TOP ekologické náhrady vložiek a tampónov: Ako na zdravšiu menštruáciu?

TOP ekologické náhrady vložiek a tampónov: Ako na zdravšiu menštruáciu?

  • Zdieľaj:
 • 2

Od klasických jednorázových vložiek a tampónov dáva ruky preč čoraz viac žien. Je tomu tak z mnohých rozličných dôvodov. Niektoré ženy im dali stopku hlavne z dôvodu zdravotných rizík, ktoré sa s ich používaním spájajú. Obyčajné vložky a tampóny sú spravidla zo syntetických materiálov, neraz sú bielené a obsahujú mnoho škodlivých látok. Napríklad používanie tampónov zvyšuje riziko rozvoja syndrómu toxického šoku.

Mnohé ženy tiež prestali tieto pomôcky používať z toho dôvodu, že nie sú vôbec ekologické a ich používaním sa produkuje obrovské množstvo odpadu. Navyše, klasické vložky a tampóny sú do tretice ešte aj neekonomické. Mnohé ekologickejšie a zdravotne nezávadné náhrady je totižto možné používať opakovanie, a tak predchádzajú nielen vzniku odpadu, ale aj ďalších a ďalších výdajov. V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké sú v súčasnej dobe najlepšie náhrady vložiek a tampónov, ktoré si získali už množstvo fanúšičiek. Aké sú ich výhody a nevýhody? Ktoré sa oplatí vyskúšať?

Pozri aj: Neprehliadni zmeny u ženy v 30-tke: Smutná alebo veselá realita?

menštruačný kalíšok

Zdroj: Shutterstock®

Menštruačný kalíšok

Snáď najznámejšou náhradou klasických vložiek a tampónov je v súčasnosti takzvaný menštruačný kalíšok. Táto menštruačná pomôcka je ekologická, ekonomická aj šetrná k ženskému telu a zdraviu. Je vyrábaný z bezpečného lekárskeho silikónu a možno ho používať opakovane mnoho rokov. Predstavuje tak len jednorázovú investíciu do menštruačných pomôcok na dlhý čas, pokojne 5 až 10 rokov. Cena sa môže pohybovať v priemere okolo 20 eur. Menštruačné kalíšky neobsahujú žiadne bielidlá, nevsakujú krv, vďaka čomu netvoria vhodné prostredie na množenie baktérií, taktiež negatívne nevplývajú na vaginálne prostredie. S menštruačným kalíškom je možné spať, športovať i kúpať sa. Jeho veľkou výhodou je, že sa nemusí tak často meniť. Zavedený môže byť pokojne 8 až 10 hodín bez vylievania jeho obsahu. Jeho nevýhodou pre niektoré ženy je možno trochu komplikovanejší spôsob zavádzania. Chce to však len prax.

látkové vložky

Zdroj: Shutterstock®

Látkové vložky

Ak pre vás nie je kalíšok to pravé a je vám najpohodlnejšie používať vložky, respektíve nechcete dnu nič zavádzať, no zároveň chcete prejsť na alternatívu šetrnejšiu k telu i prírode, vyskúšať to môžete s látkovými vložkami. Sú spravidla vyrábané z prírodných materiálov, napríklad bavlny či bambusu. Sú navrhnuté tak, aby nepremokali. Často sú dostupné v pekných dizajnoch. Zvyčajne sa zapínajú na cvočky. Vyrábajú sa v rôznych verziách, ako slipové vložky, taktiež klasické či na noc a silnú menštruáciu. Sú zero waste, čiže sa ich používaním neprodukuje odpad, pretože sa používajú opakovane. Ak sa ich rozhodnete zaobstarať, opäť môžete počítať iba s prvotnou investíciou. Vydržia dlhé roky, preto z dlhodobého hľadiska šetria peniaze. Ich hlavnou nevýhodou je však to, že je ich potrebné prať a ich používanie môže byť menej pohodlné a praktické napríklad pri cestovaní.

Menštruačné nohavičky

Čoraz väčšiu popularitu má v súčasnej dobe nielen menštruačný kalíšok, ale aj menštruačné nohavičky, ktoré môžeme označiť v podstate za novinku. Aj u nás sa už dajú zohnať na viacerých slovenských či českých internetových stránkach. Menštruačné nohavičky vyzerajú v podstate rovnako ako tie klasické, no sú navrhnuté tak, aby nepretekali. Majú špeciálnu saciu vrstvu. Niektoré menštruačné nohavičky je možné počas menštruácie používať úplne samotné, prípadne je ich možné kombinovať napríklad so spomínaným kalíškom. Ich používanie je skutočne pohodlné a príjemné. Dlho vydržia, a tak majú minimálny ekologický dopad. Rovnako neobsahujú rôzne bieliace látky či chemikálie, ako v prípade klasických vložiek a tampónov. Opäť však treba počítať s ich pravidelným praním. Taktiež musíte počítať s tým, že ich cena je vyššia a budete ich potrebovať hneď niekoľko. Z dlhodobého hľadiska sú však opäť ekonomickejšie ako jednorázové produkty. 

ekologické vložky

Zdroj: Shutterstock®

EKO verzie vložiek a tampónov

Ak stále preferujete jednorázové menštruačné pomôcky, prípadne ich chcete používať napríklad počas cestovania, možnosťou sú aj ekologickejšie verzie klasických vložiek a tampónov. Sú spravidla k ženskému telu a zdraviu oveľa šetrnejšie. Nie sú bielené, neobsahujú chlór či plasty. Často sú vyrábané z bavlny a obnoviteľných zdrojov. Používajú sa ako obyčajné vložky a tampóny, no po použití sa vyhadzujú. Zohnať sa však dajú 100 % rozložiteľné a kompostovateľné vložky i tampóny, preto sú oveľa ekologickejšie. Ich nevýhodou je vyššia cena. Sú drahšie ako bežné vložky a tampóny a kedže ich je potrebné kupovať stále dokola, v tomto prípade nemožno hovoriť aj o ekonomickom riešení.

Menštruačné hubky

Medzi ekologické pomôcky do kúpeľne, ktorými žena môže nahradiť počas menštruácie klasické vložky a tampóny, môžeme zaradiť i takzvané menštruačné hubky či špongie. Ide v podstate o prírodnú morskú hubu, ktorá sa po navlhčení zavádza podobne ako tampón. Tieto hubky sú dostupné v rôznych veľkostiach a je ich možné pri dobrej starostlivosti opakovane používať niekoľko mesiacov, pokojne až pol roka. Ide o jemné menštruačné pomôcky, ktoré sú šetrné k pošvovej sliznici, antiseptické a zdravotne nezávadné. Pred každou menštruáciou či po jej skončení je nutná dezinfekcia produktu. Počas menštruácie je podľa jej intenzity potrebné hubku niekoľkokrát denne vybrať, vymyť pod tečúcou vodou, vyžmýkať a opäť zaviesť na miesto.

Odporúčame: Čo je #selfcaresunday a prečo by ho mala praktizovať každá žena?


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 01.11.20 06:59

ĽŠ
karma
100.00

Už len z dôvodu zdravotných rizík a ekologického stoja za vyskúšanie!

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 20.11.20 08:31

KS
karma
133.00

Z uvedených by som asi najskôr dala šancu kalíšku a po prečítaní všetkých jeho výhod, vážne uvažujem nad tým, že ho vymením za vložky.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Psyllium – 6 dobrých dôvodov, prečo to s ním skúsiť
Zdravie

Psyllium – 6 dobrých dôvodov, prečo to s ním skúsiť

 • 0
 • 22.12.2022
Herec aj moderátor – kto ďalší sa predvedie na tanečnom parkete Let’s Dance? Poznáme ďalšie mená!
CELEBRITY

Herec aj moderátor – kto ďalší sa predvedie na tanečnom parkete Let’s Dance? Poznáme ďalšie mená!

 • 4
 • 16.01.2023
Najkrajší muži sveta za rok 2022: Prekvapí ťa, kto sa ocitol na prvom mieste!
CELEBRITY

Najkrajší muži sveta za rok 2022: Prekvapí ťa, kto sa ocitol na prvom mieste!

 • 1
 • 05.01.2023