BLW metóda: Ako na prvé príkrmy alebo keď sa dieťa kŕmi samé

BLW metóda: Ako na prvé príkrmy alebo keď sa dieťa kŕmi samé

Stali ste sa pred pár mesiacmi mamou a celé dni sa točia okolo vášho bábätka? Nie je to nič nezvyčajné. Starostlivosť o bábätko v sebe zahŕňa množstvo dôležitých úkonov, medzi ktoré patrí aj kŕmenie. Či už svoje dieťa kojíte alebo prikrmujete umelým mliekom, čím je dieťa staršie, tým viac pravdepodobne začínate uvažovať o prvých príkrmoch. Z nich však majú mamičky zväčša veľké obavy. Najčastejšie totiž nevedia kedy a ako s nimi začať. Rovnako to platí aj pri rôznych metódach, ktoré by mali prikrmovanie uľahčiť. Jednou z nich je aj takzvaná BLW metóda.

Prvé príkrmy a ako na ne?

Zavádzanie prvých príkrmov je veľkou udalosťou nielen pre rodičov, ale najmä pre dieťa. Prechod z tekutej stravy na tuhú však netreba uponáhľať a najmä nemať hneď na začiatok veľké očakávania. Podľa odporúčaní svetovej zdravotníckej organizácie WHO by mali mamičky s prvými príkrmami začať pri kojenom dieťati po ukončenom 6. mesiaci života bábätka. Dieťa na umelom mlieku môže začať s prvými príkrmami po ukončenom štvrtom mesiaci.

Treba mať však na pamäti, že vek začiatku prikrmovania je iba orientačný a pri každom dieťati je prikrmovanie individuálne. Signálom môže byť pre mamičku záujem dieťaťa o jedlo – dieťa sleduje pri jedle rodičov, začína sa po jedle načahovať či prejavovať rôzne emócie späté s jedlom. Pri zavádzaní príkrmov sa treba držať najmä hesla: ,,Pomaly ďalej zájdeš“. Kým niektoré deti nabehnú na príkrmy bez väčších problémov, iné sa s jedlom zoznamujú dlhší čas. Vo všeobecnosti však skonzumované množstvo jedla dieťa zvyčajne ešte dostatočne nezasýti, preto netreba zabúdať na materské mlieko či umelé mlieko. Postupom času sa dávky jedla zvyšujú a potreba mlieka sa prirodzene znižuje.

Odporúčame: Výchova dieťaťa je veda: Takto ho najlepšie pripravíš na život

bwl metóda

Zdroj: Shutterstock®

BLW metóda – metóda vedená dieťaťom

Baby Led Weaning metóda patrí medzi populárne metódy, ktoré sa používajú pri zavádzaní prvej potravy. Metóda BLW si zakladá na tom, že dieťa je na prvú tuhú stravu pripravené v momente, keď dokáže samostatne sedieť, začína predmety chytať do ručičiek a svojvoľne prejavuje záujem o jedlo.

Podstatou metódy je ponúkať dieťaťu stravu v čase, kedy ju jedia aj ostatní, a to bez pomoci kŕmenia. Strava by nemala byť mixovaná, ale napríklad len varená a mala by byť podávaná na kúsky, ktoré je dieťa schopné samé uchopiť do ručičky (napríklad naparená brokolica, varená mrkva, melón, banán a podobne). Takto môže kúsky skúmať a ochutnávať ich. Dieťaťu je potrebné dať čas, aby sa s jedlom zoznámilo.

Prečo s BLW metódou začať?

Hoci môže byť táto metóda pre mamičky spočiatku neatraktívna z dôvodu neporiadku a ušpinenia, BLW metóda má mnohé výhody.

 • Trénovanie jemnej motoriky pri úchope kúskov jedla.
 • Dieťa sa postupne učí ovládať pocit hladu a sýtosti.
 • Kŕmenie zábavnou formou a najmä svojpomocne (na rozdiel od riadeného kŕmenia rodičom).
 • Trénovanie chuti, vône a konzistencie jedál.
 • Dieťa sa kŕmi dobrovoľne a má k jedlu pozitívny vzťah.
 • Trénovaním sa deti v jedení zdokonaľujú a po čase konzumujú jedlo bez problémov aj s príborom.

Neprehliadni: Chcete mať zdravé deti? Poradíme vám, ako na to hravou formou!

kŕmenie dieťaťa

Zdroj: Shutterstock®

Možné obavy z BLW

Obavy pri nových veciach sú prirodzené. Rovnako to môže byť aj vtedy, ak sa rozhodnete s BLW metódou začať. Prvotnou obavou môže byť napríklad predpoklad, že dieťa nebude schopné podávané kúsky požuť, ak nemá zuby. Ďasná a prerezávajúce sa zúbky dieťaťa sú však dostatočne silné na to, aby si s potravou dokázali poradiť. Na začiatku sa snažíme dieťaťu stravu upravovať tak, aby sme mu konzumáciu uľahčili (strava nemá byť tvrdá ani príliš mäkká či kašovitá). Ďalšou možnou obavou môže byť, že dieťaťu kúsok jedla zabehne. Netreba sa znepokojovať, dávivý reflex dieťaťa je silný. Nikdy však nie je na škodu vedieť včas v prípade potreby zasiahnuť a poskytnúť dieťaťu potrebnú prvú pomoc pri dusení. 

A ako na jedlá, ktoré vyžadujú príbor? Aj keď na prvé pokusy bude mať dieťa lyžicu viac pre zábavu, s polievkami či kašami môžete dieťaťu jemne pomôcť tak, že mu lyžicu do úst nasmerujete. Dieťa sa bude snažiť tento úkon napodobniť a bude chcieť jesť samostatne. Kŕmenie s príborom bude čoskoro pre dieťa prirodzené, chce to iba trochu času a dávku trpezlivosti zo strany rodičov. Neporiadok z jedla sa ľahko uprace a výsledkom bude v začiatkoch síce ušpinené, no spokojné a najmä najedené dieťa. 

Pozri aj: Keď je jedenie zábavou – obrázky z jedla dieťa očaria i potešia


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 12.01.22 06:21

ĽŠ
karma
100.00

Metóda, ktorá má naozaj mnohé výhody.

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 19:40

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 19:40

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

Sandra Kozumplikova 14.04.22 14:42

SK
karma
-1.00

ja som sa o tejto metóde dozvedela náhodou,keď som vyberala pre dcérku 1.tanierik a lyžičku - bolo mi doporučené, aby to bolo zo silikónu

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 19:56

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 19:56

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

Lucia Straková 21.04.22 10:31

LS
karma
-1.00

ja mám zatiaľ iba kojenca, ale už som o tejto metóde čítala

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 09:54

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 09:55

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní