Efektívne umývanie okien podľa expertov: Takto sa budú blyšťať!

Efektívne umývanie okien podľa expertov: Takto sa budú blyšťať!

Čistenie okien zväčša praktizujeme tak dvakrát do roka, pričom nejde práve o našu obľúbenú domácu prácu. Keď však musíš, tak musíš a my sa, hoci nerady, musíme podujať aj na túto nudnú a namáhavú činnosť. Robíme však všetko správne? Efektívne umývanie okien podľa expertov vyzerá takto. 

Načasovanie hrá rolu

Niekedy je správne načasovanie domácich prác kľúčovým kritériom, a to platí dvojnásobne pri umývaní okien. Zvoľte si deň, kedy nebude pršať, ale nemalo by ani svietiť slnko, aspoň nie priamo na okná.  Slnečné lúče spôsobujú rýchle zasychanie vody, čo zanecháva na skle nepekné a najmä ťažko odstrániteľné šmuhy. Správnym načasovaním umývania okien tomuto predídete.

Inšpiruj sa: Veľké chyby pri praní: Tieto tri vážne ohrozujú tvoje zdravie!

čím umývať okná

Zdroj: Shutterstock®

Správne produkty

Aj výber alebo skôr kúpa vhodných produktov je dôležitá. Podľa odborníkov by ste mali stierku na sklo odložiť, pretože narobí viac škody ako úžitku. Stavte skôr na kvalitný prostriedok na leštenie s dobrým rozprašovačom a zásobte sa. Pretože ak chcete, aby boli okná dokonale čisté a blyšťali sa, musíte ho použiť naozaj veľa. Akú handru používať? Zvoľte produkt z mikrovlákna, ktoré dobre absorbuje vodu. Ak ste skôr zástankyňou umývania okien s papierovými utierkami, nešetrite na nich. Mali by byť čo najkvalitnejšie, pretože tenké papierové obrúsky sa môžu roztrhať a zostať na vašom čistom okne.

spôsob umývania okien

Zdroj: Shutterstock®

Ako postupovať?

Vy to možno nevidíte, no na oknách je veľa špiny a prachu, ktorý by ste mali pred samotným namočením odstrániť. Použiť môžete prachovku alebo vysávač, ak k nemu máte príslušný nástavec. Nezabudnite ani na žalúzie a rolety, ktoré tiež potrebujú očistiť. Následne začnite s umývaním okien. Najprv s teplou vodou, do ktorej môžete pridať saponát. Okno vysušte a až potom leštite.

Tip na záver! Aby ste vedeli, na ktorej strane okna sa vytvorila šmuha, čistite vždy vnútornú stranu horizontálne a vonkajšiu vertikálne. Ľahko tak zistíte, z ktorej strany okna sú nedokonalosti, ktoré treba napraviť a nespravíte si zbytočnú prácu navyše na strane, ktorá je dokonale čistá.

- Anketa

AKO ČASTO UMÝVATE OKNÁ?

Odpovedalo 64 ľudí  

Raz ročne.
5%
Dvakrát ročne.
39%
Viac ako dvakrát ročne.
55%
Nikdy.
2%
Okná si dávam umývať upratovacej službe.
0%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 24.04.19 06:44

ĽŠ
karma
100.00

Výborný tip na záver, vďaka!

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 24.04.19 07:43

MC
karma
109.00

Umývam okna klasický s kvalitným prípravkom na okna .

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 24.04.19 13:30

karma
108.00

Keby ich chcel niekto efektívne umyť za mňa...

  • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 24.04.19 19:43

MM
karma
100.00

žiadnu vedu netreba z toho robiť, hlavná vec, že sú čisté, veď aj tak dlho nevydržia

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 24.04.19 21:31

JK
karma
100.00

Okná umývam každé 3-4 týždne

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní