Sťažené dýchanie? Pozor na astmu!

Sťažené dýchanie? Pozor na astmu!
 • 30.01.2015
 • Andrea Lukáčová

  • Zdieľaj:
 • 3

Vonku je zima, prechladnutia sú pomerne časté a vcelku málo nebezpečné.

Preto nás nijako neprekvapuje, keď pokašliavame, bolí nás hrdlo, priedušky.

Pokiaľ však dlhodobo trpíte sťaženým dýchaním a kašľom, ktorý neustupuje ani po podaní antibiotík, či iných medikamentov, je potrebné zvážiť návštevu špecialistu.

Môže sa jednať o Astmu. 

Odporúčame prečítať: Chcete chudnúť? Raňajkujte!

Príčinou tohto, mimochodom veľmi frekventovaného ochorenia je trvalý zápal dýchacích ciest. Sliznica opúcha, hlien sa tvorí v hojnom množstve, čím znemožňuje dýchanie. Častými prejavmi okrem sťaženého dýchania sú: piskot v hrudníku, bolesť na pľúcach, dýchavičnosť, najmä ráno a večer. Tiež sa objavuje pocit krátkeho dychu.

Astmatický záchvat vzniká ako silná obranná reakcia organizmu na vonkajší podnet. Tým môžu byť alergény, či iné podnety, ktoré u zdravého človeka obvykle reakciu nespôsobujú. 

astma

Zdroj: Shutterstock®

Astmu poznáme alergickú a nealergickú. Alergická astma býva väčšinou v spojitosti s atopickým ekzémom, či inými kožnými chorobami. Vznik býva už v detstve, v puberte občas vymizne. Ak nie, pretrváva počas celého života.

Naopak, nealergická astma vzniká v dospelosti, najmä po 35. roku života. Predchádzajú jej časté zápaly priedušiek či alergické nádchy. 

astma

Zdroj: Shutterstock®

Pri podozrení na astmu vás lekár pošle k špecialistovi, pneumológovi.

Ten najprv skontroluje váš krvný obraz. Astma sa vyznačuje zvýšenými protilátkami v krvi. Následne vás vyšetrí spirometrom, v prípade potreby sa vyhotoví aj RTG pľúc. 

Odporúčame prečítať: Nie všetky "éčka" sú škodlivé

astma

Zdroj: Shutterstock®

Pokiaľ sa astma potvrdí a diagnostikuje, svet nepadá. :-) Lekár naordinuje vhodnú liečbu, v podobe inhalátora, či iných liekov. Inhalátor by ste mali nosiť stále pri sebe, kvôli prípadnému astmatickému záchvatu. 

Astmatik by určite nemal fajčiť, ani sa zdržiavať v prašnom prostredí. Medzi vhodné športy patrí beh, cyklistika. Pobyt pri mori či v horách je veľkou pomocou. V každom prípade, aj s astmou sa dá plnohodnotne žiť a fungovať ! :-) 

astma

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: thinkstockphotos.com pinterest.com

  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Alena Cabakova 30.01.15 09:52

karma
86.00

Toto naozaj netreba podceňovať, už pár kamarátiek si skoro uhnalo astmu prechodenými chrípkami a zápalmi pľúc.... Nie je to ani troska srande. Je to naozaj nebezpečné. Veď zdraviem máme len jedno. Kamoška astmu má takže mám dobrú predstavu...

 • 0
Odpovedať

Ivana Goliašová 05.02.15 15:40

IG
karma
-1.00

Astmou trpím, je občas nepríjemná, ale keď človek pravidelne užíva lieky ani nevie, že ju má. Treba chodiť pravidelne na kontroly, aj keď je to občas moc otravné (každé 2 mesiace). Bez inhalátora ani na krok a pravidelne sa hýbať na vzduchu, nevyhýbať sa športom. A pozitívne myslieť, to je základ k úspechu.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 17.05.16 09:51

SK
karma
113.00

astmou trpi moja mama, ja mam suchu pokozku a moja dcera atopicky ekzem, takze trosku viem o com to je

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní