Kávovník arabský – ten nemôže v domácnosti chýbať žiadnemu milovníkovi kávy

Kávovník arabský – ten nemôže v domácnosti chýbať žiadnemu milovníkovi kávy

Hľadáte izbové rastliny, ktorými si skrášliť svoj domov? Ak máte moderne zariadený byt či dom, odporúčame kávovník arabský. Áno, presne ten, z ktorého sa pripravuje šálka vášho obľúbeného povzbudzujúceho nápoja. Kávovník arabský, ktorý je pestovaný primárne za účelom výroby kávy, je možné v našich končinách pestovať i v izbových podmienkach ako bežnú izbovú zeleň.

I keď zo svojho kávovníka pravdepodobne nebudete mať obrovskú zásobu kávových zŕn, pri dôkladnej starostlivosti a trpezlivosti si občas budete možno môcť zo svojej úrody pripraviť aj šálku espressa. A aj keby nie, váš kávovník vám minimálne skrášli obydlie, trebárs obývačku či kuchyňu. Jeho veľkou výhodou je nenáročnosť. Ako sa o kávovník správne postarať? Kam ho umiestniť a ako často ho zalievať? 

Kávovník arabský ako izbová rastlina

Kávovník arabský, latinsky Coffea arabica, je vždyzelený ker z čeľade marenovité, ktorého domovinou sú horské oblasti Etiópie. Je charakteristický svojimi tuhšími zvlnenými listami, ktoré môžu dosahovať dĺžku až 15 cm. Početné biele kvety vyrastajú vo zväzočkoch. Plodom kávovníkov sú kôstkovice, ktoré majú najskôr zelenú a neskôr žltú, červenú až fialovú farbu. Ukrývajú jedno alebo dve semená s typickou pozdĺžnou ryhou. 

Kávovník arabský dnes možno označiť za najrozšírenejší druh kávovníka, ktorý je pestovaný na výrobu kávy. Po celom svete je pestovaný najmä v tropických a subtropických oblastiach. I v miernom pásme a ďalších oblastiach ho však možno pestovať v interiéri ako izbovú rastlinu. Kým v prirodzených podmienkach dorastá pokojne do výšky 6 m, pri pestovaní v kvetináči je vysoký okolo 2 až 3 m. 

V interiéroch sa často stretávame so zakrpatenými odrodami kávovníka arabského. Kávovník sa ako nenáročné izbovka hodí do svetlých moderných interiérov, ktoré dokáže rozvoňať svojimi kvetmi. Menšiu úrodu dokáže dokonca priniesť aj v bytových podmienkach pri vhodnej starostlivosti. 

Odporúčame: ​Krotónovec – unikátna izbovka s okrasnými listami v jesenných farbách

starostlivosť o kávovník

Zdroj: instagram.com/cartoleriacampagnol

Umiestnenie kávovníka v domácnosti

Kávovník arabský je ako izbová rastlina nenáročný na pestovanie, no minimálne je potrebné splniť aspoň zopár pestovateľských podmienok, aby sa mu darilo. Jednou z nich je vhodné umiestnenie. Kávovník je ideálne pestovať v presvetlenej miestnosti, do tmavších izieb volíme radšej iné rastlinné druhy. Avšak, umiestnenie na priamom ostrom slnku rovnako nie je úplne vhodné, pretože slnečné lúče môžu spáliť rastline listy. 

Výber miesta je vhodné dobre zvážiť, pretože následné premiestňovanie sa rastline nemusí páčiť. Kávovníky sú na zmenu miesta háklivé, čo sa môže prejaviť napríklad zhadzovaním listov. To, čo tieto rastliny ešte nemajú rady, je prievan. Preto kávovník umiestnite tak, aby naň neprúdil chladný vzduch z okna či klimatizácie.

Hlavné zásady pestovania kávovníka

 • Teplota – kávovník má rád teplo. Najviac mu vyhovuje stála teplota okolo 24 °C, v lete môže byť ešte vyššie, v zime by sa mala pohybovať okolo 18 °C a 20 °C. Znesie aj teploty nad 15 až 16 °C, no môže mu to mierne škodiť (môže napr. viac zhadzovať listy).
 • Vlhkosť vzduchu – rastlina ocení vlhší vzduch, počas leta i pravidelné rosenie listov odstátou vodou izbovej teploty. Avšak, kávovník dokáže zvládnuť aj suchší vzduch, napríklad vzduch vo vykurovanej miestnosti. 
 • Zálievka – kávovník vyžaduje pravidelnú výdatnú zálievku, počas leta podľa potreby aj dva razy týždenne. Kvetináč s rastlinou je vhodné postaviť do nádoby s vodou, v ktorej ho necháme asi pol hodinu. Rastlina sa tak dostatočne napije. Kávovník nikdy nenechávame dlho stáť vo vode, premočenie znáša zle a môžu mu začať hniť korene. V zime zálievku znížime, no rastlina by nemala preschnúť. 
 • Substrát – vhodný je aj bežný univerzálny substrát, kávovník ocení tiež mierne kyslý hlinito-piesčitý substrát. 
 • Hnojenie – od jari do jesene hnojíme dvakrát mesačne univerzálnym tekutým hnojivom. 
 • Presádzanie – mladé rastliny presádzame každú jar do kvetináča, ktorý je o niečo málo väčší. Pri presádzaní nezabúdame na drenážnu vrstvu, aby sa rastline nepremáčali korene. Staršie rastliny presádzame podľa potreby, keď prerastú kvetináč. Po presadení sa odporúča rastlinky s holými konárikmi radikálne zostrihať. 

Odporúčame: Kalatea – izbová kráska mnohých tvárí, ktorá zútulní domov

Ako rozmnožovať kávovník?

Kávovník je možné rozmnožiť viacerými metódami, najľahšie však pomocou kvalitných polodrevnatých odrezkov. Odrezok odoberieme zo zdravej rastliny, následne z neho odstránime prebytočné listy (stačí ponechať len dva najhornejšie). Potom je vhodné odrezok namočiť do práškového stimulátora, ktorý podporí rast nových koreňov. Nakoniec takto pripravený odrezok kávovníka zapichneme do substrátu určeného priamo na rozmnožovanie. 

Odrezku je vhodné zabezpečiť stálu teplotu do 25 °C, vysokú vzdušnú vlhkosť a nepretržite mierne vlhký substrát. Kávovníku môže trvať zakoreňovanie pokojne až 2 či 3 mesiace. Keď má rastlinka dostatočne vyvinutý koreňový systém, možno ju presadiť do nového kvetináča. 

Kávovník možno rozmnožovať a pestovať aj z dozretých semien, samozrejme, tých nepražených. Avšak, v bytových podmienkach dozreté plody sa obvykle vyznačujú nízkou klíčivosťou, preto ak chcete vyskúšať pestovanie kávovníka zo semienka, vhodné je zakúpiť si ho v záhradkárstve či na internete. Pri sadení semienka je však nevyhnutná trpezlivosť. Takto vypestovaný kávovník vám zakvitne a urodí približne až po siedmich rokoch. 

Problémy pri pestovaní kávovníka

 • Žltnutie listov – príčinou bude pravdepodobne nadmerná zálievka. Skontrolujte substrát. Ak je premočený, presaďte kávovník do suchého substrátu. Žltnutie starších spodných listov počas zimy je normálne. 
 • Ovisnuté listy – pokiaľ listy rastliny klesajú, chýba im voda. Rastlinu výdatne zalejte. 
 • Listy strácajú sýtozelenú farbu – majú nedostatok vlahy, rastline doprajte pravidelnú zálievku. 
 • Hnedé suchšie fľaky na listoch – pravdepodobne ide o spáleniny od slnka. Rastlinu premiestnite na svetlé stanovište ďalej od priamych slnečných lúčov.
 • Zasychanie okrajov listov – spôsobené prevažne veľmi suchým vzduchom, i keď kávovník zvláda dobre i suchší vzduch a pobyt vo vykurovaných miestnostiach. 
 • Opadávanie listov – príčiny môžu byť rôzne. Spôsobiť to môžu rýchle zmeny teploty, prievan, príliš nízka teplota v miestnosti aj nedostatok živín. 
 • Kávovník nekvitne a nerodí – možno je príliš mladý, alebo nie sú splnené pestovateľské podmienky, napr. dostatok zálievky, svetla a živín. 

Odporúčame: ​Senecio rowleyanus alebo starček – plazivý sukulent v tvare guľôčok, ktorý si zamiluješ!

Zdroj úvodných foto: instagram.com/vivaio_pugliesi_vt, instagram.com/houseplantfairy


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Elena Švachová 25.10.22 21:15

karma
109.00

Kávovník arabský veru nemám, ale páčia sa mi jeho listy.

 • 0
Odpovedať

Janka Komadova 28.10.22 08:03

karma
-1.00

Nemám ho no je pekný

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní