Ako na bezpečný beh v daždi? Tu je niekoľko skvelých tipov!

Ako na bezpečný beh v daždi? Tu je niekoľko skvelých tipov!

Prichádza jar a s ňou aj viac športovania vonku. A veľmi obľúbeným vonkajším športom je celkom určite práve beh. O benefitoch behu ako takého asi príliš dlho hovoriť nemusíme, uzavrieť to však môžeme jednoducho tak, že pôsobí pozitívne na telo i myseľ. Ale čo taký beh v daždi? Pozreli sme sa na to, ako behať aj počas tejto nepriazne počasia.

Sledovať počasie sa oplatí

Vo všeobecnosti sa beh v daždi za nebezpečný považovať nedá. Platí to ale najmä vtedy, keď dodržiavame základné bezpečnostné pravidlá. Behať v daždi by sme však nemali vtedy, keď sa blýska a hrmí alebo vtedy, keď je dážď natoľko hustý, že si nevidíme ani pod nohy.

Pripraviť by sme sa mali dobre aj v prípade, že je vonku chladnejšie a do toho i prší. Ak podceníme vrstvenie funkčného oblečenia, riskujeme ochorenie či v horšom prípade dokonca i podchladenie. Nezabúdajme ani na nepremokavú vrchnú vrstvu, bez ktorej to asi nepôjde a tiež na kvalitnú bežeckú obuv určenú na daný typ povrchu, po ktorom sa chystáte behať.

Odporúčame ti: Prejavy syndrómu polycystických vaječníkov: Ktoré problémy neignorovať?

beh v teréne

Zdroj: Shutterstock®

Beh v teréne či na asfalte

Čo sa cieľa behu týka, keď vonku prší je vždy dobré poznať miesto, kam idete. Objavovanie neznáma si preto nechajte radšej na krajšie počasie. Na zváženie je aj to, či behať po ceste alebo v teréne. Zatiaľ čo beh po mokrej ceste môže byť náchylnejší na pošmyknutie sa a prípadné zranenie aj v teréne na vás môže číhať potenciálne nebezpečenstvo. Pri behu v daždi na ceste dbajte na reflexné prvky, aby ste boli viditeľnejší pre autá, spomaľte a skráťte i krok.

Čo sa terénu týka, vhodné je ho pozorne mapovať počas celého behu. Špeciálnu obozretnosť venujte popadaným konárom, vymytej pôde, ale aj klzkým listom. V lese nebehajte počas búrky prevádzanej silným vetrom či bleskami. V teréne sa vo všeobecnosti odporúča z bezpečnostného hľadiska behať minimálne vo dvojici.

beh v meste

Zdroj: Shutterstock®

Môžete spáliť menej

beh v daždi nejaké výhody či naopak, nevýhody? Pravdou je, že odborníci behu počas dažďa nepripisujú žiadne špeciálne benefity, aspoň nie ak sa bavíme o kondičke. Práve naopak, beh v daždi môže znížiť váš výkon, čo môže viesť aj k spáleniu menšieho množstva kalórií.

Napriek tomu vás môže beh daždi z dlhodobého hľadiska zoceliť a v konečnom dôsledku sa môžete stať lepším a vytrvalejším bežcom odolným aj voči ťažkým podmienkam. Beh v daždi má i ďalšiu výhodu – navodzuje psychickú pohodu a voľnejšie budú ulice či bežecké dráhy.

Inšpiruj sa: Overené kulinárske triky a tipy: Vďaka ním budú tvoje jedlá ako z michelinskej reštaurácie


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Juraj Podmanický 01.03.21 19:11

JP
karma
109.00

Myslím, že najbezpečnejšie je v daždi nebehať. Radšej budem behať dvakrát viac za dobrého počasia.

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 02.03.21 08:46

ĽŠ
karma
100.00

Výborné tipy!

  • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 02.03.21 17:52

TK
karma
105.00

bezpečné je v daždi nebehať...

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 05.03.21 09:09

JK
karma
100.00

Keď prší tak by som nebehala

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.03.21 21:31

karma
127.00

obdivujem ľudí, ktorí behajú a najmä v zlom počasí.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní