Španielsko chce zaviesť menštruačné voľno. Prijala by si ho aj ty?

Španielsko chce zaviesť menštruačné voľno. Prijala by si ho aj ty?
  • 19.05.2022
  • Zuzana Andrášová

Menštruácia patrí k životu ženy, či sa nám to páči, alebo nie. Niektoré z nás ňou každý mesiac „preplávajú" ľahko, iné to majú veľmi ťažké. Trápia ich značné bolesti hlavy či kŕče. Ženy tieto sprevádzajúce bolesti menštruácie vnímajú aj ako stav, kedy nie sú schopné existovať.

Podľa zverejnených údajov bolesť sprevádza menštruáciu u 50 až 90 % žien. Avšak 10 % z nich trpí silnými bolesťami a kŕčmi, ktoré im znemožňujú normálne fungovať, to znamená, že sa nemôžu starať o svoju rodinu, pracovať či praktizovať voľnočasové aktivity.

Ženám s bolestivou menštruáciou chce vyjsť v ústrety Španielsko. Plánuje totiž zaviesť menštruačné voľno.

Odporúčame: Klimaktérium: Ako ho zvládajú slávne ženy?

menštruačné voľno

Zdroj: Shutterstock®

Bolestivá menštruácia - dysmenorea

Bolestivá menštruácia sa odborne nazýva dysmenorea. Ide o stav, kedy pred menštruáciou alebo súvislo s ňou dochádza u ženy ku kŕčovitým bolestiam v podbrušku, ktorá u niektorých prechádza do krížovej oblasti či vnútornej strany stehien.

Medzi ďalšie sprievodné javy bolesti pri menštruácii patrí:

  • bolesť hlavy,
  • únava,
  • zvracanie,
  • hnačka.

Dysmenorea sa delí na primárnu a sekundárnu. Primárna dysmenorea sa objavuje do 25. roku ženy. Jej dôvodom je zvýšená hladina prostaglandínov počas menštruačného cyklu.

Sekundárna prichádza v neskoršom veku – v období medzi 35. až 40. rokom. Negatívom sekundárnej bolestivej menštruácie je, že sa s pribúdajúcim vekom zhoršuje. Príčinou bolesti je v tomto prípade jasne definovateľné ochorenie pohlavných orgánov, ako napríklad endometrióza, cysta na vaječníkoch, myóm, polypy či infekčné ochorenie panvy.

Menštruačné voľno

Vzhľadom na bolesti žien počas menštruácie Španielsko plánuje zaviesť menštruačné voľno. Parlament by mal o tejto novinke v krajine hlasovať budúci týždeň. V prípade schválenia by Španielsko bolo prvou krajinou v Európe. Mimo Európy si ženy môžu uplatniť menštruačné voľno v Indonézii, Zambii, Južnej Kórei, na Taiwane a v Japonsku, ktoré má dovolenku zavedenú už od roku 1947.

Podľa návrhu španielskeho zákona by si ženy mohli vziať v prípade bolestivej menštruácie tri dni voľno.

„Je dôležité ujasniť si, čo je bolestivá menštruácia. Nehovorím o miernom nepohodlí, ale o vážnych príznakoch, ako je hnačka, silné bolesti hlavy alebo horúčka," zverejnil The Mirror vyjadrenie španielskej štátnej tajomníčky Ángely Rodrígezovej. 

Pozri aj: Čo sú polypy? Zisti, ako sa prejavuje ich prítomnosť na maternici!

menštruačné voľno

Zdroj: Shutterstock®

A čo ďalšie európske krajiny?

O zavedení menštruačnej dovolenky uvažovalo pred niekoľkými rokmi aj Taliansko. Návrh sa presadiť nepodarilo.

V Českej republike sa o uvedenom voľne neuvažuje. Hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Jakub Augusta pre TN.cz uviedol, že ak zamestnankyňa kvôli menštruácii nemôže prísť do práce, lekár jej môže dať tzv. PN – čiže práceneschopnosť. Náhradu mzdy jej poskytuje zamestnávateľ. Česko má pre ženy aj ďalší inštitút nad rámec zákona a tým je indispozičné voľno, ktoré je však považované za pracovný benefit.

Bude ťa zaujímať: Krvné zrazeniny v menštruačnej krvi – sú normálne, alebo značia problém?

menštruačné voľno

Zdroj: Shutterstock®

V roku 2017, kedy chceli menštruačné voľno zaviesť v Taliansku, prebiehala v dôsledku toho určitá forma diskusie aj na Slovensku. Dnes si Slovenky v prípade silných bolestí môžu zobrať PN-ku, klasickú dovolenku alebo v práci trpieť.

V neprospech dovolenky boli hlásané argumenty od diskriminácie žien, ktoré z rôznych príčin nemajú menštruáciu, cez ťažkú kontrolovateľnosť, ktoré ženy skutočne trpia značnými bolesťami, po skolabovanie výroby, ak si dovolenku vezme viac žien naraz. Za dovolenku sa argumentovalo prejavom lojálnosti zamestnávateľa voči zamestnankyni, ktorá mu to následne pozitívne vráti svojím nasadením. 

Čo si vy myslíte o menštruačnej dovolenke? Mala by sa na Slovensku zaviesť?

- Anketa

MALA BY SA NA SLOVENSKU ZAVIESŤ MENŠTRUAČNÁ DOVOLENKA?

Odpovedalo 18 ľudí  

Určite áno.
89%
Nie, nepotrebujeme to.
11%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 20.05.22 06:46

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi pekné gesto, niektoré ženy to majú naozaj ťažké.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní