Menštruačný kalíšok: Toto o ňom potrebuješ vedieť!

Menštruačný kalíšok: Toto o ňom potrebuješ vedieť!

  • Zdieľaj:
 • 12

Dnešné obchody či drogérie ponúkajú naozaj veľké množstvo produktov, bez ktorých sa asi žiadna žena počas menštruácie nezaobíde.

Na výber sú tampóny či vložky, a to nehovoriac ešte o tom, že je možné sa rozhodovať medzi rôznymi značkami, druhmi i veľkosťami.

Menštruačný kalíšok je spomedzi týchto dámskych hygienických pomôcok asi najmenej bežný, no stále viac žien ním počas svojich dní nahrádza už spomínané produkty. Tento výrobok má totiž celý rad skvelých výhod. Dnes vám prezradíme, čo všetko by ste o menštruačných kalíškoch mali vedieť!

Čo je menštruačný kalíšok?

Menštruačný kalíšok alebo pohárik je flexibilná nádobka, ktorá slúži na zachytávanie tekutín počas obdobia menštruácie. Má tvar lievika so stopkou na konci a veľkosť približne 5 centimetrov. Väčšina z nich sa vyrába hlavne z antialergického lekárskeho silikónu, ktorý je zdravotne nezávadný. Táto hygienická pomôcka pracuje na trochu inom princípe ako vložky či tampóny. Kalíšok totiž menštruačné tekutiny nepohlcuje, ale iba odvádza a uskladňuje. Menštruačné poháriky sa po použití nevyhadzujú. Po vybratí sa z nádobky tekutiny jednoducho vylejú. Bez problémov vám poslúžia v rozmedzí od 5 až do 15 rokov. Konkrétnu životnosť udáva výrobca. Ak kalíšok nezmenil svoj tvar či farbu, nie je dôvod ho meniť.

K dostaniu sú však i jednorazové poháriky, ktoré sa klasicky zahadzujú, rovnako ako vložky či tampóny. Silikónové kalíšky na dlhodobé používanie sa zvyčajne predávajú v dvoch veľkostiach. Tie s väčším priemerom sú určené ženám po pôrode alebo po tridsiatom roku života. Pohárik s o niečo menším priemerom je vhodný pre ženy, ktoré nerodili prirodzenou cestou a ženám pred tridsiatkou. Cena týchto hygienických pomôcok sa pohybuje okolo 10 až 30 eur.   

Odporúčame: Overené triky ako využiť lak na nechty v domácnosti. Poznáš tieto?

výhody menštruačného kalíška

Zdroj: Shutterstock®

Výhod je niekoľko

Menštruačný kalíšok má oproti tampónom a vložkám množstvo výhod. V prvom rade je potrebné zohľadniť zdravotnú stránku danej veci. Používaním kalíška je možné zabrániť výtokom, svrbeniu a vážnejším ochoreniam. Krv totiž odteká priamo do nádobky a nemá kontakt s pošvou. Naopak tampóny, ktoré sú často bielené toxickým chlórom, tekutiny do seba vsakujú, čím vytvárajú perfektné zázemie baktériám. Menštruačné poháriky ďalej zabezpečujú stabilizované vaginálne pH. Ich používaním sa nevysušuje pošvová sliznica a nenarušuje mikroflóra.

Z produktu, ktorý je vyrobený z nezávadného silikónu sa neuvoľňujú žiadne vlákna či chemické látky. Kalíšok taktiež eliminuje nepríjemný menštruačný pach, ktorý sa pri použití vložiek či tampónov môže vyskytovať. Keďže vám jeden menštruačný pohárik vydrží celé roky, veľkou výhodou je aj šetrenie peňazí. Predstavte si, že dokáže nahradiť pokojne cez 3000 tampónov, čo je spotreba približne za 10 rokov. Avšak aj pri oveľa častejšom menení kalíška sa to s výdajmi za ostatné hygienické pomôcky nedá porovnávať. Šetrením vašej peňaženky zároveň šetríte i matku prírodu, keďže nevytvárate žiaden odpad.      

menštruačné pomôcky

Zdroj: Shutterstock®

Sú tu nejaké nevýhody?

Na menštruačných kalíškoch môžeme nájsť i niekoľko nevýhod, tie však zďaleka neprevyšujú množstvo ich pozitívnych vlastností. Pre niektoré ženy môže byť namáhavé zavádzanie produktu. Ide najmä o mladšie dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk. Môžu sa objaviť aj problémy so zapasovaním na to správne miesto, čo je spôsobené individuálnou anatómiou každej ženy. Vkladanie ľahko sťažia myómy či poklesnutá maternica.

Ženy, ktoré ešte nemajú s kalíškom veľkú prax, môžu mať problém s jeho vyprázdňovaním. Ak sa totiž vyberá neopatrne, je tu riziko vyliatia tekutiny a vzniku neporiadku. Pred začatím používania menštruačného kalíška musíte mať na pamäti, že sa o tento produkt budete musieť starať. Jeho údržba spočíva v sterilizácii pred začatím menštruácie aj po jej skončení.

zavádzanie menštruačného kalíška

Zdroj: Shutterstock®

Zavádzanie kalíška nie je náročné

Mohlo by sa zdať, že zaviesť si do pošvy produkt podobného tvaru, je komplikované. Všetko je len o cviku, presne ako pri používaní tampónov. Menštruačný kalíšok je možné zaviesť viacerými spôsobmi. Veľmi jednoducho sa pohárik vkladá, ak ho preložíte na polovicu, chytíte čo najnižšie a zavediete o niečo nižšie ako tampóny. Následne ho pustíte a on sa vo vnútri rozvinie. Vytvorí sa tak malý podtlak, pri ktorom sa kalíšok nalepí na steny pošvy. Podtlak skontrolujete jemným zatiahnutím za stopku pohárika. Zavedený je správne, ak sa pevne drží. Podrobný popis však nájdete priložený i k zakúpenému produktu.

Prvé zavádzanie menštruačného pohárika je najlepšie vyskúšať počas posledných dní menštruácie. Pretečenia sa pri správnom použití vôbec nemusíte obávať. Táto hygienická pomôcka má totiž kapacitu okolo 20 ml, pričom počas celej menštruácie sa tekutín vylúči od 30 do 90 ml. Kalíšok sa mení každých 6 až 8 hodín, poskytuje však ochranu maximálne 12 hodín. Pri silnej menštruácii ho môžete pokojne vymieňať častejšie. Jeho vyberanie je veľmi jednoduché. Pohárik si chyťte za stopku a mierne zatlačte jeho spodný okraj, čím sa uvoľní podtlak. Následne ho vytiahnite a vylejte z neho tekutinu. Po umytí je pomôcka pripravená na použitie.  

vhodnosť menštruačného kalíška

Zdroj: Shutterstock®

Je vhodný vždy a všade?

Pohárik môžete bez obáv používať počas celej noci. Stačí ho tesne pred spaním a hneď po zobudení vyprázdniť. Tento produkt poskytuje v noci oveľa väčšiu ochranu, ako napríklad vložky. Vhodné je používať ho aj počas akejkoľvek športovej aktivity. Kalíšok vás nebude obmedzovať pri jazde na bicykli, behaní, tanci či lyžovaní. Môžete sa s ním i kúpať, pohárik dokáže spoľahlivo oddeliť vonkajšie prostredie od vnútra.

Taktiež predstavuje ideálne riešenie pri cestovaní. V takýchto prípadoch totiž nemusíte zo sebou nosiť veľké množstvo ďalších ženských hygienických pomôcok. Uvažovať o používaní menštruačného kalíška by ste mali v prípade, ak vás trápia časté vaginálne mykózy. Jediný prípad, kedy sa používanie pohárika neodporúča, je v období šestonedelia.  

Pozri aj: Nežný outfit na rande: Máš doma podobné kúsky?


  • Zdieľaj:
 • 12
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Žofia Mažáriová 13.09.17 07:44

ŽM
karma
115.00

Tak toto teda určite nie!

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 13.09.17 10:33

KK
karma
89.00

dnes keď už ani plienky sa nevyvárajú mi to pripomína návrat späť

 • 1
Odpovedať

Anna Bútorová 13.09.17 10:40

AB
karma
76.00

no toto sa mi moc nezdá...

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 13.09.17 11:14

SK
karma
86.00

ja ho veruže už používam roky.... a som nesmierne spokojná..... konečne som sa zbavila výtokov...odporúčam ho každej z vás

 • 8
Odpovedať

Nikola Turková 13.09.17 12:05

karma
107.00

Ďakujeme, že ste sa s nami podelili o vašu osobnú skúsenosť :)

 • 3
Odpovedať

Lucia Šeptáková 13.09.17 15:58

karma
108.00

Tak toto ma zaujalo,veľmi dobrý článok.

 • 4
Odpovedať

Milka Damašková 13.09.17 16:06

MD
karma
132.00

Myslím že je to veľmi dobrá vecička, má veľa výhod tak prečo ju neskúsiť?

 • 5
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 13.09.17 17:53

PV
karma
110.00

Super , asi ho vyskúšam. Dakujem za skvelý článok, ktorým ste ma uistili ,že je to dobrá voľba.. Bála som sa toho ako to zaviesť , či z neho nevytečie tekutina, počas chôdze a pod. Ešte raz vdaka..

 • 4
Odpovedať

Marianna Rajniaková 13.09.17 18:36

MR
karma
108.00

asi to treba len skúsiť ale tiež mi to moc nepozdáva..

 • 0
Odpovedať

Monika Červinková 13.09.17 22:21

karma
87.00

nepočula som o tom a neviem si to predstaviť :D

 • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 20.11.17 17:54

karma
108.00

Super, že čítam aj reakcie, tiež sa odhodlávam to vyskúšať. Známa si to nevie vynachváliť. Zrejme je to len o vyskúšaní...kedyi sa odsudzovali tammpóny a teraz by sme si menštruáciu bez nich nevedeli predstaviť..hlavne v lete. :o)

 • 3
Odpovedať

Soňa Krátka 14.12.17 15:12

SK
karma
113.00

je to pre mňa niečo úplne nové

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Najstarší otcovia v Hollywoode: Neuveríš v akom veku mali deti!
CELEBRITY

Najstarší otcovia v Hollywoode: Neuveríš v akom veku mali deti!

 • 1
 • 23.01.2023
Ktoré hollywoodske hviezdy museli o svoju životnú rolu vo filme doslova zabojovať?
CELEBRITY

Ktoré hollywoodske hviezdy museli o svoju životnú rolu vo filme doslova zabojovať?

 • 0
 • 22.01.2023
Lily Collins ako Emily v Paríži: Koľko si zarobí za jednu epizódu?
CELEBRITY

Lily Collins ako Emily v Paríži: Koľko si zarobí za jednu epizódu?

 • 0
 • 11.01.2023