie nedávať do práčky? Veľké množstvo chlpov môže upchať filtre vodných čerpadiel, čo následne vedie k poruche alebo úniku vody z práčky.  Odporúčame však voliť práčku so špeciálnym programom proti zvieracím chlpom.

Pozri aj: Senecio rowleyanus alebo starček – plazivý sukulent v tvare guľôčok, ktorý si zamiluješ!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Andrea Hrtúsová 08.10.22 23:26

AH
karma
115.00

Zaujímavý článok. Novinkou je pre mňa pranie vecí, na ktorých sa nachádzajú chlpy zo psa. Ďakujem. Toto som nevedela

  • 0
Odpovedať

Janka Komadova 10.10.22 06:02

karma
-1.00

ja aj letné šaty, blúzky, šatky periem v rukách

  • 0
Odpovedať

Beáta Havala 02.11.22 08:40

BH
karma
-1.00

tak ja davam plavky a spodnu bielizen do pracky uplne bezne, este sa nestalo ze by mi tieto kusky oblecenia pracka poskodila

  • 0
Odpovedať

Inga Lodr 07.11.22 08:09

IL
karma
-1.00

spodnu bielizen a plavky v pracke periem uplne bezne, plavky sem tam preperiem len v rukach

  • 0
Odpovedať

Linda Nijkl 11.11.22 09:45

LN
karma
-1.00

ja jedine co take v pracke neperiem su koberceky, tie radsej zanesiem kdesi do pracovne ako si nicit svoju pracku

  • 0
Odpovedať

Anna Nusk 16.11.22 07:59

AN
karma
-1.00

pracku mam kupenu od oravy a ja do nej davam prat vsetko co potrebujem vyprat, malokedy sa stane ze idem s vecami do cistiarne

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní