Aj podanie ruky o tebe veľa napovie. Vyhni sa trápnym situáciám!

Aj podanie ruky o tebe veľa napovie. Vyhni sa trápnym situáciám!

Aj niečo také bežné a banálne, ako je podanie ruky, je významnou súčasťou toho, aký prvý dojem v ľuďoch zanecháte. Hoci sa to nezdá, je mimoriadne dôležité, či ruku stisnete pevne alebo mľandravo, či sa pritom pozeráte do očí alebo do zeme. Podanie ruky je neodmysliteľnou súčasťou neverbálnej komunikácie, konkrétne takzvanej haptiky (reč dotykov). Veľa na ňom záleží. Prečo? Prezradíme vám to.

Samotné podanie ruky nie je len obyčajný pozdrav. Význam tohto dotyku je oveľa hlbší. A vedeli to už jaskynní ľudia, ktorí toto gesto bežne používali, aby ukázali, že druhá strana sa nemusí obávať, pretože nie sú ozbrojení, naopak, prichádzajú v mieri. Neverbálna komunikácia je aj dnes výrazne silným komunikačným nástrojom. Podanie ruky je bežné v každej časti sveta a líši sa len v malých detailoch, ak si ovšem odmyslíme eskimácke trenie nosov ako formu pozdravu. Ide jednoznačne o najstarší a najprirodzenejší spôsob komunikácie. 

Odporúčame: Kam za krásou... jazyka? Toto sú najhoršie zlozvyky vo vyjadrovaní

Kedy a ako sa podáva ruka?

Ruka sa podáva pri pozdrave, privítaní, lúčení, začiatku jednania, uzavretí dohody, pri zmierení, gratulácii, kondolencii, pred aj po súťaži či športovom stretnutí a pri návrhu na tykanie. Podanie ruky môže byť tak formálne, ako aj priateľské, intímne a neformálne. Je mimoriadne dôležité, či vaše podanie ruky sprevádza úsmev alebo zamračená tvár. Veď podľa štatistík stačí prvých desať sekúnd na to, aby si človek o vás spravil obraz.

Spotené ruky? Čo si budeme klamať, nemusí to byť len sprievodný jav toho, že nám je horúco, ale aj prejav nervozity. V takomto prípade je viac, než žiadúce, utrieť si ruku do oblečenia, ale nepatrným pohybom, nie viacnásobným okázalým otieraním o nohavice.

správne podávanie rúk

Zdroj: Shutterstock®

Pocit pokoja prejavíte druhej strane tak, že vystriete obe ruky, pričom ľavou prikryjete dlaň druhej osoby. Toto familiárne gesto o vás napovie, že ste srdečný, dôveryhodný a starostlivý človek. Dajte si však pozor na prehnané potriasanie rúk. Je prípustné raz-dvakrát rukou potriasť, rozhodne sa však nesnažte vytriasť z druhého dušu! Ak, naopak, ruku podáte na veľmi krátky čas a mdlo či vlažne, vysielate tým signál o svojej vnútornej neistote. To isté platí, ak podáte ruku a vyhnete sa pritom očnému kontaktu. 

Neprehliadni: Poznáš pojem liečebné hladovanie? Prezradíme ti, na čo je dobré

priateľské podanie ruky

Zdroj: Shutterstock®

Kto podá ruku ako prvý?

Už vôbec sa nesnažte druhému ruku rozdrviť príliš silným a agresívnym stiskom. Naznačíte tým úmysel druhú stranu ovládať. V žiadnom prípade nepodávajte ruku s tým, že ľavú necháte vo vrecku. Pri podaní ruky by ste si mali zložiť aj slnečné okuliare a rukavicu. A keď už sme pri tom podaní ruky, viete kto tento úkon iniciuje? V obchodnej alebo pracovnej sfére platí pravidlo hierarchie, teda ruku ako prvý podáva nadriadený.

V tomto prípade neplatí pravidlo starších, ani pravidlo prednosti žien. Ruku podávajte celú, nielen prsty, pridajte k tomu jemný stisk a pohľad do očí. A platí to tak pri zoznamovaní sa s budúcou svokrou či budúcim šéfom na pracovnom pohovore, ako aj na znak uzavretia dohody. 

ako spraviť prvý dojem

Zdroj: Shutterstock®

Nezabúdajte na to, že je neslušné a nezdvorilé prichádzať k druhému človeku už zdiaľky so zdvihnutou rukou, pripravenou na podanie. Ruku zdvihnite až vtedy, keď k druhej osobe pristúpite. Zároveň nestojte príliš  blízko, no ani príliš ďaleko. Dajte si záležať aj na dĺžke podania ruky. Príliš krátky stisk je známkou nezáujmu až pohŕdania, zatiaľ čo príliš dlhý stisk môže v človeku vyvolať  nepríjemný dojem „lapenia do siete“.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Pavlína Vaksmundská 24.03.18 15:07

PV
karma
113.00

Pekný článok..Neznášam, ked mi niekto podá ruku len tak, že ledva sa dotkne mojich prstov, je to len také - akože.. nasilu ..!! Hned viem o človeku ,že je falošný,necitlivý a niečo v sebe skrýva.! Mám rada,ked sa podá ruka ,tak od srdca, a ešte ked sa prekryje druhou rukou , je to veľmi citlivé a srdečné..

 • 3
Odpovedať

Soňa Kelemenová 24.03.18 16:57

SK
karma
86.00

je to tak... treba sa naucit pravne podat tu ruku... ani silny stisk ale ani mlandravy.... a hlavne sa treba pozerat do oci.... jednoducho ak sa mi niekto nepozera do oci pre mna to svedci o nezaujme voci mojej osobe... az by som povedala ze az ignoracia mojej osoby

 • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 24.03.18 19:03

MM
karma
100.00

podanie ruky nie je banalita, veľa napovedá, veľa sa dá z podania vyčítať, svedčí o povahe toho ktorého človeka

 • 2
Odpovedať

Ľubica Šťastná 24.03.18 22:30

ĽŠ
karma
100.00

Nie je to len obyčajný pozdrav, napovie veľa, len treba "vedieť čítať".

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 24.03.18 22:53

karma
115.00

podanie ruky je pekný zvyk a ked sa k tomu pridá bozk na líčko-samozrejme medzi príbuznými a veľmi dobrými kamarátmi-je to ešte krajšie,či už privítanie,alebo pri rozlúčke.

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 25.03.18 18:09

MD
karma
132.00

Podať spotenú ruku je veľmi nepríjemné, aspoň mne určite, preto keď viem, že sa budú podávať ruky, bývam nervózna, lebo občas sa mi potia dlane.Z tej nervozity sa mi potia ešte viac, preto v ruke žmolím papierovú vreckovku :D ...Keď sa mi niekto pri podávaní rúk nepozerá do očí, nepovažujem to za prejav arogancie, pretože som to zažila skôr u nesmelých hanblivých ľudí, bol to prejav ich neistoty..

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 25.03.18 18:22

MD
karma
132.00

Podať spotenú ruku je veľmi nepríjemné, aspoň mne určite, preto keď viem, že sa budú podávať ruky, bývam nervózna, lebo občas sa mi potia dlane.Z tej nervozity sa mi potia ešte viac, preto v ruke žmolím papierovú vreckovku :D ...Keď sa mi niekto pri podávaní rúk nepozerá do očí, nepovažujem to za prejav arogancie, pretože som to zažila skôr u nesmelých hanblivých ľudí, bol to prejav ich neistoty..naopak- zažila som aj falošných ľudí, ktorí potriasali ruky vrúcne a ukážkovo a za rohom vás ohovorili. Preto nesúdim na základe takýchto vonkajších znakov..

 • 1
Odpovedať

Darina Božiková 27.03.18 15:25

DB
karma
114.00

najhoršie je podanie ruky typu skapatá ryba.

 • 0
Odpovedať

Lucia Tengelyová 23.04.18 13:24

LT
karma
-1.00

Poučný článok, žiaľ veľa ľudí o týchto veciach nevie.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní