Materské mlieko: Vieš ho správne skladovať a pripraviť pre bábätko?

Materské mlieko: Vieš ho správne skladovať a pripraviť pre bábätko?

Materské mlieko je tou najunikátnejšou a prvou tekutinou pre takmer každé bábätko. Práve z mlieka získava potrebné živiny, ktoré mu napomáhajú k správnemu vývoju a rastu. Okrem toho sa mlieko podieľa aj na budovaní imunitného systému, podpore rozvoja mozgu, má upokojujúce účinky, tlmí bolesť (napríklad pri raste zubov) a iné.

Kým niektoré mamičky sa vedia s dojčením poriadne potrápiť a snažia sa udržať si materské mlieko čo najdlhšie, iné ho majú prebytok. Vylievanie prebytočného materského mlieka je však veľká škoda. Stačí len vedieť, ako ho správne skladovať a môže vám poslúžiť vtedy, keď ho budete potrebovať.

Dojčenie je silné puto

Dojčenie bábätka je jednou z najkrajších intímnych chvíľ medzi mamou a bábätkom. Samozrejme, nie každej mame bolo dojčenie dopriate, no ak to šťastie máte, snažíte sa tento jedinečný okamih predĺžiť čo najdlhšie. Pri úspešnom dojčení dochádza k odstaveniu od dojčenia aj po dvoch či troch rokoch. 

Odporúčame: Je kúpeľ v materskom mlieku pre dieťa zdravý? Toto sú jeho výhody!

dojčenie

Zdroj: Shutterstock®

Čo s nadbytkom materského mlieka?

Niektorým mamičkám sa tvorí mlieko v množstve, ktoré bábätko vypiť nestačí. Najčastejšie si ho preto odsávajú ručne alebo elektrickou odsávačkou. Odsávačku pred odsávaním nezabudnite dôkladne vysterilizovať. Získané nadbytočné materské mlieko potom možno uskladniť chladením alebo mrazením. Takéto zásoby môžu poslúžiť najmä v prípade, keď sa mamička potrebuje na pár hodín od bábätka vzdialiť a starostlivosť prevezme partner.

Do čoho materské mlieko uskladniť?

Odsaté materské mlieko možno uskladniť do vopred vysterilizovaných nádobiek, ktoré je vhodné označiť dátumom a časom uskladnenia. Predídete tak pochybnostiam o tom, akú dobu mlieko už uskladnené máte. Okrem nádobiek na mlieko dnes možno zakúpiť aj vrecká na uskladnenie materského mlieka, ktoré sú vhodné aj na mrazenie. Stačí si iba vybrať možnosť, ktorá je pre vás výhodnejšia. Zakúpené vrecká na mlieko nezabudnite pred prvým použitím dôkladne vysterilizovať, aby ste predišli znehodnoteniu mlieka.

Prečítaj si: Kofeín počas dojčenia: Môže jeho príjem uškodiť bábätku?

uskladnenie mlieka v chladničke

Zdroj: Shutterstock®

Uskladnenie materského mlieka v chladničke

Prvou možnosťou uskladnenia materského mlieka je uloženie do chladničky. Pozor, ide však o krátkodobé uskladnenie a mlieko uskladnené v chladničke by ste mali spotrebovať do 24 hodín od uloženia (pri teplote +2 až +4 °C). Výhodou takéhoto, aj keď kratšieho, uskladnenia je fakt, že chladením si mlieko zachováva všetky dôležité vitamíny, minerály a tuky. Ak sa rozhodnete pre uskladnenie v chladničke, mlieko by malo byť riadne uzatvorené v nádobke či vrecku a podľa možnosti separátne oddelené od ostatných potravín.

Uskladnenie materského mlieka v mrazničke

Ide o dlhodobejší spôsob uskladnenia mlieka. Samozrejme, tu treba rozlišovať, či chcete skladovať mlieko vo výparníku chladničky alebo v mrazničke. Ak chcete skladovať mlieko po dlhšiu dobu mrazením, malo by byť zmrazené ideálne pri teplote -20 °C. Ak mrazíte mlieko vo výparníku pri teplote zhruba -4 °C, je potrebné ho spotrebovať do 72 hodín. Opäť platí, že mlieko by malo byť uskladnené vo vhodnej vysterilizovanej nádobe alebo vrecku a oddelené v samostatnom priestore čo najnižšie v mrazničke. Správne uskladnené mlieko v mrazničke vydrží po dobu 3 mesiacov. Pozor, nezabudnite na to, že mrazením zväčší mlieko svoj objem, preto nenapĺňajte mlieko po okraj a nechajte v nádobe či vrecku asi 2 cm rezervu.

Inšpiruj sa: Kedy a ako odstaviť dieťa od dojčenia? Toto potrebuješ vedieť!

uskladnenie mlieka v mrazničke

Zdroj: Shutterstock®

Ako materské mlieko správne rozmraziť?

Materské mlieko rozmrazujeme čo najšetrnejšie, aby sa zachovali všetky potrebné živiny. Možností je niekoľko. Buď rozmrazovaním v chladničke pri cca +4 °C po dobu približne 12 hodín. Pokiaľ však nemáte času nazvyš, najosvedčenejšou metódou je zohrievanie mlieka vo vodnom kúpeli, pričom by teplota vody nemala presiahnuť 37 °C. Vhodnou možnosťou je aj elektrická ohrievačka mlieka, ktorá má prednastavené možnosti správnej teploty ohrievania. Nikdy však nezohrievate mlieko pri teplote nad 40 °C, kedy sa z mlieka vytrácajú dôležité živiny. Rovnako nezohrievajte mlieko v mikrovlnke. Môže ísť o nerovnomerný ohrev, ktorý môže mlieko znehodnotiť.

Ako zistiť ideálnu teplotu mlieka?

Ideálnu teplotu materského mlieka, ktoré je už pripravené vo fľaške, zistíme jednoducho, a to skúškou na zápästí. Stačí naň nakvapkať trochu mlieka a odsledovať, či nie je príliš horúce alebo naopak studené. Nikdy však nepodávajte dieťaťu mlieko nad 40 °C, hrozí riziko obarenia dýchacích ciest!

Pozri aj: Dojčenie a bolestivé naliatie prsníkov: Pomôž si rýchlo a jednoducho!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 12.10.21 22:36

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady!

  • 0
Odpovedať

Anna Nusk 21.03.23 19:21

AN
karma
-1.00

ja materske mlieko neskladujem, ani si ho teda neodsavam

  • 0
Odpovedať

Linda Nijkl 22.03.23 13:37

LN
karma
-1.00

nejaku dobu som kojila ale moje mlieko sme vôbec neskladovali

  • 0
Odpovedať

Beáta Havala 24.03.23 08:59

BH
karma
-1.00

toto sme vôbec nemuseli riesit, ja som nemala nadbytok mlieka

  • 0
Odpovedať

Emma Nakls 26.03.23 12:56

EN
karma
-1.00

materske mlieko som stratila, malu krmime sunarom, s nim som spokojna

  • 0
Odpovedať

Zita Zadr 27.03.23 14:43

ZZ
karma
-1.00

malokedy sa stalo ze som si odsavala mlieko, ale ked tak som ho davala do chladnicky

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní