Ako na kvalitný spánok? Čo všetko o ňom potrebuješ vedieť?

Ako na kvalitný spánok? Čo všetko o ňom potrebuješ vedieť?

  • Zdieľaj:
 • 5

Trápia vás prebdené noci či problémy so zaspávaním? Kvalitný spánok vám zabezpečí, že si vaše telo poriadne oddýchne a vy naberiete dostatok sily a energie do ďalšieho dňa. Pripravili sme si článok, v ktorom vám poradíme, ako docieliť kvalitný spánok, vďaka ktorému sa váš život zlepší pozitívnym smerom vo všetkých oblastiach.

Dostatok spánku (približne sedem a pol až osem hodín za noc) je dôležitý pre duševné a fyzické zdravie. Nedostatok kvalitného spánku vedie k väčšiemu pocitu únavy. Ospalosť narúša kognitívne funkcie, čo môže viesť k poruchám učenia u detí, zhoršeniu pamäti u ľudí všetkých vekových kategórií, zmenám osobnosti či k depresiám. Ľudia, ktorí toho málo naspia, majú ťažkosti s rozhodovaním, sú podráždení a majú kratšie reakčné doby, takže sú vystavení väčšiemu riziku automobilových a pracovných úrazov. Málo spánku môže tiež nepriaznivo ovplyvniť život prispením k rozvoju obezity, cukrovky či rôznych srdcových chorôb. Ako docieliť kvalitný spánok? Poradíme vám!

Pozri tiež: Domáce zvieratá k malým deťom: Ktoré sú vhodné a ktorým povedať nie?

zásady kvalitného spánku

Zdroj: Shutterstock®

Vytvorte si optimálne prostredie na spánok

Spálňa patrí k tým najdôležitejším a najvyužívanejším miestnostiam každého domova. Zaistite, aby bola vaša spálňa pohodlná, tichá a neboli v nej rôzne rušivé prvky. Ak neviete zaspať pri svetle či nejakom hluku, siahnite po špuntoch do uší či maske na oči, ktoré vám pomôžu tieto problémy minimalizovať. Dôležité však nie je len samotné prostredie, kde spíte, ale aj vaše vnútorné nastavenie. Nikdy nechoďte spať s negatívnymi myšlienkami. Uvidíte, že na druhý deň sa zobudíte dostatočne vyspatý a svieži.

čo vplýva na kvalitu spánku

Zdroj: Shutterstock®

Vhodná posteľ vám zabezpečí kvalitný spánok

Posteľ je jedným z hlavných a kľúčových kusov nábytku každej spálne. Nepoužívajte svoju posteľ na nič iné ako na spánok a intímne chvíle. Vo svojej spálni sa nepozerajte na televíziu, nejedzte, nepracujte a nepoužívajte počítač či telefón. Nech už hľadáte novú jednolôžkovú, manželskú, rozkladaciu, posteľ z drevodekoru či čalúnenú, tak na Postele-spalne.sk si vyberie z ich širokej ponuky naozaj každý.

Pri kúpe novej postele majte na pamäti, že je ideálne zadovážiť si aj kvalitný matrac. V e-shope Postele-spalne.sk nájdete rôzne typy matracov vyrobených z najmodernejších materiálov, ktoré vám poskytnú dokonalé podmienky na spánok. Nezabudnite na matracový chránič, ktorý predĺži jeho životnosť a matrac vám bude slúžiť dlhé roky.

Veľa ľudí nekladie pri kúpe postele dôraz na vhodné a kvalitné rošty. Nerobte rovnakú chybu aj vy a vyberte si z ponuky roštov na Postele-spalne.sk. Všetky rošty sú vyrábané z kvalitného dreva a ich nosnosť závisí od výberu typu roštu.

tipy pre kvalitný spánok

Zdroj: Shutterstock®

TIP NA ZÁVER

Vyhýbajte sa kofeínu (nachádza sa v káve, čaji, čokoláde, kole a niektorých liekoch proti bolesti), alkoholu, nikotínu a iným chemickým látkam, ktoré narúšajú spánok. Ak máte ťažkosti so zaspávaním, so spánkom alebo ak sa napriek zdanlivo primeranej noci spánku cítite ospalí a unavení, môžete trpieť poruchou spánku. Aplikujte do svojho života nielen naše tipy na kvalitný spánok, ktoré sme spomenuli v tomto článku, ale vyhľadajte aj odbornú pomoc.

Zaujme ťa: Dizajnérka Ivana Mentlová: Česká kráľovná minimalizmu a nadčasovosti


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 27.10.20 06:22

ĽŠ
karma
100.00

Rady, ktoré určite dopomôžu ku kvalitnému spánku.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 27.10.20 09:01

KK
karma
113.00

Veľmi dôležité je vnútorné nastavenie.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 27.10.20 17:12

MM
karma
118.00

pravidelnosť, zdravá únava, pobyt na čerstvom vzduchu, pozitívne myslenie sú zárukou dobrého spánku

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 27.10.20 17:25

karma
107.00

Veľmi dobre napísané, niet nad kvalitný a dostatočne dlhý spánok, ktorý v neposlednom rade je aj základom dobrej imunity. No tak ako jeho nedostatok aj nadbytok škodí zdraviu.

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 31.10.20 09:03

MC
karma
111.00

fyzická námaha ,dobra myseľ, a kvalitná posteľ je predpoklad pre dobrý spánok.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Outfit v pastelových tónoch: Neboj sa farebných kombinácii – sú vhodné aj do práce
Módne outfity

Outfit v pastelových tónoch: Neboj sa farebných kombinácii – sú vhodné aj do práce

 • 2
 • 22.06.2022
Trendy v okuliaroch pre sezónu 2022: Budeš chcieť všetky!
Módne inšpirácie

Trendy v okuliaroch pre sezónu 2022: Budeš chcieť všetky!

 • 3
 • 28.04.2022
Volány v centre pozornosti: Toto leto im neodolá žiadna dáma
Módne inšpirácie

Volány v centre pozornosti: Toto leto im neodolá žiadna dáma

 • 0
 • 25.05.2022
TOPlist