TOP mýty o dezinfekcii: Oddeliť pravdu od lží je teraz priorita!

TOP mýty o dezinfekcii: Oddeliť pravdu od lží je teraz priorita!

  • Zdieľaj:
 • 3

Priznajte sa, aj vy máte dezinfekčný prostriedok vždy po ruke? Ani sa vám nečudujeme. V dnešných pandemických časoch to azda ani inak nemôže byť. Stavíme sa však, že týmto vaša dezinfekčná zbierka nekončí. Dezinfekciu určite oveľa viac používate aj v domácnosti.

Niekedy je však pri pretlaku informácií ťažké vôbec rozlíšiť napríklad to, čo sa vlastne za dezinfekciu ako takú dá považovať. My sme pre vás zhromaždili najväčšie mýty o dezinfekcii, ktoré vám pomôžu aj pri tejto dileme.

Nie je všetko dezinfekcia, čo čistí

Na začiatku roka nás pandémia koronavírusu zasiahla pomerne nepripravených. Dezinfekcia bola zrazu nedostatkovým tovarom a my sme si ju v mnohých prípadoch museli vyrobiť doma. Dnes je však situácia iná a pulty predajní sú dezinfekciami rôznych druhov doslova preplnené.

Ak ste si však mysleli, že každý čistiaci prostriedok aj dezinfikuje, ste na omyle. Ide o prvý a pomerne dosť rozšírený mýtus. Čistiť znamená odstraňovať nečistoty z povrchov, no nie je to záruka dezinfekcie, ktorá by mala účinne zabíjať baktérie a vírusy.

Odporúčame: Fenomén s názvom Netflix: Pre toto sa teší veľkej popularite

ako účinne dezinfikovať

Zdroj: Shutterstock®

Keď superschopnosti octu končia

Ocot je pre mnohých univerzálna ingrediencia – používa sa v kuchyni do varenia a aj na údržbu domácnosti. Dôverovať mu môžete pri čistení, no pokiaľ ide o jeho dezinfekčné schopnosti, dôveru si jednoducho nezaslúži, a to ani v prípade, že ste si z neho vyrobili „dezinfekciu”. Čo však za skúšku stojí, no mnohí tomu neveria, sú rôzne ekologické dezinfekcie na rastlinnej báze. Fungujú, no odborníci tvrdia, že v niektorých prípadoch pomalšie.

dezinfekcia domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

Dezinfekcia ide cez mŕtvoly...

... a funguje ihneď. Toto sú dva mýty, ktoré musíme ihneď vyvrátiť. Niektorí z nás totiž dezinfekciám dôverujú natoľko, že ich pokojne nastriekajú aj na poriadne znečistený povrch. Je to však chyba a je možné, že dezinfekcia takto vôbec nezaberie alebo nezaberie dostatočne. Odborníci sa zhodujú na tom, že povrchy treba najskôr vyčistiť, napríklad použitím mydla s vodou, vysušiť ho a až potom dezinfikovať.

Pozor, takmer žiadna dezinfekcia neprináša sľubovaný účinok ihneď po aplikácii. Tu je vhodné čítať návod na použitie prostriedku, ktorý zväčša upozorňuje na niekoľko minútový interval, ktorý potrebuje na to, aby zafungoval.

Pozri aj: VIDEO, ktoré odhalilo, prečo nosiť rúško: Už si ho viac nezabudneš!


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 17.11.20 06:54

ĽŠ
karma
100.00

Poučný článok!

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 19.11.20 08:57

KS
karma
133.00

Ale tiež to s tou dezinfekciou netreba veľmi preháňať, aby sme si v dome nevytvorili príliš sterilné prostredie a keď z neho vyjdeme, tak sa na nás choroby budú chytať jedna radosť :-) V detstve si pamätám, že som cmúľala kamienky zo zeme ako cukríky a nikto neriešil prehnanú dezinfekciu :-D Takže ja sa držím skôr hesla, že čistota pol života, ale všetko s mierou :-)

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 19.11.20 18:27

MC
karma
111.00

V súčasnom období zaujímavá téma.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Outfit v pastelových tónoch: Neboj sa farebných kombinácii – sú vhodné aj do práce
Módne outfity

Outfit v pastelových tónoch: Neboj sa farebných kombinácii – sú vhodné aj do práce

 • 2
 • 22.06.2022
Trendy v okuliaroch pre sezónu 2022: Budeš chcieť všetky!
Módne inšpirácie

Trendy v okuliaroch pre sezónu 2022: Budeš chcieť všetky!

 • 3
 • 28.04.2022
Volány v centre pozornosti: Toto leto im neodolá žiadna dáma
Módne inšpirácie

Volány v centre pozornosti: Toto leto im neodolá žiadna dáma

 • 0
 • 25.05.2022
TOPlist