Tropická kráska s jedinečnými listami: Ako sa starať o alokáziu?

Tropická kráska s jedinečnými listami: Ako sa starať o alokáziu?

Pravdepodobne žiaden príbytok sa nezaobíde aspoň bez jednej jedinej izbovej rastlinky. Vďaka ich rôznorodému vzhľadu si skrátka nájdu miesto v každom interiéri. Ak chcete svoj domov skrášliť nejakou štýlovou a nenáročnou rastlinkou, dobrou voľbou sú napríklad takzvané riasogule. Ak hľadáte rastlinu do moderného interiéru, ktorá každého uchváti jedinečným vzhľadom, tou pravou je určite Monstera deliciosa (pokiaľ máte veľa priestoru) alebo Pilea peperomioides  (pokiaľ hľadáte zeleň menších rozmerov). Vskutku unikátnou izbovou rastlinou je však aj takzvaná alokázia, latinsky Alocasia, ktorá rovnako patrí medzi rastliny s okrasnými listami. Alokázia predstavuje rod rastlín patriacich do čeľade áronovité, ktorých domovinou je tropická aj subtropická Ázia a Austrália.

Tento rod zahŕňa celé desiatky druhov a rozličných vyšľachtených odrôd rastlín, ktoré môžu pokojne dorastať až do výšky 150 cm, dokonca aj do šírky jedného metra. Vo všeobecnosti sú však alokázie charakteristické svojimi unikátne tvarovanými listami. U mnohých druhov sú listy pomerne veľké, sýtozelené alebo tmavozelené a majú výraznú bledú žilnatinu. Veľmi známy je hybrid Alocasia amazonica s krásnymi lesklými zelenými listami a takmer bielou žilnatinou aj lemovaním. Alocasia regulina (odroda Black Velvet) má zase úchvatné tmavé zamatové listy. Veľmi populárnou sa stala aj Alocasia zebrina, ktorá má spravidla zelené listy bez žilnatiny, no každého zaujme dekoratívnou stonkou s pruhmi. Ak sa rozhodnete alokáziou skrášliť i svoj domov, prečítajte si najskôr, akú starostlivosť potrebuje. 

Odporúčame: Správna starostlivosť o izbové rastliny v zime: Aké chyby nerobiť?

Kam rastlinu umiestniť?

Správne umiestnenie rastliny v interiéri nikdy nepodceňujte. Niektoré rastliny potrebujú dostatok svetla, iné treba pred priamymi slnečnými lúčmi skôr chrániť. Čo sa týka alokázie, tak najlepšie urobíte, ak rastlinu umiestníte na stanovište s dostatkom rozptýleného svetla. Pre alokáziu nie sú vhodné miesta, kde dopadajú ostré slnečné lúče. Pri výbere stanovišťa pre túto tropickú krásku však myslite aj na priestor. Kým mladé rastliny ho veľa nezaberú, tie staršie áno. Alokázie pomerne rýchlo rastú a zaberajú priestor aj do šírky. Ich samotné listy môžu mať dĺžku aj cez 30 centimetrov. Taktiež je vhodné vybrať miesto, na ktorom nehrozí, že rastlina prechladne. Alokázie možno pestovať v miestnostiach s bežnou izbovou teplotou okolo 18 °C až 22 °C, v zime by však teplota v interiéri nemala klesať pod 16 °C.

Pozri aj: Najkrajšie sukulenty do bytu: Ktoré privítaš aj u seba doma?

Ako často ju zalievať?

Alokázie rozhodne nepatria medzi suchomilné rastliny, no nepoďakujú sa vám ani za premokrenú pôdu. Zálievka musí byť primeraná. Rastlinu zalievajte pravidelne. Je vhodné udržiavať substrát mierne vlhký, no medzi jednotlivými zálievkami ho nechajte vždy trochu preschnúť. Prípadnú prebytočnú vodu z misky vždy vylievajte. Počas leta môžete rastlinu polievať v malom množstve 1 až 2 razy týždenne, cez zimu je potrebné zálievku obmedziť a substrát udržiavať o niečo suchší. Alokázie sú však náročné na vzdušnú vlhkosť. Bude sa im dariť, ak ich budete pravidelne a často rosiť, prípadne im môžete aj utierať listy od prachu vlhkou handričkou. Okrem toho treba pri pestovaní alokázií myslieť aj na pravidelné hnojenie, a to najmä počas vegetačného obdobia dvakrát mesačne. Počas zimy hnojenie potrebné nie je. 

Aké problémy sa môžu vyskytnúť?

Alokázia nepatrí medzi najmenej náročné izbové rastliny na pestovanie, no pri dodržaní jej požiadaviek to s ňou nepôjde ťažko. I tak sa však môžu vyskytnúť určité problémy. Alokázie napríklad môžu napadnúť rozličné škodce. Tým sa často darí najmä v suchom prostredí. V rámci prevencie sa preto odporúča pravidelné rosenie. Alokázia môže tiež prechladnúť, čo sa často prejavuje hnedými škvrnami na listoch. Veľké škvrny na listoch sa však môžu objavovať aj z dôvodu pôsobenia priamych slnečných lúčov. V týchto prípadoch je vhodné prehodnotiť, či je rastlina umiestnená na vhodnom stanovišti. Ak celé listy rastliny začnú žltnúť, dôvodom býva spravidla preliatie. Prelievanie tiež spôsobuje viditeľnú hnilobu, následkom ktorej môže rastlina tiež uhynúť. Taktiež sa môže stať, že rastlina začne pred zimou viac zhadzovať listy. Spravidla na jar však vyženie nové. 

Odporúčame: TOP mäsožravé rastliny: Ktoré z nich by si privítala u seba doma?

Ako alokáziu rozmnožiť?

Alokáziu nezabúdajte pravidelne presádzať. Ako sme už spomínali vyššie, rastie naozaj rýchlo. Mladšie rastliny presádzame pokojne každú jar, starším rastlinám postačí väčší kvetináč zvyčajne raz za dva roky. Pri presádzaní môžete použiť bežný substrát na izbové rastliny, respektíve rašelinový substrát. Nezabudnite na drenážnu vrstvu z kamienkov alebo z keramzitu, vďaka ktorej zabránite hnitiu koreňov. Rozmnožovanie alokázie nie je nijako zvlášť náročné. Rozmnožujeme ju delením alebo odrezkami, prípadne malými výhonkami, ktoré materská rastlina vyženie. Na záver je ešte potrebné spomenúť, že alokázia je jedovatá, preto dávajte pozor v prípade psov, mačiek alebo malých detí v domácnosti. Pri presádzaní alebo manipulácii s rastlinou môžete použiť ochranné rukavice, prípadne si následne nezabudnite ruky umyť. 

- Rôzne druhy alokázie
1 z 10

Zdroj foto (úvodná koláž): Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 17.12.20 06:53

ĽŠ
karma
100.00

Krásna, prijala by som do zbierky!

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 18.12.20 10:07

KK
karma
105.00

Krásna rastlinka, ale už by som ju nemala kam dať.

  • 0
Odpovedať

Marika Michálková 18.12.20 15:00

MM
karma
107.00

Zvláštna, nevšedná, ale pekná

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 18.12.20 17:34

MM
karma
100.00

dostala som túto rastlinku z kvetinárstva v biednom stave, ale nedokázala som ju zachrániť, inak je krásna

  • 0
Odpovedať

Petra Becková 19.12.20 13:42

PB
karma
-1.00

Ahojte redakční priatelia. Ďakujem za celoročné kvalitné , zaujímavé a poučené príspevky, ktoré ste nám éterom vnášali do našich domovov aj sŕdc. Často dostávam otázku : Aké knihy čítaš? a ja pohotovo odpovedám : KAM.za.KRÁSOU. - A to je aká, - znie dovetok. Nuž, taká, v ktorej je všetko ! - odpovedám. Rada sa s ňou budem stretávať aj v roku 2021.
Dozvedela som sa o pestovaní kvetov, najviac ma zaujala starostlivosť o alokáciu a svokrin jazyk.
Krásny adventný čas a iskrivé Vianočné sviatky prajem všetkým vám.

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 19.12.20 22:41

karma
109.00

Alokáziu nemám,je krásna.Mám iné podobné rastlinky a určite by som sa potešila aj tejto.

  • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 20.12.20 18:37

JK
karma
100.00

Sú pekné priateľka by sa potešila

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 25.03.21 08:58

karma
127.00

pekná ale náročná, takže pre mňa nie.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní