Spoznaj zásady prípravy baklažánu: Soliť či nie?

Spoznaj zásady prípravy baklažánu: Soliť či nie?

Baklažán mnohí považujú za zeleninu, no v skutočnosti sa radí medzi ovocie. To však nemení nič na tom, že ide o veľmi výživný plod, ktorý sa rozhodne oplatí zaradiť do jedálnička oveľa častejšie, než len sporadicky.

Má málo kalórií, veľa vitamínov, minerálov aj cenných antioxidantov, čo znamená, že dokáže pomôcť v boji proti rôznym (aj chronickým) ochoreniam. My sa dnes pozrieme na zásady prípravy baklažánu, aby bol vždy dokonale chutný.

Zvážte jeho lúpanie

Pri baklažáne je dôležitý hneď jeho výber. Menšie baklažány sú spravidla chutnejšie a menej horké, zatiaľ čo väčšie baklažány sú zrelšie, no trpkejšie. To však neznamená, že ich nemôžete kúpiť.

Pri väčších sýto fialových baklažánoch sa odporúča aspoň čiastočné olúpanie kože. Môžete na to použiť škrabku na zemiaky a olúpať len každý druhý pásik. Necháte si tak aspoň trocha pomerne výživnej kože plnej prospešných látok pre ľudské telo. 

Odporúčame: Minimalizmus v kuchyni: Horúci trend pre rok 2021!

zapečený baklažán

Zdroj: Shutterstock®

Soliť či nie?

Baklažán je plod, ktorý sa dá upravovať na mnoho spôsobov. Mnohí si však myslia, že sa nedá pripraviť bez povestného „vypotenia”. To však nie je pravda. Dá sa pripraviť aj bez toho, no musíme zvážiť či nám vysoký obsah tekutiny bude pri konkrétnom type tepelnej úpravy slúžiť ku cti alebo naopak.

Baklažán poriadne posoľte a nechajte ho pustiť prebytočnú vodu napríklad vtedy, ak sa ho chystáte vyprážať alebo vtedy, ak sú semená v baklažáne hnedé, čo napovedá že bude horkejší a trpký.

tepelná úprava baklažánu

Zdroj: Shutterstock®

Tepelnú úpravu nepodceňte

S baklažánom buďte pri tepelnej úprave opatrní. Pozor najmä na to, koľko oleja použijete. Ak ho bude priveľa, baklažán ho môže vsiaknuť a môže tak byť premastený. Na čo si ešte pri baklažáne dať naozaj dobrý pozor?

Jednoducho ho uvarte, ugrilujte či vypražte naozaj poctivo, pretože od toho závisí aj jeho výsledná chuť. Inak je príprava baklažánu pomerne jednoduchá a ide o veľmi variabilnú potravinu, ktorá pre mnohých nahrádza dokonca aj mäso.

Inšpiruj sa: Ako sa stravovať v zime? Do jedálnička pridaj tieto potraviny!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 27.01.21 06:24

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady!

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 27.01.21 13:35

DB
karma
114.00

v našej rodine obľubujeme baklažán na všetky spôsoby. nikdy ho nešúpem. šupka sa vždy pri pečení upečie do mäkka.je to možno aj preto, že baklažán máme vždy čerstvý zo záhrady. možno pri staršom z predajne môže byť šupka tvrdšia.

  • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 05.02.21 19:22

SK
karma
113.00

Baklažán moc nemusím, ale babke to chutilo.

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.03.21 22:09

karma
127.00

ja som si myslel, že treba soliť vždy, niečo som sa dozvedel, vďaka

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní